scorpi
20.09.06,13:58
prosiiiiiim....
existuje niekde nejake usmernenie, na zaklade ktoreho je urcene, ze na VPD sa do kolonky "Vydane komu" pise osoba, ktorej boli peniaze skutocne vydane do ruky a nie nazov obchodu, v ktorom za tie peniaze nakupuje.
Lebo sef firmy, ktoru uctujem je presvedceny, ze tam ma byt ten u koho kupuju tovar/sluzbu.

POMOOOOOC !!!!!!!!!!!
Jara
20.09.06,12:12
Podľa mňa tam má byť názov firmy, prípadne meno živnostníka. Zamestnanec firmy nieje štatutár, nemá IČO ani DIČO. Je to len sprostredkovateľ, alebo zamestnanec. No neviem či to je niekde v zákone o účtovníctve... :eek: Možno ti poradia iní, ale šéf má pravdu a ak ju nemá tak platí že:... šéf má pravdu.:rolleyes:
Zrejme to dokážeš až keď mu ukážeš zákon.:confused:
Paula
20.09.06,12:14
prosiiiiiim....
existuje niekde nejake usmernenie, na zaklade ktoreho je urcene, ze na VPD sa do kolonky "Vydane komu" pise osoba, ktorej boli peniaze skutocne vydane do ruky a nie nazov obchodu, v ktorom za tie peniaze nakupuje.
Lebo sef firmy, ktoru uctujem je presvedceny, ze tam ma byt ten u koho kupuju tovar/sluzbu.

POMOOOOOC !!!!!!!!!!!

Názory tu (ak budeš vyhľadávať) sú 50:50. Osobne tam píšem toho, u koho sa nakupovalo, nie toho, komu som peniaze za nákup vyplatila .
Iné je, ak sa dáva na nákup záloha, vtedy vystavíš výdavkový doklad na zálohu, interným dokladom ju zúčtuješ a potom vystavíš výdavkový doklad pre nakupujúceho (doplatok nákupu z jeho vrecka), resp. príjmový (suma, ktorú ti má zo zálohy vrátiť).
scorpi
20.09.06,13:11
lenze, ak tam napises obchod, potom do "Podpisu prijemcu" sa podpise kto???
Jozef I
20.09.06,13:21
Ja vypisujem firmu iba v prípade že uhrádzam fa. Inak na nákup mater. alebo réžie je vždy niekto určený a tam uvádzam jeho meno. Lepšie sa hladá, ak viem kto bol nakupovať a čo nakúpil. A neviem si predstaviť ked ide v rámci dňa do 10 obchodov a vkaždom kúpi nejakú hovadinu aby som na každú vypisoval názov firmy kde to bol kúpiť. Aj tak je to väčšinou na bločku z ERP uvedené. Toľko môj názor.
abel
20.09.06,13:57
Do kolónky Vyplatené komu sa píše firma, ktorá príjem priznáva ako zdaniteľný príjem. Osoba, ktorá prijíma za firmu peniaze, sa podpíše do riadku podpis príjemcu. Nekomplikujte to zbytočne. Predstavte su to v praxi:
Kúpite od firmy tovar, ktorý platíte v hotovosti. Obchodný zástupca tej firmy Vám tovar privezie a vy mu to hneď aj zaplatíte. Vyplatené komu bude firma, meno príjemcu bude ten obchodný zástupca. Ak by mal ten obchodný zástupca náhodou aj živnostenské oprávnenie a vy by ste mali v kolónke vyplatené komu napísané jeho meno, pri daňovej kontrole by si daňový úrad mohol celkom samozrejme myslieť, že je to zdaniteľný príjem toho obch. zástupcu.
blcha
20.09.06,14:50
Okrem toho je niekedy dosť problematické zisťovať totožnosť osoby.
sara
20.09.06,15:05
ja, keď mi prinesú blok z RP za nákup na preplatenie, tak na VPD na riadok Vyplatené komu napíšem len " podľa prílohy-blok z RP". A na tom bločku je už všetko rozpísané.
Dav
20.09.06,15:05
Tiež som sa v praxi stretla s obidvomi názormi a zbabelo som postupovala podľa bodov 1. šéf má pravdu vždy, 2. ináč platí bod 1.. Teraz robím hybrid - na VPD a v pokladničnej hnihe mám zamestnanca, a pri zaúčtovaní dokladu z ERP dávam firmu, ktorá doklad vydala.Do textu napíšem priamo položku , alebo aspoň presnejšie vymedzenie napr. spojovací materiál, hyg.potreby, alebo konkretizujem službu. Pokiaľ uhrádzam faktúru v hotovosti, vtedy píšem názov firmy. Ak viem meno zamestnanca, tak ho napíšem za názov firmy a text- uhrada fa č.xxxxx v hotovosti.
Paula
20.09.06,15:14
Keby niekto mal naozaj prebytok voľného času a nudil sa, vyhrabal by z archívu od počiatku existencie Porady more príspevkov a názorov na tento "problém"......iba zopakujem svoju mienku: je mnoho vážnejších účtovných problémov, ktoré nás moria a pri tomto skutočne neide o život. Prejde pár dní a pribudne nová téma na túto tému...a sme tam, kde sme boli....čiže prešľapujeme na mieste....má to zmysel pokračovať? (Nebite ma za tento príspevok.Vďaka ;) ).
Zita5
20.09.06,15:22
prosiiiiiim....
existuje niekde nejake usmernenie, na zaklade ktoreho je urcene, ze na VPD sa do kolonky "Vydane komu" pise osoba, ktorej boli peniaze skutocne vydane do ruky a nie nazov obchodu, v ktorom za tie peniaze nakupuje.
Lebo sef firmy, ktoru uctujem je presvedceny, ze tam ma byt ten u koho kupuju tovar/sluzbu.
POMOOOOOC !!!!!!!!!!!

