dzejna241
07.04.21,09:00
Dobry den, prosim o radu v mojej situacii.
Syn dovrsi 10.5.2021 tri roky, 11.5.2021 nastupujem do prace - cerpem 1 den dovolenku a zaroven k 11.5.2021 sme sa so zamestnavatelom dohodli na rozviazani PP. Syn skolku nenavstevuje (chodil tam len v 9/2020, ale zo skolky som ho odhlasila).
Moja otazka znie, ci budem moct poziadat o pandemicke osetrovne od 12.5.2021.
A tiez, ci cerpanie pand. osetrovneho mi nejako ovplyvni narok, prip. vysku podpory v nezamestnanosti.
Dakujem za radu. Jana
Jana Motyčková
07.04.21,12:27
Nárok na pandemické ošetrovné je len ak je dieťa zapísané v škôlke, ale škôlka je zatvorená, resp. dieťa nemôže do škôlky chodiť lebo je v karanténe a pod.. Čiže ak dieťa nenavštevuje škôlku, nie je dôvod na poberanie pandemického ośetrovného. Za dni, za ktoré by bol nárok na ošetrovné by sa nevyplácala dávka v nezamestnanosti.
dzejna241
07.04.21,16:59
vdaka za odpoved. netyka sa ma toto zo stranky?https://www.employment.gov.sk/sk/koronavirus-pracovna-socialna-oblast/osetrovne-nemocenske/pandemicke-osetrovne.html
odsek 3:
Nárok na pandemické ošetrovné majú nemocensky poistení rodičia (aj náhradní rodičia a osvojitelia), ktorí počas krízovej situácie (od 12. marca 2020 do jej skončenia) súvisiacej so šírením ochorenia Covid-19:
- zabezpečujú osobnú a celodennú starostlivosť o dieťa po skončení nároku na rodičovský príspevok resp. materské, ak ho rodič poberal do dovŕšenia tretieho roku veku dieťaťa.
Jana Motyčková
08.04.21,06:52
Na to som aj zabudla. Ale v tomto prípade je to podmienené, že nárok má nemocensky poistená osoba. Nárok nie je v ochrannej lehote po skončení poistenia. Čiže keby ste o ošetrovné žiadali od 12.5., nárok vám podľa mňa nevznikne. Takisto neviem z praxe, ako si toto ustanovenie vysvetľuje SP, lebo ustanovenie nie je jasné/presné. Nie je jasné, či nárok na ošetrovné má vzniknúť od nasledujúceho dňa po dovŕšení 3 rokov, alebo až od 1. dňa nasledujúceho mesiaca po dovŕšení 3 rokov - tento druhý variant si myslím ja a podľa toho by sa nárok posudzoval až k 1.6. - vtedy by ste museli mať ešte trvajúce nemocenské poistenie. Tiež pán Mihál na svojej stránke uvádza "V praxi sa však v týchto dňoch stretávame s tým, že Sociálna poisťovňa tejto skupine rodičov odmieta priznať nárok na ošetrovné. Sociálna poisťovňa sa odvoláva na skutočnosť, že od 23.9.2020 bol zrušený § 293fb ods. 2 písm. a) zákona." (s čím pán MIhál, ani ja nesúhlasíme).