silvia
24.11.04,15:50
Ako účtujete nákup doplnkov k notebooku (adapter, graf. karta...do 5.000,-Sk), ak bol notebook obstaraný a zaradený do užívania pred 2 mesiacmi (nad 30.000,-SK)? Môžem uvedené doplnky dať hneď do spotreby alebo ich musím pripočítať k OC a odpisovať?
Paula
24.11.04,14:57
Pripočítať.
rene
24.11.04,21:14
a odpisovať spolu.
ZuzanaA
25.11.04,07:24
Ak by si dokupovala uvedené doplnky v inom roku ako bol notebook obstaraný, a boli by za celý rok do výšky 30 tis., môžeš ich dať rovno do nákladov.
Zuzana2
01.12.05,08:05
Prosím aj ja o radu:
JU - neplatiteľ DPH:
Ak nakúpim notebook do 30000,-- Sk, môžem ho zaradiť hneď do spotreby?
Mám ho dať ako nákup materiálu alebo do réžie?
Keď sme doteraz kupovali takéto veci (vŕtačky, ...) dávala som to ako réžiu, ale väčšinou čo som počula dávajú to do "nákup materiálu", vraj aj preto, aby nemali veľkú réžiu.
Prosím o radu, ako je to správe.
Ďakujem vopred.
Paula
01.12.05,08:09
Prosím aj ja o radu:
JU - neplatiteľ DPH:
Ak nakúpim notebook do 30000,-- Sk, môžem ho zaradiť hneď do spotreby?
Mám ho dať ako nákup materiálu alebo do réžie?
Keď sme doteraz kupovali takéto veci (vŕtačky, ...) dávala som to ako réžiu, ale väčšinou čo som počula dávajú to do "nákup materiálu", vraj aj preto, aby nemali veľkú réžiu.
Prosím o radu, ako je to správe.
Ďakujem vopred.Dala by som do réžie. A vystavila k nemu kartu DHM.

Po prečítaní nasl.príspevkov dopĺňam: kartu vystavím kvôli prehľadnej evidencii zariadenia, ktoré sa do firmy nakupuje...... a prípadne k nemu aj niečo dokupuje. Karta sa môže nazývať aj inak, nesprávne som sa predtým asi vyjadrila.
Zuzana2
01.12.05,08:47
A keď nevystavím kartu, je to chyba?
Ja som totiž nerobila na nič doteraz karty (všetko sme nakupovali do 30000,-- Sk). Len som to dala do spotreby.
Lila
01.12.05,09:24
Ale DHIM by sa mal odpisovať /2 roky/.
Zuzana2
01.12.05,09:48
Ale keď to dám do spotreby, tak nebudem mať čo odpisovať, nie?
Prosím o radu, lebo zjavne v tom nie som doma a nechcem, aby som to mala zle. Veľmi pekne vopred ďakujem za všetky rady.
Fany
01.12.05,11:17
JU - ja som to vždy účtovala do materiálu a žiadnu kartu som nevystavovala. Nikto nič nenamietal. Karty som vystavila iba na veci nad 30 tis., teda tie, ktoré sa odpisujú.
Či sa má notebook považovať za DHIM a teda ho aj odpisovať, je na rozhodnutí majiteľa, nakoľko zakúpená vec má nižšiu hodnotu ako 30 tis. Môj názor.
Zuzana2
01.12.05,11:32
Ďakujem Fany,
prajem pekný deň.
Muška
01.12.05,11:40
1. Notebook kúpený v 1/2005 za 29000,- /do výdavkov ovplv. základ dane/
2. PC kúpený v 3/2005 za 28000,- /do výdavkov ovplyv.základ dane/
3. Tlačiareň kúpená v 4/2005 za 10000,- /do výdavkov ovplyv.základ dane/ - Tlačiareň sa používa pre obidva počítače.

