maryann
20.09.06,14:06
Naša spoločnosť prenajíma priestory niektorým nájomníkom na základe zmluvy. V nej je uvedené nasledovné: "nájomné bude nájomca uhrádzať mesačne vo výške..... bezhotovostným prevodom na účet prenajímateľa..... vždy k 10-temu dňu v danom mesiaci"
Ďalej je zmluvne stanovené, že faktúra sa vyhotovuje najneskôr k 25-temu dňu v mesiaci. Chcem sa spýtať na dátum daňovej povinnosti. Ak nájomca uhradí nájomné do dátumu splatnosti (čiže 10. v danom mesiaci) vychádza mi to tak, že dátum daňovej povinnosti je dátum prijatia platby na účet. Ako to je ale v prípade, keď nájomca zaplatí až po dátume splatnosti? Aký dátum mám považovať za dátum daňovej povinnosti?
Vladimír Ozimý
20.09.06,12:42
nooo dátum daňovej povinnosti vzniká dňom uskutočnenia zdaniteľného plnenia. Podľa môjho názoru ak je nájomné platené mesačne to jest zdaniteľné plnenia nastáva posledný deň daného mesiaca to jest ak platí 10.4. za marec faktúra by mala byť vystavovaná s daňovou povinnosťou k 31.3.
maryann
21.09.06,04:02
V tomto prípade ide o nájomné, ktoré sa platí pred vystavením faktúry (napr. 10.07.). To znamená, že najskôr príde platba na účet a až potom sa vystaví faktúra (napr. 25.07.). Preto ma to mätie, keď sa nájomca s platbou oneskorí.....
Milan Benka
21.09.06,04:14
Ak 10. v mesiaci prichádza platba za aktuálny mesiac, t.j. 10. septembra za september, dátum zdaniteľného plnenia je v rozmedzí 1-30. 9.

"Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje"

Ak nájomník uhradí nájom do dňa splatnosti (podľa zmluvy), zdaniteľné plnenie vzniká pripísaním úhrady na Váš účet ( ak vystavíte fa až po obdržaní úhrady)

Ak tak nespraví, v zmysle citácie vzniká zdaniteľné plnenie najneskôr posledný deň mesiaca, za ktorý sa platba mala uskutočniť.
maryann
21.09.06,04:30
Ak 10. v mesiaci prichádza platba za aktuálny mesiac, t.j. 10. septembra za september, dátum zdaniteľného plnenia je v rozmedzí 1-30. 9.

"Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje"

Ak nájomník uhradí nájom do dňa splatnosti (podľa zmluvy), zdaniteľné plnenie vzniká pripísaním úhrady na Váš účet ( ak vystavíte fa až po obdržaní úhrady)

Ak tak nespraví, v zmysle citácie vzniká zdaniteľné plnenie najneskôr posledný deň mesiaca, za ktorý sa platba mala uskutočniť.

Vďaka za pomoc ;), uistila si nás v tom, že to robíme správne.
ZEvina
21.09.06,11:20
Mám podobný problém, ale opačný: V zmluve je dohodnutý termín fakturácie mesiac dopredu. Ak je deň vystavenia faktúry 15.7. za nájomné za august, je deň vystavenia fa aj dňom zdanitel.plnenia, ale faktúra za elektriku, vodu... za mesiac júl deň vystavenia 2.8. je dobre deň zdaniteľného plnenia 2.8., nemá byť 31.7.? Ďakujem za radu. Eva
Milan Benka
21.09.06,12:09
Mám podobný problém, ale opačný: V zmluve je dohodnutý termín fakturácie mesiac dopredu. Ak je deň vystavenia faktúry 15.7. za nájomné za august, je deň vystavenia fa aj dňom zdanitel.plnenia, ale faktúra za elektriku, vodu... za mesiac júl deň vystavenia 2.8. je dobre deň zdaniteľného plnenia 2.8., nemá byť 31.7.? Ďakujem za radu. Eva

Ak je nájomné platené vopred, zdaniteľné plnenie vzniká dňom úhrady.

