Peter Motulak
11.04.21,12:36
Zdravím, mám 24 rokov a dostal som sa do zvláštnej životnej situácie a potreboval by som radu starších. V okolí sa veľmi nemám s kým poradiť a chcem možno počuť názor osobne nezainteresovaných ľudí. Moja situácia: Tento rok som doštudoval vysokú školu v Rakúsku a vrátil som sa domov na Slovensko. Otca už nemám, žijem tu s mamou a 27-ročným bratom (on študoval doma, neodišiel preč). Žijeme vo veľkom, no 1 izbovom byte takmer v pôvodnom stave, ktorý je napísaný na môjho brata, na ktorého ho napísala moja stará mama kým som študoval v zahraničí. Stará mama mala zlý vzťah s mojou mamou a teda vedeli sme, že byt dá skôr na jedného z nás ako na ňu. Dohoda bola, že ak ho prepíše na jedného z nás, tak my ho dáme mame aby bola zabezpečená ona a v prípade, že sa jej niečo stane, tak každý z nás má polovicu. Lenže to sa zmenilo a mama povedala, že od brata nič nechce, že jej nič netreba, čím ma vlastne vydedila. Mám pocit že je to jej osobná pomsta za to že som odišiel študovať preč, no nikdy to nepovedala. Brat je programátor a už tri roky zarába tisíce eur v čistom, no do bytu nič nedáva, všetko si len šporí, varí aj jedlo kupuje mama. Aj ja už pracujem ako programátor a slušne zarobím, mám aj našporených približne 10 tisíc eur (pracoval som od 19 rokov). Pripadá mi to celé choré, ako sme dopadli a že to ani jednému z nich nevadí. Mám chuť sa zbaliť a odsťahovať do prenájmu. No premýšľam, či nie je rozumnejšie to nejako strpieť, kým si našporím základ na hypotéku (cca rok by to malo trvať). Je mi celkom ľúto, že makám od 19, pri škole to nebolo vždy jednoduché, no aj tak keď sa porovnám s rovesníkmi, tak som v podstate obstál najhoršie. Čo by ste robili vy? Zbaliť sa a odísť hneď?
Tweety
11.04.21,10:55
Mne sa zdá ako lepšia možnosť tá, že by si zatiaľ odišiel do prenájmu, pri dobrom príjme si isto našetríš a potom zobrať hypo na vlastné bývanie.
misoft
11.04.21,11:06
Tvoja posledná otázka je vlastne tvojou odpoveďou.
jelalim
11.04.21,12:59
Aky je nazor na to tvojho brata? Pytal si sa ho? On sam nikdy nepride s tym, ze trva na tom, aby povodna dohoda platila aj ked mama zmenila nazor. Tak isto Ti sam od seba polku bytu neprepise.

Narovinu povedane, za vsetko moze babka, ktora zrejme dost nerozvazne porobila veci, a postvala proti sebe svojich vnukov.

V tvojej otazne nam trochu podsuvas odpoved, ktoru by si chces dostat. Zbalit sa a vypadnut mozes vzdy, ale predtym ako to urobis si zisti nazor brata.
buchač
11.04.21,13:33
Pripadá mi to celé choré, ako sme dopadli a že to ani jednému z nich nevadí.
======================
Mne to nepripadá ako choré.
Ono to totiž choré je...
Peter Motulak
11.04.21,13:54
Ak dôjde na túto tému, tak je vždy ticho a len sa uškŕňa. On je taký, že vždy dá na to čo povie mama, sám od seba neeurobí nič. A mama povedala, že ona nič nechce, nič nepotrebuje (keď som jej povedal, že tým vlastne mňa vydedila, tak povedala že nie, že ona predsa nič nemá...) Takže brat je v podstate len šťastný, že má celý byt a nič nemusí riešiť. Ono to je celé také čudné, že sám neviem, nikto z môjho okolia niečo takéto nerieši. Poriadne sa s nimi nebavím, lebo mám pocit, že mi týmto celkom ublížili, ale oni to zľahčujú, že to preháňam, tak preto som chcel počuť názor, či naozaj nepreháňam.
Mila123
11.04.21,13:57
akú má hodnotu darovaný byt?
buchač
11.04.21,14:14
Peter Motulak (Dnes 15:54) (keď som jej povedal, že tým vlastne mňa vydedila, tak povedala že nie, že ona predsa nič nemá...)
---------------------------
no 1 izbovom byte takmer v pôvodnom stave, ktorý je napísaný na môjho brata, na ktorého ho napísala moja stará mama
==================
Tak teraz ako ? Si to ujasni.
Kto byt daroval ? Matka alebo stará mať ?

