bui
20.09.06,21:15
Chcem sa spyatat..ako sa pocita nahrada za spotrebovane PHM pri sluzobnej ceste do zahranicia ( Cechy) ked je cesta vykonana vlastnym vozidlom? Viem ze sa pocita nahrada za prejdene km..6,2 za km...je v to aj cesta na Slovensku..po hranice? Viemze zahranicna sluzobna cesta sa pocita od prejdenia hranic, no co potom s tou cestou po hranice?
A pri nafte ci benzine je to ako..ked tankoval v SR aj v Cechach? Ktora cena sa berie na vypocet ceny za spotrebovane PHM?
Danila
20.09.06,19:21
Zahraničná pracovná cesta je od prechodu hraníc. PHM + 6,20 v inej ako slovenskej mene. Do 350 km náhrady v slovenskej mene, viac ako 350 najazdených km náhrady v inej ako slovenskej mene. Ak služobná cesta na Slovensku trvala nad 5 hodín - 89.-Sk. Je to tu rozobrané absolútne vyčerpávajúco niekoľkokrát. Skús nabudúce aspoň chvíľu vyhľadávať.
bui
20.09.06,20:17
vyhladavam, no je tu toho moc ...
mna zaujimalo najma to, co mam spravit s prejdenymi km po hranice...

a este by ma zaujimalo..urcite to tu tiez niekde je , nemam moc casu na hladanie, musela by som toho moc precitat...a moje dve teraz uz spiace..nemluvnata mi to neumoznuju...takze len v skratke..ak mam doklad z hotela o ubytovani, kde su vypisane aj ranajky, tak narok na stravne ponizim o konkretnu sumu ranajok alebo o 25%? A potom je narok na vreckove...ak davame 40% z akej sumy? z naroku na cele stravne na ten den alebo z krateneho stravneho o ranajky?dakujem
liba2
21.09.06,03:45
vyhladavam, no je tu toho moc ...
ak mam doklad z hotela o ubytovani, kde su vypisane aj ranajky, tak narok na stravne ponizim o konkretnu sumu ranajok alebo o 25%?
A potom je narok na vreckove...ak davame 40% z akej sumy? z naroku na cele stravne na ten den alebo z krateneho stravneho o ranajky?dakujem
§13 ods. 8 zákona č. 283/2002 Z.z. o CN:
"Ak je pri zahraničnej pracovnej ceste v doklade o ubytovaní zamestnanca preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ mu poskytuje stravné v cudzej mene určené podľa odsekov 1 až 7, znížené o
a) preukázanú sumu za poskytnuté raňajky alebo
b) 25%, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25% zo stravného určeného podľa odsekov 1 až 5 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená."

Vreckové sa počíta zo sumy stravného nekráteného o raňajky.
Chobot
21.09.06,07:40
vyhladavam, no je tu toho moc ...
mna zaujimalo najma to, co mam spravit s prejdenymi km po hranice...

a este by ma zaujimalo..urcite to tu tiez niekde je , nemam moc casu na hladanie, musela by som toho moc precitat...a moje dve teraz uz spiace..nemluvnata mi to neumoznuju...takze len v skratke..ak mam doklad z hotela o ubytovani, kde su vypisane aj ranajky, tak narok na stravne ponizim o konkretnu sumu ranajok alebo o 25%? A potom je narok na vreckove...ak davame 40% z akej sumy? z naroku na cele stravne na ten den alebo z krateneho stravneho o ranajky?dakujem

Na druhú časť už odpoveď máš. Prejdené km si najprv rozdelíš na "v tuzemsku" a "v zahraničí". Ak km v zahraničí sú menej ako 350, tak ich znovu spočítaš a postupuješ, ako by to bolo v tuzemsku, t.j. 6,20/km plus PHM podľa cien v SKK.

Ak v zahraničí prejazdil viac ako 350 km, tak tuzemské km ukrádzaš 6,20/km plus PHM v SKK a zahraničné km 6,20/km + PHM v zahraničnej mene. Cenu PHM v zahraničnej mene by Ti mal zamestnanec zdokladovať bločkom z čerpacej stanice v zahraničí.
Najka
29.12.06,06:00
Ahojte, chcem sa len spýtať, že ak prejazdí v zahraničí viac ako 350 km, či musí dostať náhradu v cudzej mene, alebo sa môže dohodnúť, že mu bude preplatená v Sk?
liba2
29.12.06,07:33
Ahojte, chcem sa len spýtať, že ak prejazdí v zahraničí viac ako 350 km, či musí dostať náhradu v cudzej mene, alebo sa môže dohodnúť, že mu bude preplatená v Sk?
§36 ZCN:
"(6) Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok v cudzej mene pri zahraničnej pracovnej ceste nižší, ako sú nároky zamestnanca, poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi v cudzej mene, v ktorej mu zamestnávateľ poskytol preddavok; po dohode so zamestnancom môže zamestnávateľ túto sumu alebo jej časť poskytnúť v inej cudzej mene alebo v slovenskej mene."

