mirevka
11.04.21,14:13
Obec prijala VZN v ktorom zakazuje parkovanie na obecnom pozemku. Mám dve autá, jedno do dvora vopcham druhé nie. Žiadosť o parkovanie na obecnom pozemku som dal už dvakrát, kľudne zaplatím poplatok za parkovanie. Zamietli mi to, vraj keď nemám pozemok na parkovanie musí mi stačiť jedno auto. Vie niekto poradiť?
jelalim
11.04.21,12:26
Upraviť si dvor, tak aby sa tam zmestili dve auta, aj ked za sebou, by nešlo?
buchač
11.04.21,12:39
Prejdi si tému s podobným problémom.
https://www.porada.sk/t303312-mozem-parkovat-na-obecnom-pozemku-pred-svojim-domom.html

Ak zaparkujem pred vlastným domom, kde nie je v úseku žiadna zákazová značka, tak žiaden problém...a s VZN už vôbec nie.
mirevka
11.04.21,12:46
Nedá sa je to len 5×3.Tri metre šírka. Mam aj druhý pozemok dva metre od cesty, ale cesta je v areáli základnej školy, slúži ako prístupová cesta k školským bytovkám, žiadal som o prístup aj tade, zamietnuté.
Tweety
11.04.21,13:06
ale ten jeden by si snáď zvládol vyriešiť aj sám, či?
mirevka
11.04.21,13:37
Áno, ale ten druhý problém je väčší.
pavol54
11.04.21,15:01
Nájdi si inde v obci platené parkovisko a budeš parkovať tak aby si neporušoval § zákona o prevádzke motorových vozidiel
mirevka
11.04.21,15:26
Obec má len dve parkoviska, najbližšie je 2km. Chcel by som vedieť či sa dá niekde odvolať voči rozhodnutiu a na aký odbor. Mám susedov ktorým dali parkovacie miesta aj na dve autá, dokonca jednému prešla aj garáž na obecnom pozemku. Stále aspom u nás funguje rodinkarstvo.
veronikasad
11.04.21,15:58
druhé auto chceš parkovať pred vlastným domom ?
mirevka
11.04.21,16:23
To už by bolo jedno či pred vlastným domom, ale najradšej áno.
buchač
11.04.21,16:47
mirevka (Dnes 18:26) Obec má len dve parkoviska, najbližšie je 2km. Chcel by som vedieť či sa dá niekde odvolať voči rozhodnutiu a na aký odbor.
-------------------------------------
Kuwa, to musí byť solídne veľká obec, ktorá má až dve parkoviská a k tomu až tak ďaleko od seba vzdialené a ktorá má na obecnom úrade zriadených viacero odborov.
======================
mirevka (Dnes 19:23) To už by bolo jedno či pred vlastným domom, ale najradšej áno.
--------------------------------------
A čo bráni parkovaniu pred vlastným domom ???
Aj tam ti obec zakáže parkovať ? Príde cigánska občianska hliadka a dá papučku alebo auto na príkaz starostu odnesú do šrotu ?
besttracker
11.04.21,16:52
vsetko o je o ludoch,chapem aj samopravu ze s niektorimi ludmi sa neda...hlavne v zime ked sa sneh odhrna,a XZ veci,tak preto dali to VZN,tu v okoli v dedine tiez mali VZN-ko to nikto neriesil,ani policia,urobili to az tak ze po ceste nakresleli zlte plne ciary,a vtedy moze uz policia konat,a davat pokuty,a odtedy prazdne cesty,kym nemali ciary/dopravne znacky,tak ani policia nezmoze toho vela aj ked bola privolana starostom...
mirevka
11.04.21,17:15
Toto všetko chápem, ale ja som v bočnej slepej uličke a som na konci ulice.
mirevka
11.04.21,17:25
Áno, je to väčšia dedína a ako prvá v Žilinskom kraji urobila takéto moresy. A je dosť známa na JOJ tv, kvôli nezhodám z vedením obce.
buchač
11.04.21,18:06
Ešte raz sa opýtam :

ČO alebo KTO BRÁNI PARKOVAŤ PRED VLASTNÝM DOMOM ?????

P.S.:
Mám chalupu...na dvor kľudne zaparkujem TIRák s návesom a zo 3-5 osobných áut.
Ak ku mne prídu mladí alebo návšteva, tak parkujú vonku na ceste.
Zatiaľ nemal nik problém, dokonca ani starosta...lebo takto sa bežne parkuje.