Napríklad .....
- vklad na bežný účet ...ja osobne píšem .....vyplatené komu:TATRABANKA Bratislava....podpis príjemcu ...viď príloha
účel: vklad na bežný účet

- nákup kancelárskych potrieb v Hypermarkete ...........Hypermarket Bratislava .....podpis príjemcu ....viď príloha
účel: nákup kanc.potrieb

- vydaná záloha zamestnancovi na nákup ......vyplatené kumu: Jožko Mrkvička,
Na Hôrke 8,Bratislava ....... plus podpis Jožko Mrkvička

účel: záloha na nákup

Poukážem aj evidenciu DPH , kde každý dodávateľ má pridelené svoje IČ DPH /v prípade plátcu DPH/ a tieto údaje vypisujeme na VPD .......a zamestnanec plátcom DPH nie je ....ani dodávateľom .

Toto je spôsob , ktorý používam v praxi.......:)
Johanka
20.09.06,15:46
O tomto sa môžeme baviť aj sto rokov a nič nevyriešime ....
Keby som nad týmto rozmýšľala keď vysypem na stôl igelitku , ako by som zistila ako to bolo v reále :eek: ....
Alenaa
14.01.07,10:32
Ahojte, môžete mi poradiť?
1. s.r.o. – platca dph si dáva preplatiť bočky na nákup. V jeden deň má napr. 5 , v pokladničnej knihe si odpíše výdavok jednou sumou. /Nákupy boli uskutočnené priebežne za pár dní/ Výdavkový doklad nevystavia, vystavím ju ja v účtovníctve. Problém je v tom, že každý výdavok ide na iný účet.
Ako mám postupovať?
- vystaviť každý deň VD na každý nákup? – pritom výdavkový doklad mám vystaviť s dátumom nákupu? – kvôli dph – zdaniteľné plnenie.

2. ten istý prípad – s.r.o - ale neplatca dph. Môžem zosumarizovať nákupy podľa účtovania a vystaviť jeden VD za viac dní?

