Didie
20.09.06,16:39
Zdravím všetkých poradcov,
Študent externého štúdia na VŠ, ktorý za sprostredkovanie štúdia platí štátnemu (resp.súkromnému) inštitútu približne 15000,- SKK za semester. Môže mu toto štúdium platiť zamestnávateľ, ktorý si poníži tým daňový základ a má študent potom vo výplate zdaniť nepeňažný príjem? Aké povinnosti a práva by mal dodržať zamestnanec a zamestnávateľ? Pýtam sa preto, že na daňovom úrade tvrdia, že VŠ štúdium je vraj na Slovensku bezplatné. Zmluvu a platby by však zamestnávateľ riešil z nezávislým inštitútom a nie z Univerzitou. :confused:
Raďte mi radcovia moji!!!
Braňo
20.09.06,14:57
Videl som takéto zmluvy a dajú sa zaradiť skôr ako "Darovacia zmluva", prípadne "Sponozorská" alebo "zmluva o zabezpečení štúdia". Keďže táto "organizácia" nemá povolenie udelovať tituly a akreditáciu vidím problém v daňovej obhajiteľnosti takýchto nákladov, nakoľko to nie je ani poplatok za školenie a pod. I keď sa jedná o získanie vyššieho stupňa vzdelania, problém je skôr v tom, že uvedená organizácia Ti garantuje dobu max. rok. Odpočítateľná položka pre FO by to bolo iba vtedy, ak by bola uzavretá darovacia zmluva priamo so školou, nie so "sprostredkovateľskou" organizáciou.
Didie
21.09.06,06:34
...a v prípade, že by mi inštitút vystavil faktúru s textom napr. odborný seminár, školenie alebo konzultácia? a bolo by to bez zmluvy.