Vedenie obce ?
Čo ste si zvolili, to máte....či ?
misoft
11.04.21,21:08
Obec môže obmedziť svojim VZN parkovanie na vozovke, ale musí to byť aj označené. Téma sa spomenula. Ulice obce (i keď sú správcom) spadajú pod verejné komunikácie a riadia sa cestným zákonom! Takže obec nemôže len tak mirnix-dirnix - vydať celoplošný zákaz a pritom to nekonzultovať s cestným odborom a s DI. Okrem toho by museli osadiť dopravné značenie a to zase schvaľuje DI. Ak DI posúdi, že takéto obmedzenie je v rozpore s cestným zákonom - tak ani VZN im nedáva právo niečo zakazovať. Predstavenstvo obce sa takto dopúšťa zneužívania verejnej funkcie a ten čo to podpíše, môže byť aj trestoprávne postihnutý za prekročenie právomoci. VZN nesmie byť nad rámec zákona.
Pokiaľ tam nie je zákazová značka - parkuj. Ak ti vyrúbia pokutu (čo nemôžu! - nie sú správny a priestupkový orgán v cestej doprave) - odvoláš sa vyššiemu územnému celku.
pavol54
12.04.21,02:30
to čo si napísal sa týka prevádzky a parkovania na komunikáciách, nie parkovania na obecných pozemkoch. Iný § zákona o cestnej premávke jednoducho zakazuje parkovanie na iných plochách ak nie sú označené ako parkovisko
ivka70
12.04.21,09:28
Celkom zaujimava informacia, ktora by sa mohla hodit aj v tomto pripade:

Ministerstvo vnútra SR

DRŽITELIA VOZIDIEL POZOR: V RÁMCI OBJEKTÍVNEJ ZODPOVEDNOSTI BUDE MÔCŤ VYRUBIŤ POKUTU ZA NIEKTORÉ DELIKTY AJ OBEC
Obce a obecné polície budú môcť od mája technickými prostriedkami zaznamenávať, prejednávať a pokutovať porušenie zákazu zastavenia a státia vozidiel. Dnes má takúto kompetenciu len Polícia Slovenskej republiky. Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorá rozširuje právomoc obcí kontrolovať porušenie týchto deliktov prostredníctvom objektívnej zodpovednosti držiteľa vozidla.
Poslanecký návrh novely zákona schválila Národná rada Slovenskej republiky na poslednej schôdzi. Spracovaný bol v súčinnosti s Prezídiom Policajného zboru a Ministerstvom vnútra SR.
ČO BUDÚ ROBIŤ MESTÁ A OBCE:
✅ zadokumentovanie porušenia povinnosti držiteľa vozidla (zákaz zastavenia a státia)
✅ vydanie rozkazu o pokute
✅ prijatie a vybavenie prípadne podaného odporu
✅ rozhodovanie v konaní o správnom delikte po podanom odpore
Odvolacie konanie proti rozhodnutiu obce vydanom po podaní odporu proti rozkazu bude viesť príslušný orgán Policajného zboru.
DÔVODY TEJTO ZMENY
V súčasnosti je možné správny delikt držiteľa vozidla (tzv. objektívna zodpovednosť) prejednať len vtedy, ak je zaznamenaný technickými prostriedkami, ktoré používa alebo využíva Policajný zbor. Polícia ale nemá dostatočné personálne ani technické kapacity na riešenie všetkých protiprávnych skutkov v cestnej premávke.
Na druhej strane značné množstvo predovšetkým okresných a krajských miest v poslednom období začalo riešiť problematiku parkovania rezidentov. Stanovili pravidlá a realizovali príslušné dopravné značenie, avšak nemajú kompetencie na výkon kontroly rešpektovania týchto pravidiel formou objektívnej zodpovednosti. Vyvodzovanie subjektívnej zodpovednosti vodiča vozidla je totiž príliš časovo, personálne a finančne nákladné a často bez žiaduceho výsledku.
pavol54
12.04.21,09:36
konečne dobrá správa
misoft
12.04.21,10:56
No - teraz už asi tú právomoc budú mať, ale!
Na to, aby dali pokutu, musia byť splnené aj nejaké podmienky. VZN nebude stačiť. Zákaz zastavenia a státia MUSÍ byť riadn označený! Dopravným značením. Pokiaľ nebude niekde toto splnené, nemúžu pokutovať, ak vodič o zákaze NEVIE. A ako sa to dozvie? Predsa dopravným značením, pretože ak tam zastaví nie obyvateľ obce, bude pokutovaný neoprávnene, lebo o nejakom VZN nevie (nie je povinný POZNAŤ VSĚTKY VZN vo VŠETKÝCH obciach a mestách.
Už vidím, ako zastaví nejaký cezpoľný a dostane pokutu, lebo "podľa VZN" - ak by to dal na súd - vyhral by.

Uvedomte si jednu vec: VZN NEMIE byť NAD RÁMEC zákona, MUSÍ byť v súlade so zákonom!!! A takýto zákaz formou VZN (bez označenia zákazov) by bol v rozpore z cestným zákonom.
pavol54
12.04.21,12:16
prv než začneš špiritizovať nad možným a nemožným, naštuduj si zákon 8/2009 posledné znenie 49/2014 §4 odst 2 písm i a §4 ods. 3 celý, dobre? z toho ti vyjde že kde motorové vozidlo sa môže používať a za akých podmienok žiadne značky ani iné výmysly.
buchač
13.04.21,04:13
DÔVODY TEJTO ZMENY
=================
Ten je predsa úplne jasný...VAČŠÍ VÝBER POKÚT...lebo papučkári v podstate nič iné nerobia.