Toto platí všeobecne o ZPC , teda aj o náhrade za benzín.
Zákon o CN je na 1. strane porada.sk
Najka
29.12.06,07:56
Môžem urobiť so zamestnancom dohodu, do ktorej by som zahrnula následovné body:

1. pri pracovných cestách, na ktoré bude zamestnanec vyslaný, použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa. Kópia technického preukazu daného vozidla je prílohou tejto dohody.
2. pri zahraničných pracovných cestách nebude poskytovaný preddavok
3. pri zahraničných pracovných cestách bude poskytnutá náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 1000km
4. písomné doklady potrebné na vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty zamestnanec predloží zamestnávateľovi do 15 pracovných dní po dni skončenia pracovnej cesty
5. zamestnávateľ vykoná vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca a uspokojí jeho nároky do 10 pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov
6. zamestnanec súhlasí, aby mu celkový nárok v cudzej mene pri zahraničnej pracovnej ceste bol vyplatený v slovenskej mene. Na prepočet cudzej meny na slovenskú sa použije kurz NBS ku dňu vyúčtovania pracovnej cesty.
liba2
30.12.06,07:23
Môžem urobiť so zamestnancom dohodu, do ktorej by som zahrnula následovné body:

1. pri pracovných cestách, na ktoré bude zamestnanec vyslaný, použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa. Kópia technického preukazu daného vozidla je prílohou tejto dohody.
2. pri zahraničných pracovných cestách nebude poskytovaný preddavok
3. pri zahraničných pracovných cestách bude poskytnutá náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 1000km
4. písomné doklady potrebné na vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty zamestnanec predloží zamestnávateľovi do 15 pracovných dní po dni skončenia pracovnej cesty
5. zamestnávateľ vykoná vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca a uspokojí jeho nároky do 10 pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov
6. zamestnanec súhlasí, aby mu celkový nárok v cudzej mene pri zahraničnej pracovnej ceste bol vyplatený v slovenskej mene. Na prepočet cudzej meny na slovenskú sa použije kurz NBS ku dňu vyúčtovania pracovnej cesty.

K bodu 1: Toto takto neodporúčam dať do dohody z dôvodu, že nie je špecifikované, aké vozidlo bude zamestnanec používať na PC (vlastné, susedove, prenajaté a pod.).
Jasné z toho je len to, že to nebude firemné vozidlo. A prečo by to malo byť v dohode? Čo ak nastane situácia, že nebude žiadne iné vozidlo k dispozícii len firemné a na PC bude treba ísť?! potom to ako budete riešiť aby ste neporušili dohodu?
Ja vidím riešenie v tom, že sa vopred nezrieknete žiadnej alternatívy, jednoducho sa nič vopred nedohodne. Na každú PC predsa musí byť vystavený cestovný príkaz a v ňom musí byť uvedený druh vozidla, EČ vozidla a jeho vzťah k firme.

K bodu 2: V §36 ods. 1 ZCN je uvedené:
„... Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, poskytnúť preddavok jedným rozhodnutím
a) pre viacerých zamestnancov,
b) na viacero pracovných ciest zamestnanca.“

Prečo by sa mal zamestnanec vopred zrieknuť toho, na čo má zo zákona nárok? dnes je v situácii, kedy možno preddavok nepotrebuje, ale čo ak nastane situácia, že preddavok bude potrebovať a na PC bude musieť ísť? tak mu ho neposkytnete? zo zákona má na to nárok!

K bodu 3: Tu sa žiada na konci vsunúť text: „za každú pracovnú cestu jednotlivo“.

