predator2911
01.04.21,16:59
Dobrý deň,
Mám problém s plošticami ktorý som riešil na vlastné náklady a žiadny iný byt nebol deratizovaní. Ja som dával deratizovať svoj byt na vlastné náklady. Môžem docieliť nejakým spôsobom preplatenie deratizéra?

popis problému:


25.3.2021 keď som sa dovolal zástupcovi vlastníkov bytov , tak som ho informoval o tom, že som doma našiel plošticu a potrebujem to riešiť. Povedal mi aby som zavolal pánovi deratizerovi, to som samozrejme už urobil, ale pán deratizer ma informoval o tom, že najbližšie by k nám mohol prísť až niekedy 30.-31.3.2021 s čím som stotožnený nebol, nakoľko sa jedná o zdraviu ohrozujúcu skutočnosť. Na to mi zástupca vlastníkov bytov , že ak som schopný si vybaviť nejakú inú firmu ktorá by bola schopná to prísť urobiť skôr aj s tým, že vyderatizujú môj byt + byt nado mnou, podo mnou a oproti, nemal som na výber, keďže sa takto vyjadril a nejavil ďalšiu iniciatívu, tak som hľadal firmy ktoré robia deratizáciu proti plošticiam posteľným. Volal som do deratizačnej spoločnosti, kde mi pani ochotne povedala, že vedia nasledujúci deň o 8:30 prísť s tým, že mi poslala do SMS správy pokyny ktoré treba urobiť pred príchodom deratizéra. Susedov som oboznámil a zistil od nich, ktorý by chceli danú deratizáciu. Boli to byty nado mnou, podo mnou a oproti. Povedal som im pokyny, ak by som náhodou na niečo zabudol, tak som preposlal SMS správu z deratizačnej spoločnosti aj vlastníkom bytov o ktoré sa jednalo. Na druhý deň ráno, v čase keď v mojom byte už prebiehala deratizácia, mi zástupca vlastníkov bytov volal, že 250€ za deratizáciu jedného bytu je strašne veľa, že mi je schopný preplatiť maximálne 50€. Dal mi podmienky ktoré ak urobia, tak mi je schopný preplatiť tých 250€.



Podmienky od zástupcu vlastníkov bytov boli:

Aby vyderatizavali môj byt a všetky prechody k ostatným bytom za cenu 250€, ak nie tak mi to nepreplatí. S čím deratizačná služba nesúhlasila a tým sa celý kolobeh okolo tohto začal.

O deratizáciu mali záujem ešte 3 byty, ktoré boli vypratané a pripravené na deratizáciu. Deratizér musel deratizovanie ostatných bytov zrušiť, aby aj u nich nenastali spomínané problémy s financiami, čo bolo neseriózne a nekorektné jednanie, ktoré zástupca vlastníkov zapríčinil.
buchač
02.04.21,07:11
Ty si celý korektný...
Najprv si dovlečieš domov potvory a potom ich chceš za spoločné zničiť ? Trochu sebaserióznosti by nezaškodilo.

Zákon (ktorého obsah určite nepoznáš) vraví :
Podľa § 10 ods. 3 zákona o vlastníctve bytov sa z fondu prevádzky, údržby a opráv financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj náklady na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov, lodžií a tých terás, ktoré sú spoločnými časťami domu.

....a ozaj...keď sa už deratizuje, tak sa deratizuje celok, čiže VŠETKY byty a nie iba ten alebo henten.
Aź VTEDY by sa dalo uvažovať o preplatení nákladov na deratizáciu z fondu opráv.

P.S.:
Tých 250€ za jeden byt je fakt veľa...až príliš veľa. Cenník náhodne vybratý, stačí si preštudovať, že sú tam tretinové cifry oproti tomu vášmu šikulkovi.
https://fullprofi.sk/cennik/
predator2911
02.04.21,07:27
Za 1. naša bytovka má problém, celkovo...
Za 2. nemal som to skade doniesť, z roboty domov atď.
Za 3. z mojej hlavy to nebolo že ten henten ako si spomenul.
Za 4. bol som rád, že firma bola ochotná prísť na druhý deň, nebolo mi všetko jedno keď som bol doštipany, palivá svrbiaca bolesť...
Tomas22222
02.04.21,13:09
Tiež sme tento problém riešili. Za byt to bolo tuším 130 €. 250 € sa mi zdá fakt prestrelené. Tu napríklad https://www.nasdomov.sk/plostice-ako-sa-ich-zbavit/ píšu, že cena za deratizáciu sa pochybuje od 80 do 250 €, takže ste našli pravdepodobne toho najdrahšieho. Odporúčam popozerať aj iné firmy a vyžiadať si cenovú ponuku aj keď viem, že pri tomto probléme to chcete mať čím skôr vyriešené. Držím palce.
predator2911
02.04.21,13:52
Dobrý deň a ďakujem tomas2222, presne tak čím skôr a akou metódou ešte, fakt musím povedať že pán prišiel a v obývačke kde bola nájdená plostica rozobral celý gauč, na spodnej strane čo býva látka, tak aj tú odpálil teplovzdušnou pištoľou, spálňu tak isto, celá posteľ rozobratá. Vystriekal to všetko chémiou... steny podlahy, ozaj všetko. V 2018 keď sme mali 1. x, ale to som našiel vtedy jednu a čo zástupca vlastníkov bytov dal číslo, tak ani nepohli nábytkom. Ako bolo tak aj ostalo ale oni boli 2x. Tento čo som teraz vybavil ja robí jeden postrek a sleduje sa ako sa situácia vyvíja.
dmc
02.04.21,15:48
a odkiaľ vieš ze "potvory" doniesol do činžového domu práve on. Trosku serióznosti by veru nezaškodilo
buchač
02.04.21,16:09
dmc (Dnes 17:48) a odkiaľ vieš ze "potvory" doniesol do činžového domu práve on. Trosku serióznosti by veru nezaškodilo
=========================
Akože čo proti mne máš ???

Nepochopil si moju poznámku...objasním ?
Bola smerovaná k tomu, že ploštice sa do domu samé nedostali. Ak ich nemá nik iný, tak kto ich dovliekol ? Samé sa rozliezajú už na mieste činu. A nevidím info, že by aj v susedných bytoch boli ploštice, ich majitelia sa k dezinfekcii pridali skôr pre istotu (čo je pochopiteľné).

Poznámka smerovala tiež k tomu, že vlastníci bytov si veľmi radi kopnú do svojich zástupcov...pomaly ich považujú za sluhov, v domnení, že zaplatia pár šušňov a zástupca skáč, ako ti vlastník bytu píska. Len títo zabúdajú na to, že vlastníci nemajú len svoje práva ale aj povinnosti.
Vlastníci íčujú, ale robiť zástupcu ani za Boha...