zuzumojko
01.04.21,10:01
Objasním nadpis otázky.

Známa je tehotná. Ešte to neoznámila zamestnávateľovi a pred pár dňami dostala výpoveď -dohoda o skončeni PP. Má na to 2 mesiace. Navyše ju teraz gynekolog vypisal na PN - rizikove tehotenstvo?
Bola by v ochrannej lehote, ak by to písomne oznámila teraz spolu s lekárskym potvrdením? De facto je ešte stále zamestnancom. Či sa berie do úvahy dátum oznámenia výpovede a vlastne oni o jej stave nevedeli?
Má podpísanú PZ na dobu do nástupu predošlej zamestnankyne z rodičovskej dovolenky.

2.otázka:
Ide o slobodnú mamičku, ktorá žije v byte napísanom na starých rodičov. O aké príspevky moze poziadat?
ivka70
01.04.21,08:03
Ak jej PP bol ukonceny, lebo zastupujuca zamestnankyna sa vracia z RD, tak jej tehotenstvo nema vplyv na skoncenie PP - ide totiz o skoncenie PP na dobu urcitu.

Ak dostala vypoved kvoli zruseniu pracovneho miesta, oznamenim tehotenstva je chranena a PP by pokracoval (pokial neoznami, ze na jeho pokracovani netrva), az do navratu zastupujucej pracovnicky z RD.

Ak dostala vypoved kvoli zruseniu firmy, tehotenstvo nema vplyv na skoncenie PP.
______________________________________________

Doplnene: ak zamestnankyna suhlaila s dohodou o skonceni PP k 31.5., jej tehotenstvo ani PN nic nemeni na tom, ze PP skonci tak ako sa dohodli, teda 31.5. Nejde o ziadnu vypoved, ide o dohodu o skonceni PP, ktoru uzatvaraju 2 strany.

Ked bude na PN, bude mat nemocenske davky.
Ked jej PN skonci, moze sa evidovat na UP, narok na podporu jej vznikne ako pises.
Ak ma splnenu podmienku odpracovania aspon 270 dni vp oslednych 2 rokoch pred porodom, bude mat narok aj na materske v ochrannej dobe.
Ak nema odpracovanych aspon 270 dni v poslednych 2 rokoch, mala by to dohnat aspon brigadou, aby jej narok vznikol.
Inak bude mat narok len na rodicovsky prispevok odo dna narodenia dietata.
Na ine davky popri tychto davkach narok nevznikne.
ivka70
01.04.21,08:05
aky bol dovod vypovede - paragraf?
v tom byte zije sama? buduci otec robi co?
vznikne jej narok na podporu v nezamestnanosti?
veronikasad
01.04.21,08:38
Zamestnankyna, ktoru zastupovala sa vracia do práce? Napis ako ma presne definované trvanie prac.pomeru v prac.zmluve
zuzumojko
01.04.21,09:03
Nie. Nevracia sa bývala. Nema, ze urcita ani neurcita, ze do nastupu pani XY z MD.
ivka70
01.04.21,09:06
Tak aky ma dovod vypovede , aky paragraf? Co presne ma napisane na tom, co dostal?
Zmluva na zastupovanie pani XY pocas MD je zmluva na dobu urcitu, kde koniec je definovsny akciou - konom MD zastupujucej.
zuzumojko
01.04.21,09:12
Ustne uviedli nespokojnost. Inak vraj tam nic nie je. Dohoda o skonceni PP k 31.5.2021.
V byte žije sama a otec nebude ani uvedeny v RL.
Narok na podporu vznikne. Teraz ju doktorka dla na PN rizikove tehotenstvo.
ivka70
01.04.21,09:13
A ona tu dohodu podpisala? Cize s nou suhlasila? To potom uplne meni situaciu.
zuzumojko
01.04.21,09:23
Nie, praveze este nie. Nepodpisala.
ivka70
01.04.21,09:33
A ma to u seba, ked sa vedela pozriet, nepodpisane?
Ak nic nepodpisala, o akej vypovedi to hovoris? Ujasni najskor, co sa skutocne udialo, inak sa ti neda odpovedat.
Ak nepodpisala, nech ani nepodpisuje. Jej PP potom skonci navratom p. XY z MD.
zuzumojko
01.04.21,09:36
Vraj jej dali na vyber..hned odide plus odstupne alebo dohodou o 2 mesiace.
ivka70
01.04.21,09:38
A co si vybrala, lebo stale pises len o niecom nerealizovanom ..... co je zaver?
ak jej chceli dat vypoved pred par dnami a s dohodou by nesuhlasila, dali by jej ju do konca mesiaca, necakali by na 1.4., lebo potom by VD zacala plynut az 1.5..
Mne sa skor zda, ze sa dohodli .... na skonceni PP dohodou.
veronikasad
01.04.21,09:52
Odkedy trva jej pracovný pomer? Nekonci jej skusobna doba?
veronikasad
01.04.21,09:53
Zamaz osobné údaje a priloz list, ktory teraz dostala od zamestnávateľa.
zuzumojko
01.04.21,10:06
Ospravedlnujem sa, ale dostavam od nej info za pochodu v style piate cez deviate.
ivka70
01.04.21,10:09
Tak si najskor ujasnite, co sa udialo, co je platne, potom sa mozes pytat a cakat serioznu odpoved. :)
zuzumojko
01.04.21,10:25
K 31.03.2021 dostala dohodu o skonceni PP, ktoru este nepodpisala. PZ mala na dobu urcitu do nastupu kolegyne z RD. Od dnes je na PN a navyse tehotna, o čom este nevedia. Nemozu ju uy vyhodit pocas PN a tehu teda, pokym nenastupi pani XY alebo nezrusi zamestnavatel, miesto atd.?
ivka70
01.04.21,10:32
Ano, to plati. Ani zrusenie miesta nepomoze, len prevadzky. Ale pisomne oznamit tehotenstvo zamestnavatelovi musi, aby bola ak otehotna chranena pred vypovedou.
veronikasad
01.04.21,10:44
Ak uz ma vystavenu PN-ku a predtym nepodpísala dohodu o ukonceni pracovného pomeru, jej pracovný pomer trva az do navratu zastupovanej pracovnicky do práce. Zamestnávateľ by s nou mohol vybabrať len tak, ze tato by oznamila ukončenie rodičovskej dovolenky a na pár dni by sa vratila do práce.
Vtedy by sa jej pracovný pomer skončil, bez ohladu na to, ze je tehotna. Nárok na nemocenské by trval ďalej a ak ma splnenu podmienku 270 kal.dni nem.poistenia v poslednych dvoch rokoch, vznikne aj nárok na materské (obdobie poberania nemocenskeho po skonceni prac.pomeru sa do 270 dni nepocita)