Neyo
29.03.21,19:42
Zdravím všetkých,

chcel by som vás požiadať o vašu odbornú radu - pomoc. Aký je právny postup pri zmene mimo zastavaného územia na zastavané územie - Intravilán na Extravilán.

Som vlastníkom pozemku, tento pozemok je zaradený v územnom pláne, je mimo zastavaného územia, hoci v územnom pláne, podľa územného plánu by mal byť už v mojom liste vlastníctva napísané, že je v zastavanej časti obce, ale stále ho mám vedený mimo zastavaného územia obce.

Akým spôsobom sa viem dostať k tomu, aby mi kataster (aké doklady potrebujem, kto to zapisuje, kataster, alebo obec, kto môže dať takýto podnet, alebo môžem ja ako vlastník tohoto pozemku podať podnet a požiadať kataster o takýto zápis) podľa akého právneho predpisu , aby mi tento pozemok zmenili na mojom liste vlastníctva, že to mám v zastavanej časti obce a nie mimo zastavaného územia, lebo je to v územnom pláne.

Obec keď pred 10-timi rokmi robila územný plán, mala posunúť aj tabuľu (začiatok a koniec obce) a mala obec ísť až po tie pozemky, ktoré boli zaradené v územnom pláne a tabulu mali dať predsa až na koniec tých pozemkov. Tabula posunutá nieje a takto to mám aj ja evidované na liste vlastníctva, že je to mimo zastavaného územia - hoci územný plán to má zahrnuté a môže sa tam stavať individuálna bytová stavba, čiže IBV - individuálne bytové domy.

Prosím pekne, kto, aký právny predpis, aká právna norma to rieši, komu a čo mám k tomu predložiť aby mi pozemok zmenili na mojom liste vlastníctva, že to mám v zastavanej časti obce a nie mimo zastavaného územia?

Ďakujem pekne za každú zmysluplnú radu
pyta
02.04.21,21:24
Čo je v katastrálnej mape? Si v intraviláne alebo nie?

Katastrálna mapa: https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster
misoft
03.04.21,04:26
Obec MALA zmeniť územný plán a "posunúť" .... teda určiť hranice intravilánu - urobila to? Ak nie, tak máš smolu.
Kataster si nemôže svojvoľne meniť zápis, alebo druh pozemku.
Chobot
03.04.21,14:12
Splietaš tu niekoľko rôznych vecí dokopy. Najprv si treba ujasniť pár pojmov. Intravílán nie je ohraničený hranicou obce.

Hranice intravilánu a extravilánu sa určili zákonom, niekedy pred viac, ako 10 rokmi. Bola to v každej obci hranica zastavanosti obce. V súčasnosti nie je legislatívne možné meniť hranice zastavaného územia. Hranica zastavaného územia je zakreslená v katastrálnej mape a je v takom stave, ako to bolo pred tými viac, ako 10 rokmi. Chcelo by to legislatívne otvoriť a umožniť zmenu hranice zastavaného územia, alebo to zlúčiť s hranicou obce. Zatiaľ je ale stav taký, aký je - že hranica intravilán sa nememí.

To ale neznamená, že stavať sa môže len po hranicu zastavaného územia, tzv. intravilánu. Medzičasom sa obce a mestá rozrastali a výstavba prebiehala mimo hranice zastavaného územia obce, tzv. extravilán.

Intravilá a extravilán nemajú nič spoločné s hranicou obce. Hranicu obce odsúhlasuje zvyčajne okresný úrad na návrh obce. Hranice obce sa označujú tabuľou.

Tretím pojmom je územný plán. Územný plán tvorí obec. Je to dokument, ktorý má textovú časť a mapovú časť. V územnom pláne sú vyznačené oblasti obce s uvedenou informáciou, na aké účely sú tieto oblasti určené, napr. individuálna nízkopodlažná bytová výstavba, bytová výstavba, oblasti pre rekreáciu a šport, občianska vybavenosť, sklady a výrobné haly, zeleň, vodné plochy a pod.

Územný plán má zvyčajne tri alebo 4 fázy - aktuálny stav, návrh, výhľad a prípadne podmienečne vhodné. Aktuálny stav je to, čo už je zastavané. Návrh je oblasť, ktorá ešte nie je zastavaná, ale po schválení územného plánu je tam výstavba povolená. Ak je nejaká oblasť určená na individuálnu bytovú výstavbu vo výhľade, to znamená, že teraz sa tam ešte nedá stavať, až keďto znovu zmenia v územnom pláne do fázy návrh.

Prečo si myslíš, že obec mala posunúť hranicu obce, keď robila územný plán? Bolo to vyslovene uvedené v územnom pláne, že sa mení hranica obce?

Ďalej - kde máš teda pozemok? V intraviláne, či v extraviláne? Je to uvedené na LV, že pozemok je umiestnený v intraviláne/extraviláne. Môžeš si to skontrolovať na katastrálnej mape, kde je hranica intravilánu a či je tvoj pozemok v rámci tejto hranice alebo už mimo. Nemyslím si, že by na LV to bolo chybne uvedené, ale vylúčiť sa to nedá.

Čo hovorí územný plán? Čo je uvedené pre oblasť, v ktorej je tvoja parcela?

Tvoj popis je chaotický a na základe neho sa nedá jednoznačne odpovedať.
pavol54
03.04.21,14:31
štvrtá vec a to dosť podstatná, ako je zapísaná parcela na katastri buď ako poľnohospodárska pôda alebo ako pôda vyňatá z poľnohospodárskeho fondu(záhrada dvor stavebná parcela
Chobot
03.04.21,14:48
Nie je to až tak podstatné, lebo ak je podľa územného plánu povolená výstavba, parcela môže byť kľudne zapísaná aj ako orná pôda. V procese stavebného povolenia sa urobí vyňatie z pôdneho fondu.
dena7575
07.11.23,08:39
takže obec má v kompetencii pri zmene úp "posunúť" tie hranice? u nás je práve zmena úp, všade čítam že meniť hranice intra-extravilánu je nemožné. čiže obec má tú moc na zmenu? ďakujem.
Chobot
07.11.23,09:16
Nie, obec nemôže meniť hranice intravilánu. Tieto hranice sú dané už roky a zatiaľ nie je na to legislatívny proces, ako to zmeniť. Písal som o tom nižšie.