Ohľadom vody,elektriny, budem citovať zákon:
§19/3 -výňatok:
Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary.
ZEvina
21.09.06,12:55
Ďakujem benka za odpoveď. Vedela som, že nám niečo fakturujú zle, ale myslela som si to presne naopak. Čo mám robiť s faktúrou, kde uvádzajú zlý dátum zdaniteľného plnenia a sú presvedčení, že to majú správne? Zodpovedajú si za to tí čo to fakturujú?
Milan Benka
21.09.06,16:57
Odpočet DPH by som urobil ako káže zákon, aj keď dajú dátum zd. plnenia v mesiaci keď vystavili fa dopredu, uplatnil by som si odpočet až v násl. mesiaci, keď naozaj vznikne daňová povinnosť z ich strany. Konal by som tak v súlade s § 51/2. Takto by mi príp. daňová kontrola nemohla nič vyčítať.
ajacik
23.10.06,12:26
Mám rovnaký problém a chcem sa uistiť.
Jedná sa o nájom nebytových priestorov a nájom investičného majetku.

Dátumy na faktúre:
DVDP: 1.10.06 (nájom za oktober)
Dátum vyhotovenia: 28.9.06
Fakúra prijatá dňa: 28.9.06 (prevzatie je podpísané)

Faktúra bude zaevidová v septembri, ale DPH sa uplatní až za oktober.
Postupujem správne?

veľmi pekne vám dakujem
Tweety
23.10.06,12:55
Mám rovnaký problém a chcem sa uistiť.
Jedná sa o nájom nebytových priestorov a nájom investičného majetku.

Dátumy na faktúre:
DVDP: 1.10.06 (nájom za oktober)
Dátum vyhotovenia: 28.9.06
Fakúra prijatá dňa: 28.9.06 (prevzatie je podpísané)

Faktúra bude zaevidová v septembri, ale DPH sa uplatní až za oktober.
Postupujem správne?

veľmi pekne vám dakujem
Nárok na odpočet dph vzniká dňom 1.10.2006.
ajacik
23.10.06,13:00
veľmi pekne ti dakujem.

:):) istota je istota :):)
Vianocka
23.10.06,13:14
Nechapem, na zaklade coho vystavili fakturu pred dnom vzniku danovej povinnosti. V zmysle zakona o DPH (§71) predsa platitel vyhotovuje fakturu najneskor do 15 dni od vzniku danovej povinnosti. Dopredu sa vystavuje zalohova faktura, ale pokial nie je kryta uhradou, tak sa o nej vobec neuctuje a neobsahuje ani vycislenie zakladu dane a dan. A ak je zaplatene vopred, tak sa faktura na zdanenie zalohy vystavuje dnom jej uhrady, takze potom je den vzniku danovej povinnosti zhodny s dnom vyhotovenia faktury.

Ak nie je vo veci nieco ine, tak by som ziadala opravu udajov na fakture. Pozri aj zmluvu o prenajme.
ajacik
23.10.06,13:39
Faktúra je uhrádzaná "zápočtom". Faktúru som dostala v piatok, zmluvu som nevidela a už ani nestihnem vidieť. :(

taže si DPH uplatní až v oktobri.

dakujem za rady :)
Vianocka
23.10.06,13:57
Chapem. My, uctovnici, to mame vo vseobecnosti so zmluvami tazke. Neraz sa stava, ze ich nemame to stastie vobec vidiet, niekedy, v lepsom pripade, nam ich predhodia aj s niekolkomesacnym, ba stalo sa mi aj s niekolkorocnym oneskorenim A to sa potom nestacime cudovat, o com to vlastne malo byt... :-)

