mondes
29.03.21,16:54
Ahojte, už som tu riešila obratový bonus, avšak stále mi nie je všetko jasné. Plzeńský Prazdroj v r. 2019 uhradil na základe zmluvy SZČO - odberateľovi zálohu 2990 Eur na budúci obratový bonus. To by malo byť zaúčtované v r. 2019 do ostatných zdaniteľných príjmov. (r. 2019 som neúčtovala). Obdobie v zmluve je uvedené od 1.7.2019 do 30.6.2020. 17.7.2020 došiel došlý dobropis na sumu 598 Eur, nakoľko boli splnené podmienky v zmluve. Suma 598 je 1/5 z 2990 Eur, nakoľko zmluva je na 5 rokov. Tento dobropis zaúčtujem do evidencie záväzkov , v členení tovar, mínusom. Prosím Vás, ako zaúčtovať jeho "úhradu", ak to nemám s čím spárovať? Môžem to zaúčtovať cez ID? Avšak tým sa mi navýši ZD. A raz to už bolo v r. 2019 zdanené. Neviem sa z toho vymotať. Ďakujem krásne.

Doplnenie: Na jednom portáli sa o účtovaní zálohy a následného účtovania dobropisu píše toto:
Ak ide o fyzickú osobu účtujúcu v jednoduchom účtovníctve, ktorá prijme pôžičku, zúčtuje ju ako príjem neovplyvňujúci základ dane, a to v súlade s § 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Vrátenie pôžičky je rovnako v prípade jednoduchého účtovníctva ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.

Obratový bonus ale môže byť pre daňovníka zdaniteľným príjmom, ak sa započíta napr. s hodnotou pôžičky. Táto skutočnosť však musí vyplývať zo zmluvných podmienok.

Avšak podľa odpovede z FS sa má záloha (pôžička) v r. 2019 účtovať do ost. zdaniteľných príjmov. Mne sa viac pozdáva tá prvá verzia. Záloha do PNZD a následne každý rok preúčtovať sumu 598 eur do POZD. Prosím, nemáte s tým skúsenosť? Ďakujem veľmi pekne.