...a ozaj...aj darovanie má svoje podmienky a náležitosti.
Katy a R
11.04.21,14:17
Ja sa pripájam k Tveety - tiež si myslím, že to je vhodnejšie riešenie.
No a čo sa týka majetku - ak budeš raz mať svoj majetok (byt) - tak ho tiež môžeš darovať tomu, komu ty uznáš za vhodné. Babka tak urobila so svojím majetkom - darovala len jednému vnukovi. Prečo to tak riešila ??? - nevieme (ty možno áno, možno nie), ale koniec koncov, je to jej vec. Bolo to jej vlastníctvo (dokonca mohla aj cudzím darovať). Žiadne tvoje dedičstvo neexistuje, nikto ťa nevydedil. (ani si sa o ten majetok nijako nepričinil).
Zrejme už s tým nič nenarobíš ...ale nikdy nevieš - opýtaj sa brata, či ti polku daruje (za opýtanie nič nedáš) - ty vieš, aké máte vzťahy. Alebo či daruje mame. Lenže píšeš, že mama nechce - ona tiež má právo rozhodnúť sa podľa seba.
ešte doplním, že nie ste jediná rodina, kde sú podobné problémy, hlavne to neber tragicky - máš slušne platenú prácu, tak sa zameraj na to☺ ... a na iné dôležité veci
Peter Motulak
11.04.21,14:18
Za približne 110 tisíc sa predávajú. Napísala ho stará mama na brata, ale my sme mali dohodu, že pokiaľ ho prepíše na jedného z nás, tak ho dáme na mamu. Ona totiž inač nič nemá a my sme mali takú dohodu, že to takto bude najspravodlivejšie. Len mama zrazu zmenila názor. Právne na ten byt samozrejme nemám žiadny nárok a ja ho ani nechcem, skôr som chcel aby bola zabezpečená mama a ak by sa jej niečo stalo, tak by som mal polovicu. A zároveň by sa byt mohol prerobiť, lebo takto keď ja na brata, tak on s tým nerobí nič a mama tiež a ja už vonkoncom doňho peniaze dávať nebudem.
Tweety
11.04.21,14:27
To by si ale musel presvedčiť brata aby ho daroval mame alebo tebe ,inak s tým nič nenarobíš.
jslancik
11.04.21,17:51
na margo toho tvojej sebaľútosti, že si obišiel najhoršie zo všetkých rovesníkov a bla bla bla. očividne poznáš fakt málo ľudí... samozrejme, ak sa porovnávaš s pár rovesníkmi, čo k 18. dostali od rodičov byt a auto, tak je to jasné. ale ver tomu, že drvivá väčšina Slovákov nič také nedostala a ani nedostane. možno zdedia niečo (pomerne počtu súrodencov) po rodičoch, ak to títo nezoberú pragmaticky a nebudú si na konci života primerane užívať. resp. predajú nehnuteľnosť, aby ich mali za čo v domove dôchodcov doopatrovať (lebo zaneprádznení potomkovia väčšinou nemajú čas ani na part time starostlivosť). Tak či tak dediť po rodičoch prichádza do úvahy niekedy po päťdesiatke a neskôr. Po starých rodičoch nemáš prečo dediť. Ak majú niečo darovať, tak to si väčšinou treba zaslúžiť...

V 24. rokoch riešiť, že nič nemáš, chudáčik... V tvojom veku som žil s manželkou v podnájme v pivnici... Ale už som mal našlápnuté na hypotéku a byt, ktorý som začal prenajímať... V 35. je to už úplne inak, ale to je jedno. Zatiaľ nemáš aspoň dlh.

Ak máš za 5 rokov nasporených iba 10K, tak to je dosť fail. len tak mimochodom. Bez úverov, hypoték, v IT práci.

Kvôli peniazom sa pohádať s rodinou, to je veľmi jednoduché. ale stojí to za to? hádať sa kvôli slobodnému rozhodnutiu babky? pritom máš dosť veľký príjem a dobré vyhliadky do budúcna. Ale urob ako chceš. Kľudne môžeš zatrpknúť na celý svet, lebo babka si spravila s peniazmi nie tak, ako si chcel ty...