Ak pises, ze najom bol vyrovnavany zapoctom, potom, podla mojho nazoru, den zapoctu sa chape ako den uhrady a ak tento den predchadzal obdobiu najmu, mal byt uvedeny ako den vzniku danovej povinnosti. Ak by to teda bolo 28.09., potom by bol narok na odpocet uz v septembri.
va1ke
23.04.07,16:02
Ahojte, práve sa mi dostalo do rúk účtovníctvo jednej s.r.o., ktorá prenajíma nebytové priestory. V zmluvách má uvedené: nájomné sa bude hradiť na základe faktrúry a to do 25.každého mesiaca VOPRED na bankový účet prenajímateľa. s.r.o. aj vystavila všetky faktrúru do 25. a to napr.:
dátum vystavenia 22.2.2007
dátum zdaniteľného plenia: 22.2.2007
za nájomné za 2Q.2007.
Prosím je toto správne?
Ďakujem
Jana Acsová
23.04.07,16:04
Ahojte, práve sa mi dostalo do rúk účtovníctvo jednej s.r.o., ktorá prenajíma nebytové priestory. V zmluvách má uvedené: nájomné sa bude hradiť na základe faktrúry a to do 25.každého mesiaca VOPRED na bankový účet prenajímateľa. s.r.o. aj vystavila všetky faktrúru do 25. a to napr.:
dátum vystavenia 22.2.2007
dátum zdaniteľného plenia: 22.2.2007
za nájomné za 2Q.2007.
Prosím je toto správne?
Ďakujem
Nakoľko sa jedná o opakované dodanie je to správne. Služba je dodaná najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje, čiže zákon ustanovuje najneskorší termín dodania. Skorší termín je teda možný tak, ako aj Váš prípad.
va1ke
23.04.07,16:07
Jana, super veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď. A ešte ma trápi koeficient. V minulom roku sa nepočítal. A teraz ja ho ja chcem počítať. Môžem aj za tento kvartál?
V roku 2006 vyfakturovali nájomné dopredu zaúčtované je to ako výnos budúcich období. V roku 2007 som to preúčtovala na 602. Aj toto mi vstupuje do koeficientu?
betka
23.04.07,16:20
Koeficient používate vtedy, ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri kt. môže uskutočniť odpočítanie DPH a súčasne pre dodávky, pri kt. daň odpočítať nemôže.
Vo VAšom prípade.
Ak budete považovať nájom nehnuteľností za oslobodený podľa par.38 DPH. Prenájom nehnuteľnosti bude vždy oslobodený, ak budete prenajímať neplátcovi DPH. A pri plátcovi sa rozhodujete, či bude nájom oslobodený alebo nie.
Ak bude oslobodenie, potom opravy nehnuteľnosti, údržbu, TZ..... nebudete mať nárok na odpočítanie DPH, ale iba pomerné - koeficient.
va1ke
23.04.07,16:25
Koeficient používate vtedy, ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri kt. môže uskutočniť odpočítanie DPH a súčasne pre dodávky, pri kt. daň odpočítať nemôže.
Vo VAšom prípade.
Ak budete považovať nájom nehnuteľností za oslobodený podľa par.38 DPH. Prenájom nehnuteľnosti bude vždy oslobodený, ak budete prenajímať neplátcovi DPH. A pri plátcovi sa rozhodujete, či bude nájom oslobodený alebo nie.
Ak bude oslobodenie, potom opravy nehnuteľnosti, údržbu, TZ..... nebudete mať nárok na odpočítanie DPH, ale iba pomerné - koeficient.

Betka toto všetko mi je jasné. Mne len nieje jasný výpočet koeficientu.
Neviem či tam mám zahrnúť aj to nájomné čo sme fakturovali v roku 2006. a v roku 2007 sme ho zaúčtovali na 602. V zákone je písané výnosy takže asi bude do výpočtu vstupvať aj to nájomné.
betka
23.04.07,16:36
par.50 sa do koef. neuvádza iba príležitostný prenájom nenuteľností....., a u Vás pravdepod. o prílezitosť nepojde
istyDK
26.05.12,11:50
Som tu prvy krat chcem sa spytat som prenajimatel garazi a kancelarii,som srocka a platca DPH,vystavujem faktury kazdy mesiac za najomne,v zmluvy su na dobu neurcitu a uhrady od najomcou maju byt 5 dni od prijatia faktury,samozrejme ze vsetci platia kadejako ale to je jedno ide o to ze nap.datum vystavenie je 2.5.2012 a neviem aky mam dat datum vznik danovej povinnosti ci 2.5.2012 alebo 31.5.2012 alebo co mam robit kedysik som daval vzdy ku koncu mesiaca v ktorom som vystavoval ale uctovnicka mi povedala ze to mam davat v den vystavenia tak neviem???????POMOOOOCCCC
Adiks
28.05.12,09:13
Namiesto faktúry môžeš vystaviť splátkový kalendár na celý rok, ktorý však musí obsahovať údaje podľa § 71 ods.2 zákona o dani z pridanej hodnoty. Dátum dodania služby pri splátke nájomného za máj 2012 môže byť akýkoľvek dátum v rozmedzí od 1.5.2012 do 31.5.2012, nesmie však byť neskôr ako je dátum vystavenia. V tvojom prípade ak je dátum vystavenia 2.5.2012, tak aj dátum dodania služby môže byť 2.5.2012.
istyDK
28.05.12,09:53
Dobre tak ja idem pozriet vzor splatkoveho kalendara a nove najmy uz budem robit podľa toho len tam bude asi problemik ze je tam najom na dobu neurcitu tak on mi moze odist po mesiaci alebo po 6 rokoch skusim to nejak dotiahnut,ale dakujem za uzitocnu radu
Janinkaaa
28.05.12,11:58
Namiesto faktúry môžeš vystaviť splátkový kalendár na celý rok, ktorý však musí obsahovať údaje podľa § 71 ods.2 zákona o dani z pridanej hodnoty. Dátum dodania služby pri splátke nájomného za máj 2012 môže byť akýkoľvek dátum v rozmedzí od 1.5.2012 do 31.5.2012, nesmie však byť neskôr ako je dátum vystavenia. V tvojom prípade ak je dátum vystavenia 2.5.2012, tak aj dátum dodania služby môže byť 2.5.2012.