Dúfam, že je to v poriadku.
Simonab
01.12.05,13:29
Ja to robím tak isto. Tak dúfam, že je to dobre. Tiež sme s tým ešte nemali problémy. Až na tú tlačiareň. Som si myslela, že navyšuje majetok (PC), ale mi bolo povedané, že je to samostatná hnutelná vec. Takže priamo do nákladov.
:D:D:D
Muška
01.12.05,13:31
No veď práve o tú tlačiareň mi ide.....keďže sa používa aj k PC aj notebooku, tak som to nepriradila ani k jednému a dala som to priamo do nákladov aj keď to bolo nakúpené v jednom roku.
Simonab
01.12.05,15:04
Presne o to išlo aj mne. Tlačiareň používam aj k PC aj k notebooku. A povedali mi pán inžinier, že podľa neho ako samostatnú vec. A tak to učí aj na svojich školeniach. Že to nie je vec, ktorá sa nemôže použiť na inom PC. Ale čo potom obrazovka aj tú by som mohla prenášať. Je to všetko o subjektívnom názore a o tom či presvedčíš daňového úradníka, že je to takto dobre.
Evanka
01.12.05,15:31
Presne o to išlo aj mne. Tlačiareň používam aj k PC aj k notebooku. A povedali mi pán inžinier, že podľa neho ako samostatnú vec. A tak to učí aj na svojich školeniach. Že to nie je vec, ktorá sa nemôže použiť na inom PC. Ale čo potom obrazovka aj tú by som mohla prenášať. Je to všetko o subjektívnom názore a o tom či presvedčíš daňového úradníka, že je to takto dobre. Už sme tu o tom hovorili, že aj pohľad daňových pracovníkov sa líši. Tlačiareň by si obhájila tým, že ju používaš pre viacero PC a z toho pohľadu ju môžeš odpisovať samostatne. Na základe skúseností - nebol s tým problém. S obrazovkou je to trocha iné, lebo patrí k základnej zostave PC.
Jana Acsová
01.12.05,15:44
JU - ja som to vždy účtovala do materiálu a žiadnu kartu som nevystavovala. Nikto nič nenamietal. Karty som vystavila iba na veci nad 30 tis., teda tie, ktoré sa odpisujú.
Len doplním: ak ste účtovali nákup drobného majetku do materiálu, mám za to, že evidencia by sa mala viesť. Javí sa mi, že priamo z postupov táto povinnosť vyplýva v prípade, že sa jedná o majetok do doby jeho uvedenia do užívania, keď sa majetok účtuje ako materiál.
Všeobecne je však evidencia drobného majetku vhodná, najmä so zreteľom na súvisiace prevádzkové výdavky a prípadné zhodnotenie majetku. Stalo sa nám, že kontrola žiadala preukázať pôvod (nákup) majetku, ak sa vyskytli súvisiace náklady napríklad:
- nákup mobilu v prípade telefónnych účtov,
- nákup tlačiarne v prípade repasácie a kúpy nových náplní a pod.
A v operatívnej evidencii tieto údaje vedieme.
Ferko
01.12.05,17:07
Môj známy mal daňovú kontrolu a kontrolovali mu aj DHM - či ich má vedené v evidencii, či má na všetkých štítky (alebo čísla) a chceli mu dať pokutu, lebo mal z chladničky odpadnutý štítok. V podstate kontrolovali, či to, čo si uplatnil v nákladoch používa na účely podnikania (má cukráreň a takú chladničku by zúžitkoval aj vo svojej domácnosti.)
apsgroup
01.12.05,17:23
Len doplním: ak ste účtovali nákup drobného majetku do materiálu, mám za to, že evidencia by sa mala viesť. Javí sa mi, že priamo z postupov táto povinnosť vyplýva v prípade, že sa jedná o majetok do doby jeho uvedenia do užívania, keď sa majetok účtuje ako materiál.
Všeobecne je však evidencia drobného majetku vhodná, najmä so zreteľom na súvisiace prevádzkové výdavky a prípadné zhodnotenie majetku. Stalo sa nám, že kontrola žiadala preukázať pôvod (nákup) majetku, ak sa vyskytli súvisiace náklady napríklad:
- nákup mobilu v prípade telefónnych účtov,
- nákup tlačiarne v prípade repasácie a kúpy nových náplní a pod.
A v operatívnej evidencii tieto údaje vedieme.Nákup drobného majetku sa má učtovat ako materiál dovtedy, kým sa nezaradí do používania, potom je to réžijný náklad? Ked to budem používat hned , má to byt réžia? Nikdy neviem, či to má byť nakup materiálu alebo réžia?
Ja viem, že do nákladov to ide tak či tak, ale do výkazov k danovému priznaniu je to zaradenie dôležite.
Jana Acsová
02.12.05,08:02
Nákup drobného majetku sa má učtovat ako materiál dovtedy, kým sa nezaradí do používania, potom je to réžijný náklad? Ked to budem používat hned , má to byt réžia? Nikdy neviem, či to má byť nakup materiálu alebo réžia?

Viem, že na túto tému sa už popísalo veľa. Opíšem spôsob aký používam v praxi a prečo.

Nakoľko drobný majetok vždy vediem v evidencii, každý nákup účtujem ako nákup materiálu. Mám vytvorenú samostatnú analytiku (aj v JÚ), k 31.12. si skontrolujem pohyb na účte a to, či mi zodpovedajú prírastky v evidencii drobného majetku ročnému nákupu (so zreteľom na prípadné vyradenie). Operatívnu evidenciu drobného majetku považujem za evidenciu zásob a všetko, čo vediem v operatívnej evidencii účtujem ako "zásoby" v rámci nákupu materiálu alebo tovaru podľa vecnej príslušnosti výdavku. V prípade drobného majetku považujem tento za materiál. Aj v JÚ by mali byť stanovené zásady, čo a prečo.

V rámci prevádzkovej réžie účtujem iba režijný a prevádzkový materiál, ktorý v operatívnej evidencii neevidujem a ktorý je určený na priamu spotrebu bez potreby inštalácie, aktivácie, či iných úkonov potrebných pre ich zavedenie do užívania.
Jana Acsová
02.12.05,08:35
Ešte pre úplnosť doplním:
V účtovnej závierke sa mi nákup drobného majetku premietne nasledovne:
1) vo výkaze o príjmoch a výdavkoch na riadku nákup materiálu,
2) vo výkaze o majetku a záväzkoch na riadku zásoby - materiál iba v prípade, že drobný majetok nebol zaradený do používania. Zaradený majetok sa mi vo výkaze o majetku a záväzkoch nepremietne.