Ďakujem za pomoc, Alena
Alenaa
14.01.07,11:23
prosííííííím.....
dracica
14.01.07,11:39
ja si v jednej firme robím na kazdy PPD, alebo doklad ERP, výdavkový pokladničný doklad a do kolonky vyplatené komu píšem názov firmy a meno konateľa alebo štatutára...ak by bola vyplatená záloha zamestnancovi tak tam napisem meno zamestnanca a potom mi ju zúčtuje
dracica
14.01.07,11:40
daniari nemali zatial k tomu pripomienky...
Monika Kováčová
14.01.07,11:43
Ja dávam posledný dátum - najvyšší a rozúčtujem každú sumu osobitne na účty - 504,518,501 a pod.
Nelám si hlavu, urob to čo najjednoduchšie, kľudne aj jeden VPD s viacerými prílohami. Dôležité je správne rozúčtovanie na správne účty v rámci účtovnej osnovy. Jeden VPD za viac nákupov je úplne normálne a bežné. Ďalej je dôležité dodržať obdobie, ktorého sa účtovný prípad týka. To znamená, nesmieš dať napr. doklad z januára do februára a pod. Ani keď si chceš ušetriť prácu, bez ohľadu na to, či je doklad s DPH alebo nieje.

Napr. robím to takto: Mám nákupy PHM od Slovnaft a Shell za celý mesiac.
29.1. posledný od Slovnaftu a 31. posledný od Shell
To sú dva VPD jeden 29.1. - vyplatené komu - Slovnaft - suma spočítaná zo všetkých bločkov - podpis príjemcu - pozri prílohy
Druhý 31.1. - vyplatené komu - Shell - suma tiež spočítaná zo všetkých bločkov - podpis príjemcu - pozri prílohy.

Alebo takto: 31.1. vyplatené komu - konateľovi - účel - drobné nákupy (napr.) - podpis príjemcu - podpis konateľa.
Tu treba starostlivo každý doklad rozúčtovať podľa účtovnej osnovy.

Nič zložité... Nezáleží na tom, či ide o platcu DPH alebo nie...
Monika Kováčová
14.01.07,11:49
prosiiiiiim....
existuje niekde nejake usmernenie, na zaklade ktoreho je urcene, ze na VPD sa do kolonky "Vydane komu" pise osoba, ktorej boli peniaze skutocne vydane do ruky a nie nazov obchodu, v ktorom za tie peniaze nakupuje.
Lebo sef firmy, ktoru uctujem je presvedceny, ze tam ma byt ten u koho kupuju tovar/sluzbu.

POMOOOOOC !!!!!!!!!!!

Zastávam názor, že pokiaľ je vyplatené komu : uvedený konateľ, zamestnanec a pod., je to správne v tom prípade, že ja som pokladníčka, mám peniaze v trezore a vyplatím konateľovi za nákup podľa prinesených dokladov.
Ak VPD vypisujeme pri účtovaní, čo je absolútne normálne a povedala by som že bežné, teda konateľ, majiteľ je tým pokladníkom sám sebe, je správne uvádzať vyplatené komu - spoločnosti, ktorá je uvedená na doklade ako príjemca peňazí.
evina
14.01.07,13:56
Ahojte, môžete mi poradiť?
1. s.r.o. – platca dph si dáva preplatiť bočky na nákup. V jeden deň má napr. 5 , v pokladničnej knihe si odpíše výdavok jednou sumou. /Nákupy boli uskutočnené priebežne za pár dní/ Výdavkový doklad nevystavia, vystavím ju ja v účtovníctve. Problém je v tom, že každý výdavok ide na iný účet.
Ako mám postupovať?
- vystaviť každý deň VD na každý nákup? – pritom výdavkový doklad mám vystaviť s dátumom nákupu? – kvôli dph – zdaniteľné plnenie.

2. ten istý prípad – s.r.o - ale neplatca dph. Môžem zosumarizovať nákupy podľa účtovania a vystaviť jeden VD za viac dní?