K bodu 4: Toto je v súlade s § 36 ods. 3 ZCN.
K bodu 6: Tu sa žiada za 1. vetou vsunúť text: „okrem náhrady za PHL za prejazdené km v zahraničí nad 1000km“.
Evanka
30.12.06,10:01
Môžem urobiť so zamestnancom dohodu, do ktorej by som zahrnula následovné body:

1. pri pracovných cestách, na ktoré bude zamestnanec vyslaný, použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa. Kópia technického preukazu daného vozidla je prílohou tejto dohody.
2. pri zahraničných pracovných cestách nebude poskytovaný preddavok
3. pri zahraničných pracovných cestách bude poskytnutá náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 1000km
4. písomné doklady potrebné na vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty zamestnanec predloží zamestnávateľovi do 15 pracovných dní po dni skončenia pracovnej cesty
5. zamestnávateľ vykoná vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca a uspokojí jeho nároky do 10 pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov
6. zamestnanec súhlasí, aby mu celkový nárok v cudzej mene pri zahraničnej pracovnej ceste bol vyplatený v slovenskej mene. Na prepočet cudzej meny na slovenskú sa použije kurz NBS ku dňu vyúčtovania pracovnej cesty.
V prvom rade je potrebné vedieť, prečo chceš takto "ošetriť" zmluvu. Podľa mňa to zbytočne komplikuješ.
Ak sa jedná o pracovníka na DVP, tak by v Dohode o VP mala byť klauzula, že mu budú preplatené cestovné náhrady v zákonnej výške podľa ZoCN.
Ak sa jedná o pracovníka s ktorým je uzatvorený pracovnoprávny vzťah, tak by som v zmysle Zákonníka práce (§57) zakotvila do zmluvy, že zamestnanec súhlasí s vyslaním na PC v prípade potreby zamestnávateľa.
Nič iné v zmluve nemusí byť o PC, pretože na každú PC, resp na vic PC sa vydá Príkaz, kde bude všetko uvedené.

Skúsim sa vyjadriť k jednotlivým bodom trocha z iného pohľadu ako Liba2, aj keď v mnohom s ňou súhlasím....

K bodu 1: Použitie toho ktorého vozidla sa bude riešiť pri vyslaní na konkrétnu PC. Dôležitejšie je, aby bol automobil havarijne poistený, pretože z-teľ pri PC zodpovedá za škodu na tomto automobile (ZP §192 ods.3, ak súhlasil s použitím vozidla na vykonanie PC.

K bodu 3 a 4: Takéto znenie by nemalo byť zakotvené v PZ. Bolo by to v rozpore so zákonom o CN, pretože ak z-nec požiada o tento preddavok, zamestnávateľ má povinnosť mu ho poskytnúť. Zákon umožňuje po písomnej dohode so zamestnancom preplatiť PHL v cudzej mene prejazdené v zahraničí aj nad hranicu 350 km, s prihliadnutím na technické parametre vozidla. Takže som toho názoru, že to bude riešené v tom ktorom príkaze na PC a nie v Pracovnej zmluve.
Ak sa však pri určitej PC takto z-nec a z-teľ dohodnú, je to možné takto vyplatiť. Nemôže to byť však podmienené v PZ.

K bodu4 a 5. Zbytočné uvádzať do zmluvy - vyplýva so Zákona o CN, ale môže to byť.

K bodu 6: Tento bod by tiež nemal byť zakotvený v zmluve. Vyplýva to z odôvodnenia bodu 2 a 3. Dokonca s bodom 3 je v protirečení.
V princípe ak zamestnanec súhlasí s vyplatením cestovných náhrad pri zahraničnej PC v SK, je to v poriadku. Aj celá suma môže byť vyplatená v SK, ale to nemôže byť podmienené a zakotvené v PZ.
Evanka
30.12.06,10:06
Zahraničná pracovná cesta je od prechodu hraníc. PHM + 6,20 v inej ako slovenskej mene. Do 350 km náhrady v slovenskej mene, viac ako 350 najazdených km náhrady v inej ako slovenskej mene. Ak služobná cesta na Slovensku trvala nad 5 hodín - 89.-Sk. Je to tu rozobrané absolútne vyčerpávajúco niekoľkokrát. Skús nabudúce aspoň chvíľu vyhľadávať.
Poopravím. Náhrada 6,20 je vyplácaná vždy iba v slovenskej mene.
Danila
30.12.06,11:51
Poopravím. Náhrada 6,20 je vyplácaná vždy iba v slovenskej mene.Veru vždy. Ďakujem veľmi pekne za opravu.
liba2
30.12.06,12:19
Môžem urobiť so zamestnancom dohodu, do ktorej by som zahrnula následovné body:........
Evanka, toto som nechápala ako pracovnú zmluvu ani ako DVP - ale ako ďalšiu zmluvu upravujúcu používanie vozidla na pracovné cesty a ich vyúčtovanie.
Dúfam, že aj zadávateľka to takto myslela:p .