miruka75
04.04.21,12:11
Dobrý deň, som zamestnaná a od 1. mája by som chcela prejsť pracovať na živnosť ako SZČO .Pracujem v kuse od 1. júla 2019, ale v prípade potreby by mi nárok na podporu v nezamestnanosti nevznikol. /pre prípad keby mi nevyšla práca na živnosť a potrebovala by som ísť na úrad práce, ako taká "poistka"/ Tak som rozmýšľala, že od 1. mája by som sa prihlásila ako dobrovoľný platca poistného v nezamestnanosti do Sociálnej poisťovne na 2 mesiace, teda aby som mala vykryté 2 roky kvôli nároku na podporu. Chcela by som sa opýtať, či je možné prihlásiť sa len na 2 mesiace ako dobrovoľný platca poistenia v nezamestnanosti a potom sa odhlásiť?Ďakujem.
Katy a R
04.04.21,10:40
Ak ukončíš PP - kedykoľvek sa môžeš prihlásiť ako DPO na sociálne poistenie - ale na celý balík - teda dôchodkové, nemocenské a v nezamestnanosti . Môžeš sa prihlásiť aj na pár dní .... resp po pár dňoch sa odhlásiš (je na tebe, po koľkých).
Nadôchodkové poistenie sa môžeš prihlásiť aj popri zamestnaní (to len pre info)
miruka75
04.04.21,11:06
Super, ďakujem. Teda aj keď budem ako SZČO, tak sa tiež môžem prihlásiť napr. na 2 mesiace a potom sa odhlásiť?
Katy a R
04.04.21,11:08
samozrejme (stále ako DPO) - len teda si to zrátaj, aby ti potom napr jeden deň nechýbal (a tiež zaplatiť včas).
miruka75
04.04.21,11:20
Ďakujem pekne za odpoveď.
veronikasad
04.04.21,12:55
Mozes, ale na cely baik poistenia. Samotné poistenie v nezamestnanosti by si mohla platit len ako povinne poistena szco, co nie si ...
miruka75
05.04.21,06:32
Ďakujem.