Ďakujem za pomoc, Alena

V rámci príspevkov nájdeš aj stanovisko DR
http://www.porada.sk/t32367-p2-vdavkov-doklady.html
Muška
14.01.07,14:49
V rámci príspevkov nájdeš aj stanovisko DR
http://www.porada.sk/t32367-p2-vdavkov-doklady.html
Evinka,
neviem ako Ty, ale ja so stanoviskom DR nesúhlasim:
a čo:
(6) Účtovnými záznamami sú najmä účtovné doklady, účtovné zápisy, účtovné knihy, odpisový plán, inventúrne súpisy, účtový rozvrh, účtovná závierka a výročná správa. Jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu (ďalej len "súhrnné účtovné záznamy"). Účtovná jednotka je povinná účtovné záznamy viesť v rozsahu ustanovenom týmto zákonom.

Zatiaľ daňová kontrola nemala vôbec námietky voči môjmu postupu:
Napr.
Nákup PHM cez registr. pokladňu za mesiac /podotýkam, že od rôznych dodávateľov/
Vyplatené komu: v prílohe
dátum: dátum na poslednom bločku
pripojená tabuľka s rozpisom všetkých blokov za jeden celý mesiac - je ich asi 300 ks.
Muška
14.01.07,14:50
A ešte chcem dodať, že predtým ako som to začala takto praktizovať, tak som tiež dala dotaz na DR - ktorý mi to odobril.
evina
14.01.07,15:55
Muška pravdupovediac, nepripla som ten link s tým, že jedine to je správne, ako je uvedené v stanovisku DR. Uviedla som ten link s tým, že tento problém sme tu už riešili a názory sú ....
Ja osobne súhlasím s príspevkami 13 a 16 od Mudroša a Jany Acsovej, a aj na rozdielny pohľad na problematiku z hľadiska účtovného a z hľadiska DPH.

P.s. Napr. PHM účtujem tak ako Ty s tým, že mne soft umožní udať pri každom bločku dátum daňovej povinnosti pre účely DPH, takže zaúčtované napr. 31.1. a daňová povinnosľ = dátum nákupu
Muška
14.01.07,16:12
Muška pravdupovediac, nepripla som ten link s tým, že jedine to je správne, ako je uvedené v stanovisku DR. Uviedla som ten link s tým, že tento problém sme tu už riešili a názory sú ....
Ja osobne súhlasím s príspevkami 13 a 16 od Mudroša a Jany Acsovej, a aj na rozdielny pohľad na problematiku z hľadiska účtovného a z hľadiska DPH.

P.s. Napr. PHM účtujem tak ako Ty s tým, že mne soft umožní udať pri každom bločku dátum daňovej povinnosti pre účely DPH, takže zaúčtované napr. 31.1. a daňová povinnosľ = dátum nákupu

Evka, to mi odľahlo. :D
Ja dávam iba sumár aj pre účel DPH - veď keď mi zákon umožňuje odpočítanie aj v nasledujúcom zdaňovacom období - tak nie je "snáď" dôležité, ak je na výdavkových blokoch z RP - 15.1., 20.1..... že ho uvediem v záznamoch v spoločnej úhrade 31.1.? K výdavkovému bloku na priloženej tabuľke presne rozpíšem z každého bloku - dátum, základ, dph, spolu.
Alenaa
14.01.07,17:47
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli.
Alena
evina
14.01.07,19:21
Evka, to mi odľahlo. :D
Ja dávam iba sumár aj pre účel DPH - veď keď mi zákon umožňuje odpočítanie aj v nasledujúcom zdaňovacom období - tak nie je "snáď" dôležité, ak je na výdavkových blokoch z RP - 15.1., 20.1..... že ho uvediem v záznamoch v spoločnej úhrade 31.1.? K výdavkovému bloku na priloženej tabuľke presne rozpíšem z každého bloku - dátum, základ, dph, spolu.

