volodaaaa
29.03.21,11:14
Ahojte,

chcem sa len spýtať na jednu vec.

Mám relatívne dobre platené zamestnanie a vždy sa snažím prikrývať takou perinou, akou sa dá a nežiť "zaúverovaný". V budúcnosti plánujeme s manželkou sťahovanie do rodinného domu a prakticky jediný "úver", ktorý som ochotný platiť je hypotéka. Rád by som pred bankami mal dobrý osobný "rating", aby mi vedeli dať hypotéku za čo najlepších podmienok.

Zároveň v práci jemne vyhorievam a chcel by som sa zdokonaliť v niektorých oblastiach, kde nie som úplne doma (napr. účtovníctvo). A nechcem sa vzdelávať samoúčelne, ale rád by som to priamo pretavil do praxe.

Mám isté hobby, v ktorom by som vedel podnikať. Neočakávam ani radikálny zisk, ani zbohatnutie a dokonca ani takú úroveň príjmov, že by som z toho vedel vyžiť. Primárny cieľ je skĺbiť hobby so zaučením sa. No a na podnikanie potrebujem podnikateľský úver alebo lízing.

Chcem sa spýtať tu prítomných ľudí, ktorí robia v bankovníctve: Znižuje sa tým osobný "rating"?

Človek, ktorý príde pýtať hypotéku a zistí sa, že jeho osobné výdavky nekorešpondujú s jeho príjmami, čo vykrýva úvermi a splátkami, je vnímaný rovnako ako človek, ktorý má osobný účet dobre vybalancovaný, ale zároveň má aj podnikateľský účet, kde má evidovaný na vstupné investície podnikateľský úver?

Ak by mi to malo pokaziť "rating", radšej by som do toho nešiel.

Ďakujem za odpoveď.
Onko
29.03.21,23:45
Ak podnikáš na živnosť, tak "podnikateľský úver" je tvoj osobný úver, pri podnikaní ručíš celým svojim majetkom, majetok sa nedelí na firemný a osobný.

Ak to chceš mať oddelené, treba podnikať ako právnická osoba s ručením obmedzeným (s.r.o., a.s., ...), potom jej dlhy nie sú tvoje dlhy. Avšak je otázne, či by taká nová firma bez majetku potrebný úver dostala, asi by si musel ručiť nejakým osobným majetkom, a sme na začiatku.
volodaaaa
07.04.21,09:57
Ďakujem! :-)
jslancik
08.04.21,07:25
tvoj základný predpoklad je mylný. na podnikanie nutne nepotrebuješ podnikateľský úver/leasing. ak si chceš vybrať špeci oblasť, kde áno, tak si našetri. a nemysli si, že banka dá začínajúcemu podnikateľovi nejaký závratný úver. bude chcieť ručenie majetkom spoločníka (ak by si bol aj s. r. o.). pri živnosti je to jasné. takže áno, podnikateľský úver má vplyv.