Ja mám v splátkovom kalendári uvedené tieto dátumy napr. za 05/2012:
D. vystavenia 01.05.2012
D. dodania : 31.05.2012
D. splatnosti : 10. 05. 2012

D.dodania je neskôr, ako D.vystavenia. Je to zlé ?
V ktorom § nájdem, že D. dodania nesmie byť neskorší, ako D. vystavenia ?
Ďakujem.
Adiks
28.05.12,13:04
Ja to beriem tak, že dodanie je "pôrod" faktúry a vystavenie je "zaevidovanie pôrodu" faktúry, na ktoré je stanovená lehota najneskôr do pätnástich dní. Neviem to vysvetliť inak ako touto metaforou. Konkrétny paragraf na to nenájdeš, vychádzaš z logiky veci.
Janinkaaa
29.05.12,05:41
Ja to beriem tak, že dodanie je "pôrod" faktúry a vystavenie je "zaevidovanie pôrodu" faktúry, na ktoré je stanovená lehota najneskôr do pätnástich dní. Neviem to vysvetliť inak ako touto metaforou. Konkrétny paragraf na to nenájdeš, vychádzaš z logiky veci.

Ďakujem za odpoveď.
SilMar Group
29.05.12,07:09
Ja mám v splátkovom kalendári uvedené tieto dátumy napr. za 05/2012:
D. vystavenia 01.05.2012
D. dodania : 31.05.2012
D. splatnosti : 10. 05. 2012

D.dodania je neskôr, ako D.vystavenia. Je to zlé ?
V ktorom § nájdem, že D. dodania nesmie byť neskorší, ako D. vystavenia ?
Ďakujem.

V žiadnom § to nenájdeš. Opakované dodanie tovaru a služby rieši § 19/3 - pri opakovanom dodaní služby je dátum dodania najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakované služby vzťahuje.

Niektoré softwéri síce šomrú, (napr. Omega),ale zákon to umožňuje.

Skorší dátum zákon nerieši, teda pokiaľ viem. Takže teoreticky ak je vystavená faktúra za nájom za máj 28.apríla s dátumom dodania 28. apríl, podľa zákona je to správne.
Janinkaaa
04.06.12,08:01
V žiadnom § to nenájdeš. Opakované dodanie tovaru a služby rieši § 19/3 - pri opakovanom dodaní služby je dátum dodania najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakované služby vzťahuje.

Niektoré softwéri síce šomrú, (napr. Omega),ale zákon to umožňuje.

Skorší dátum zákon nerieši, teda pokiaľ viem. Takže teoreticky ak je vystavená faktúra za nájom za máj 28.apríla s dátumom dodania 28. apríl, podľa zákona je to správne.

Ďakujem za vysvetlenie.
istyDK
10.06.12,12:33
Ano mas to spravne ak mas splatkovy kalendar tak ked vystavujes v 1.5.2012 tak datum dodania moze byt od 1.5.-31.5.2012 ale nie nizsi tak mi to poradil jeden clovek