Muši neboj:)


§ 70

Vedenie záznamov
1/ Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách;
Monika68
15.02.07,17:43
O tomto sa môžeme baviť aj sto rokov a nič nevyriešime ....
Keby som nad týmto rozmýšľala keď vysypem na stôl igelitku , ako by som zistila ako to bolo v reále :eek: ....

Ja som si tento dotaz v novembri 2005 poslala na drsr a tu je reakcia:

Dopyt:
Pri účtovaní výdavkov v hotovosti na základe bločkov z registračnej pokladne treba vypisovať na výdavkové pokladničné doklady do kolkonky "príjemca" - meno konkrétneho človeka, ktorý výdavok platil (zamestnanec, konateľ), alebo názov, adresu, IČO, IČ DPH firmy uvedenej na bločku z registračnej pokladne?

Odpoveď:
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 10 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve, je účtovný doklad preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať označenie účastníkov konania. Účastníkom konania, môže byť spoločnosť, ako aj fyzická osoba poverená konať v mene firmy.

Takže ... vyberme si :) Ja osobne celú moju prax píšem firmu z bločku. Auditor chcel odo mňa opak, preto som požiadala daňové riaditeľstvo o vyjadrenie.
evina
15.02.07,17:55
Ja píšem vždy osobu z jedného prostého dôvodu, ktorý mi vysvetlil už ani neviem kto pred mnohými rokmi - firma nemôže vydať ani prevziať peniaze, peniaze vydá alebo preberie len konkrétny človek. Údaje firmy sú na bločku a niekto konkrétny tie peniaze tej firme vyplatil:)
Janka6685
15.02.07,17:57
V prípade SZČO na VPD do kolónky "vyplatené komu" píšem tú SZČO........tá si zobrala peniaze z pokladne, teda je príjemcom a ide nakupovať (účel podľa bločka, dátum podľa bločka a podpis príjemcu SZČO).
vieroslava
12.11.08,10:51
Vedel by mi niekto, prosím, napísať, či je mojou povinnosťou, ako spoločnosti, ktorá nakupovala od inej spoločnosti tovar zaslať predávajúcemu môj výdavkový doklad?
Ja od nich mám príjmový doklad ako prijatie zálohy v hotovosti na tovar vo výške sumy, na ktorú mi prišla faktúra, ako daňový doklad a teraz odo mňa pýtajú ešte zaslať náš výdavkový doklad.
Tweety
12.11.08,10:53
Vedel by mi niekto, prosím, napísať, či je mojou povinnosťou, ako spoločnosti, ktorá nakupovala od inej spoločnosti tovar zaslať predávajúcemu môj výdavkový doklad?
Ja od nich mám príjmový doklad ako prijatie zálohy v hotovosti na tovar vo výške sumy, na ktorú mi prišla faktúra, ako daňový doklad a teraz odo mňa pýtajú ešte zaslať náš výdavkový doklad.
Nie, tvoj VPD nie je potrebné im dať.
sihl
13.11.08,07:17
ahoj, podľa zákona o účtovníctve č. 431/2002 Zb. z. musia byť na VPD, PPD uvedení účastníci, ja písem do riadku "vyplatené komu" kolegov ktorým vyplácam, tí sa dole do kolonky " prijal" podpíšu. Vedla VPD poznačím číslo dodávateľa od kt. sa kupovalo podla evidencie kt. vedieme v programe. ak vyplácame obch. partnerovi píšem do "vyplatené komu" názov fi, adresu, príp. meno niekoho z danej fi, ten sa potom dole podpíše do prijal. oproti im vystavím PPD, do riadku "prijaté od" dám našu pečiatku, podpis prijal je ich a dám im orig. PPD a kópiu nášho VPD. musí byť v tom systém, prajem veľa šťastia
Zuzana30
14.11.08,19:49
Ja dávam bločky každý zvlášť lebo viem že kontroly nemajú radi ked si majú načítavať bločky. Alebo dá sa dať pod jeden vydavkový ale zúčtovať náklad a dph každého bločku zvlášt. Asi tak