maja4
20.09.06,13:32
Mám otázku ohľadom povinného odvodu poistného. Mám takýto prípad: Zamestnanec (dôchodca) má uzatvorený pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas. Vzťahujú sa na neho tiež zmeny v odvode poistného pre dôchodcov, ktoré platia od 1.8.2006? Je tiež oslobodený od odvádzania poistného do nemocenského, invalidného poistenia a poistenia v nezamestnanosti ako napríklad dôchodca zamestnaný na pracovnú zmluvu?
Paula
20.09.06,11:36
Mám otázku ohľadom povinného odvodu poistného. Mám takýto prípad: Zamestnanec (dôchodca) má uzatvorený pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas. Vzťahujú sa na neho tiež zmeny v odvode poistného pre dôchodcov, ktoré platia od 1.8.2006? Je tiež oslobodený od odvádzania poistného do nemocenského, invalidného poistenia a poistenia v nezamestnanosti ako napríklad dôchodca zamestnaný na pracovnú zmluvu?

Odvody sú v oboch prípadoch rovnaké v tom zmysle, ktorý ťa zaujíma.
liba2
20.09.06,13:46
Mám otázku ohľadom povinného odvodu poistného. Mám takýto prípad: Zamestnanec (dôchodca) má uzatvorený pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas. Vzťahujú sa na neho tiež zmeny v odvode poistného pre dôchodcov, ktoré platia od 1.8.2006? Je tiež oslobodený od odvádzania poistného do nemocenského, invalidného poistenia a poistenia v nezamestnanosti ako napríklad dôchodca zamestnaný na pracovnú zmluvu?Medzi tebou uvádzanými príkladmi je len ten rozdiel, že prvý dôchodca pracuje na kratší čas - preto zarobí menej ako druhý dôchodca, a teda jeho vymeriavací základ bude nižší ako u druhého dôchodcu. Ale princíp výpočtu bude rovnaký. Dĺžka pracovného času dohodnutého v prac. zmluve nemá vplyv na výpočet poistenia.
endrju
20.09.06,14:03
... Ale princíp výpočtu bude rovnaký. Dĺžka pracovného času dohodnutého v prac. zmluve nemá vplyv na výpočet poistenia.
Toto tvrdenie nie je úplne presné. Pri skrátenom úväzku je minimálny VZ na sociálne poistenie určovaný trochu inak ako pri plnom úväzku.
Paula
20.09.06,14:11
.......aha :)
liba2
20.09.06,14:14
Mám otázku ohľadom povinného odvodu poistného. Mám takýto prípad: Zamestnanec (dôchodca) má uzatvorený pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas. Vzťahujú sa na neho tiež zmeny v odvode poistného pre dôchodcov, ktoré platia od 1.8.2006? Je tiež oslobodený od odvádzania poistného do nemocenského, invalidného poistenia a poistenia v nezamestnanosti ako napríklad dôchodca zamestnaný na pracovnú zmluvu?... ale otázka je smerovaná takto :) - nie na VZ.
matokoli
20.09.06,15:02
Toto tvrdenie nie je úplne presné. Pri skrátenom úväzku je minimálny VZ na sociálne poistenie určovaný trochu inak ako pri plnom úväzku.
A ako inak? Je tam nejaké obmedzenie? Ak áno, platí to aj pre zdravotné poistenie?
endrju
20.09.06,15:56
A ako inak? Je tam nejaké obmedzenie? Ak áno, platí to aj pre zdravotné poistenie?
Inak: §138 ods. 11 písmeno c zákona o sociálnom poistení.
Obmedzenie: Nie
ZP: rozdiel medzi skráteným a plným úväzkom de facto nie je.
;)
Jozef Mihál
21.09.06,06:28
Ak dôchodca pracujúci celý rok na prac.zmluvu s kratším úväzkom zarobí spolu za rok 2006 maximálne 41400 Sk, v ročnom zúčtovaní poistného na zdravotné poistenie za rok 2006 jemu i zamestnávateľovi vyjde nulové poistné. Preddavky, ktoré sa platili v priebehu roka 2006, sa im vrátia vo forme preplatku.
matokoli
22.09.06,11:23
Ďakujem za odpovede.