Aďka242
09.04.21,19:50
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na váš názor. Pracujem ako kuriér, momentálne na TPP. Platená som od počtu roznesených balíkov - 0,70€ brutto / ks. Denne doručím od 70-115 balíkov, tá škála je naozaj široká. Všetci moji kolegovia do jedného sú na živnosť a chvália si to. Premýšľam či sa mi to oplatí alebo nie. Nikdy som živnosť nemala, vôbec neviem, čo to obnáša, aké sú riziká a čo všetko sa môže stať.
Prosím o radu.
Ďakujem
veronikasad
09.04.21,18:01
základný mesačný plat máš aký ?
veronikasad
09.04.21,18:02
pri živnosti by bola rovnaká sadzba za doručenie balíka ?
veronikasad
09.04.21,18:04
na doručovanie používaš svoje motorové vozidlo ?
Aďka242
09.04.21,18:06
Nemám daný mesačný finančný základ. Všetko závisí od toho, koľko balíkov rozveziem. Pri živnosti by to bolo platené rovnako a používam firemné auto
veronikasad
09.04.21,18:23
Zober si kalkulačku a počítaj :
- ak budeš na pracovnú zmluvu, z hrubej mzdy zaplatíš odvody do ZP a SP spolu 13,4 %, zo zbytku po uplatnení mesačnej NČZD (375,95€) zaplatíš 19 % daň a čistu mzdu ti zamestnávatel pošle na účet.

Keď budeš živnostník, už nebudeš zamestnancom, ale výkon práce budeš mesačne fakturovať. Doporučujem pred prechodom na živnosť písomne si dohodnúť zmluvné podmienky - cena práce, splatnosť faktúry, zodpovednosť za škodu.

Na účet - na základe tebou vystavenej faktury ti príde celá suma vykonanej práce. Mesačne - do konca roka 2022 - budeš plati preddavky na zdravotné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu - aktuálne do konca roku 2021 - 76,44€.
Sociálne poistenie začneš platiť až od 1.7.2022 - ak tvoj príjem v roku 2021 prekročí 12-násobok min. vymeriavacieho základu cca 6800€.

Píšeš že budeš používať firemné auto odberatela, kto bude platiť PHM ?

Ak budeš mať okrem odvodov minimálne výdavky, bude pre teba výhodnejšie pri spracovaní DP uplatniť si výdavky paušálom 60 % z príjmov + zaplatené poistné. Daň zaplatíš z podstatne nižšej sumy ako zamestnanec, ale treba si naňu odkladať, lebo platiť budeš až po podaní DP v marci nasl. roka.

Čo je re teba výhodnejšie ? Finančne určite živnosť, len nezabudni, že nebudeš mať žiadny nárok na dovolenku, kým nebudeš nemocensky poistená v SP (do 1.7.2022), žiadne nemocenské v prípade PN, žiadne stravné lístky a zodpovednosť za škodu v plnom rozsahu ...
ivka70
10.04.21,18:21
Ako zivnostnik by si nemohla len tak pouzivat auto inej firmy, pocitas s tym, ze by ti pribudli aj taketo naklady?
Ak by si mala dostat rovnake peniaue na TPP a na zivnost, tak je zivnost pre teba nevyhodna.
veronikasad
10.04.21,18:36
V prvom roku podnikania - kým neplatí odvody do SP - jej pri živnosti zostane viac ako čistá mzda zo zamestnania, ak teda nebude mať žiadne výdavky s autom a uplatní si 60 % výdavky paušálom.