zuzula1
20.09.06,15:09
Ahojte, poradte mi prosim, kam zaučtovat poskytnutu financnu zaruku - nasa firma poskytla financnu zaruku za urcite sluzby inej firme, ale nie je to v zmysle zalohy ktora bude vyuctovana, je to zaruka , ze budeme si platit riadne nase zavazky voci danej firme. Dakujem kazdem a prajem pekny den : ):o
mudroš
22.09.06,11:43
Ja by som to zaúčtoval na 378. Je to moja pohľadávka z obchodného styku.
Z hľadiska účtovnej závierky by som zvažoval. či tá záruka nebude na obdobie dlhšie ako 12 mesiacov od termínu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Potom by to bola dlhodobá pohľadávka.
Monika68
25.09.06,12:21
Ja by som to zaúčtoval na 378. Je to moja pohľadávka z obchodného styku.
Z hľadiska účtovnej závierky by som zvažoval. či tá záruka nebude na obdobie dlhšie ako 12 mesiacov od termínu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Potom by to bola dlhodobá pohľadávka.

My sme platili takéto zábezpeky - istiny za poštový úver, karty na pohonné hmoty, alebo chladič na vodu pre zamestnancov. Ja som to zaúčtovala na 315, nič iné ma vtedy nenapadlo. Tiež som ku koncu roka rozmýšľala nad tým, či to preúčtujem na dlhodobé pohľadávky - ale to nikdy nebudem vedieť určiť, kedy nám tu zábezpeku vrátia, kedy napr. vypovedáme zmluvu a pod. Tak som to nechala na účte 315. Je to veľká chyba? :confused:
olarac
17.02.10,11:22
Chcem Vás poprosiť o radu, poštový úver z roku 2005 zaúčtovaný rovno do nákladov na 518. Teraz na základe inventarizácie, by som to chcela preúčtovať výnosov a na účet 378. Je to možné? VĎAKA
IvoM
17.02.10,13:03
Neviem čo je poštový úver, ale pokiaľ bolo niečo v nákladoch v roku 2005 a nemalo to byť tak to nemôžeš kompenzovať do výnosov v roku 2009.
Pozri si §17.15 a §17.29. Musíš podať dodatočné DP za príslušný rok a zaúčtovať to voči HV daného roka.
Zoltán Kovács
17.02.10,13:07
Neviem čo je poštový úver, ale pokiaľ bolo niečo v nákladoch v roku 2005 a nemalo to byť tak to nemôžeš kompenzovať do výnosov v roku 2009.
Pozri si §17.15 a §17.29. Musíš podať dodatočné DP za príslušný rok a zaúčtovať to voči HV daného roka.


Zrejme ide o to, že Slov.pošta poskytuje určitým firmám a inštitúciam úver na poštovné. Na obálkach to je potom označené "poštovné úverované". Asi ide o určitý rámec, do ktorého sa môže čerpať, a v pravidelných intervaloch sa to vysporiadavá.
Takže je veľmi pravdepodobné, že aj v r. 2005 to malo byť na účte 518, ak dostali od pošty vyúčtovanie toho úveru.
olarac
18.02.10,06:01
áno, je to poštovné úverované, z ktorého si potom oni sťahujú. Je to akoby nejaká záloha-istina, ktorú nám pri ukončení činnosti vrátia, naša pohľadávka. Faktúry si automatický sťahujú z účtu a je to 518, to áno, ale čo s tým, keď sme vlastne zálohu zaúčtovali nesprávne do nákladov a nie do záloh? Dá sa to nejako ešte bez DDP? Konkrétne táto istina-záloha sa navyšovala, podľa toho aké vysoké máme faktúry. A v jednom roku sme to dali na 518 a v ďalších na 378. Lenže keď nám pošlú istinu späť ako to potom zaúčtovať? Časť do výnosov a zčasti vyrovnať 378? Poslali nám inventarizáciu v ktorej uvádzajú pohľadávku-istinu a samozrejme zaplatenú faktúru, či by som na základe tohto to nemohla nejako upraviť v účte. ĎAKUJEM
Zoltán Kovács
18.02.10,06:12
áno, je to poštovné úverované, z ktorého si potom oni sťahujú. Je to akoby nejaká záloha-istina, ktorú nám pri ukončení činnosti vrátia, naša pohľadávka. Faktúry si automatický sťahujú z účtu a je to 518, to áno, ale čo s tým, keď sme vlastne zálohu zaúčtovali nesprávne do nákladov a nie do záloh? Dá sa to nejako ešte bez DDP? Konkrétne táto istina-záloha sa navyšovala, podľa toho aké vysoké máme faktúry. A v jednom roku sme to dali na 518 a v ďalších na 378. Lenže keď nám pošlú istinu späť ako to potom zaúčtovať? Časť do výnosov a zčasti vyrovnať 378? Poslali nám inventarizáciu v ktorej uvádzajú pohľadávku-istinu a samozrejme zaplatenú faktúru, či by som na základe tohto to nemohla nejako upraviť v účte. ĎAKUJEM


Obávam sa, že bez podania DDP a následného vysporiadania v aktuálnom roku to nepôjde.
Treba podať DDP, a v r.2010 účtovať tento omyl suvsťažne na účet 428, resp. 429, podľa toho aký bol výsledok v danom roku.
olarac
18.02.10,06:33
Asi to nechám tak a pri vysporiadaní to dám do výnosov a vyrovnám 378?
Zoltán Kovács
18.02.10,06:34
Asi to nechám tak a pri vysporiadaní to dám do výnosov a vyrovnám 378?

Nesprávny postup. Týmto len sama sebe zavaríš.
olarac
18.02.10,06:43
Si zlatý, takže to budem musieť nejako vyrovnať a nijaká iná cesta k tomu nevedie? Škoda, že to kolegynka dala na 518, mala by som po probléme. Asi vôbec netušila o čo ide.