Žiť traja v 1i byte je samozrejme blbosť. už dvaja je veľa (tým nemyslím manžela a manželku). Pokiaľ ti to z hľadiska komfortu nevyhovuje, tak si nájdi primeraný podnájom. kým pošetríš základ na hypotéku. To by nemalo trvať tak dlho. Tvoj primeraný príjem je cca 3k mesačne (ak robíš za menej, tak sa prestaň flákať a začni pracovať), z toho si musíš dokázať popri nájme odložiť aspoň 2k mesačne. za rok, dva máš našporené. Čo by iní dali za to, mať taký príjem... Nezabúdaj, že väčšina Slovákov pracuje za 800-1000€. To ak by si sa chcel ešte ďalej ľutovať...
Peter Motulak
11.04.21,18:48
Nemyslel som to sebaľútostne, že som najhoršie obstál majetkovo, ale skôr vzťahovo. A 10k som si našetril pri štúdiu na vysokej škole (v zahraničí, ubytko a stravu som si platil sám). Ale ďakujem za pohľad. :)
mari2x
12.04.21,06:10
Platí : Ten , kto je v TOM , TO nevidí zvonku.

Takže skús aj druhý pohľad:
- Asi si si celé zahraničné štúdium nefinancoval sám (neviem hodnoty , ale možno to brala babka ako určitú kompenzáciu)
- ty prispievaš na stravu ?
- - - za pár rokov možno vyspeješ do stavu , keď si budeš vedieť sám sebe povedať :
- - NEMUSÍM vedieť všetko!
- - Sú to IBA prachy !
Mila123
12.04.21,08:00
Peter, si dospelý 24 ročný muž, nechápem ako môžete 3 (slovom traja) žiť, spať, tráviť longdown v jednom byte, podotýkam jednoizbovom...... zarábaš? áno a nie v minimálnej mzde, zober sa a choď , kúp si niečo a nevyplakávaj, že ti babka nič nedala, kto ťa financoval v zahraničí???? nechceš trvdiť, že to bolo zadarmo...... a ešte aj babka žije, mama žije a ty bi si už "dedil"?????
ak ti tento "kopanec" odo mňa nepomôže, nie si zrelou osobnosťou......(prepáč), ja to tak vidím.....
buchač
12.04.21,08:10
Peter, si dospelý 24 ročný muž, nechápem ako môžete 3 (slovom traja) žiť, spať, tráviť longdown v jednom byte,
=====================
Oni, pani zlatá a dokonalá, nechápu ešte veľa vecí.

Oni nechápu ? Nuž nech vedia, že existujú byty, kde býva 6-8 osôb o troch generáciách...
Nevedia, nevideli, neslýchali ...? Poznám viaceré takéto rodiny.
Starí rodičia sú majitelia bytu, ich jedno dieťa s partnerom a deťmi. Niekedy je v byte ešte aj slobodný súrodenec...
Že prečo tomu tak je ?
Lebo starkí sú na dôchodku a nejak nemôžu pomôcť finančne, mladí sú slabo platení alebo na úrade práce...ergo nejaká hypotéka je neuskutočniteľným snom.
BXLmiami
12.04.21,08:42
V podstate je to možno najlepšie čo sa Ti mohlo stať.Študoval si v zahraničí a teraz si voľný,nemáš tu záväzky a v podstate ani povinnosti voči rodine.Najdi si kdekoľvek na svete skvelú prácu a novú buducnosť a nerieš nejaký majetok ktorý aj tak bude nasledujúcich 20-30 rokov pre Teba nepoužiteľný.Veľa šťastia.
faro1
12.04.21,11:48
Máš už určené priority čo očakávaš do budúcna? To by si naozaj chcel bývať v terajšej zostave? Chceš si niekedy založiť rodinu? Na svojej budúcnosti by si mal začať makať. Hypotéka je najrozumnejšie riešenie ako sa vymaniť z terajšej situácie. Pri tvojich príjmoch nebude problém získať hypotéku, podľa teba za rok,kým si našetríš na základ. Nepýtaj sa na dohodu ktorá neplatí z dôvodu že matka "nič" nechce. Tvoj brat je vlastníkom bytu a ty s tým nič nespravíš.
korela
12.04.21,13:49
Keby si tento prípad chcel riešiť súdnou cestou, počula som právny názor, že by cena bytu vychádzala z výšky hodnoty bytu v čase prepisu babky na vnuka. To iba tak na okraj. Nie zo súčasnej hodnoty.
Inak tvoj prípad nie až tak ojedinelý, ako sa domnievaš. Osobne poznám takéto 4 prípady, a ide o 4 medzi sebou neprepojené rodiny. Kedysi to bolo "normálne". Tento druh zmýšľania sa nesie až po dnešok hlavne pri starších ročníkoch.
ogaja
13.04.21,08:15
Viem, koľko stojí štúdium v zahraničí - máš sa všetkým poďakovať, ktorí ťa potporovali a nie ešte niečo dediť - ja by som ti pre tento článok nenechala nič , byť tvojím príbuzným.