Mne sa toto stať ? Vypočuli by si chlapci teda solídny monoóg.
https://www.tvkosice.sk/video/607410693655c71c344b70af?fbclid=IwAR17UpS9mpNfVfdK Bl7YGdgeHmzLFetnSjfoYqZlX5XlILj0efC1sfHabM8#&gid=1&pid=2
ivka70
13.04.21,04:15
A prd by ti to pomohlo :D, ak by si parkoval tam, kde nemozes parkovat.
pavol54
13.04.21,04:21
aké sú časové limity na odstránenie blokovacieho zariadenia po zaplatení pokuty?
buchač
13.04.21,04:29
ivka70 (Dnes 07:15) A prd by ti to pomohlo , ak by si parkoval tam, kde nemozes parkovat.
===========================
Ono máš pravdu....lenže zažila si už situáciu, že zaparkuješ na mieste zákazu, lebo musíš ? Takže proste zariskuješ a ideš po svojom.
Lebo ja hej...dokonca mi auto odtiahli. Stalo sa to pred nemocnicou, kde som bol s manželkou. Vyjdeš s chorým jedincom a auto v prdely ? Čo urobíš ? Máš fasa problém, ak sa ponáhľaš na vyšetrenie a v blízkosti nie je žiaden taxík.

Ten link je niečo podobné...dlabať na pokutu, ale pokiaľ dali dole papučku, tak určite prešla aj hodina...
Ako sa poznám, vynadal by som mestským teda solídne...brutálne a vulgárne ...

Pointa je ale úplne niekde inde.
Mestá riešia zákazy a pokutičky...no neriešia iné veci, ktoré s touto problematikou súvisia. Áut plno, no parkovacích miest málo. Ak vyjdu poliši do terénu, idú na istotu.
...a ozaj...mestská polícia nie je predsa len vyberačom pokút, ale má aj iné povinnosti....či ?
marleau
16.04.21,03:41
zasa napíšem niečo, čo sa asi vymaže, ale nedá mi....dnešná móda, pohodlná doba, malý pozemok, lebo však peňáze, ale postavíme rozľahlý bungalov, lebo sme leniví prejsť po schodoch, no počas života sú všetci fitnesáci, športovci, cyklisti a čo ja viem čo, obývačka najlepšie 8 x 10 m...potom neostane miesto ani na odparkovanie auta...tipujem ešte vysoké betónové múry, ale to sa témy netýka....a počet áut? najlepšie o jedno viac ako je počet členov rodiny, pri úchylných rodinách sa samozrejme ráta aj psisko....jasné, všetci auto potrebujú, najmä manželky dochádzajúce 3,5 km do práce v meste, pretekárky F1...
ivka70
16.04.21,03:44
Musis, keby jej islo o zivot, ale nie, ak ide na vysetrenie, Tam sa vzdy da naplanovat prichod tak ,aby si stihol aj parkovanie. alebo ju vylozit a ist zaparkovat, ak nie je nesvojpravna, vysetrenie zvladne aj s tvojim neskorsim prichodom, ked korektne zaparkujes.
buchač
16.04.21,03:59
ivka70 (Dnes 06:44) Tam sa vzdy da naplanovat prichod tak ,aby si stihol aj parkovanie.
=======================
Možno v Prievidzi, no rozhodne nie vo väčšom meste.
Čo sa týka mestských polišov, sú to proste papučkári-vyberači pokút (síce som im ešte žiadnu pokutu nezaplatil) a nič iné...a nie je to len môj názor.
misoft
16.04.21,04:14
Pali, ty aj čítaš, čo so napísal?
Vysvetlím to tej tvojej dutej hlave príkladom:
Vodič z mesta A, príde do obce B, kde nejakým VZN "uzákonili" zákaz zastavenia, státia ne komunikácii.- opakujem VZN!!!! - je to PAPIER, ktorý vycapili na obecnej nástenke! Lenže nikde nie je žiadne dopravné značenie, ktoré toto oznamuje vodičom.. A ten z A zastaví, niečo vybaví a nevie o nejakom VZN o zákaze (nie je povinnosťou občana čítať nejaké VZN VŠETKÝCH miest a obcí na Slovensku) a várošpolicija mu naparí pokutu.
Keď sa oháňaš povinnosťami vodiča, tak vodič sa drží aj tohoto zákona §23, §25, §26 - ale on MUSÍ jasne vedieť, že je tam nejaký zákaz - a to OZNAČENÍM zákazu vodorovným, alebo zvislým - ale to asi tvoja hlava nepochopí, ty na poli môžeš zastať kde chceš, iný nemôže, pretože po poli sa autami nesmie jazdiť.
Za dopravné značenia zodpovedá správca komunikácie (v obci môže aj obec) a schvaľuje ich DI, ale len za MIESTNE/ Ak orechádza obcou tćesta I.tr, II.tr. RC - nie je ich správcom a tam by jeho VZN neplatilo, lebo ich správcom (majiteľom) je niekto INÝ (VÚC, SSC, NDS)!!!
Teda nemôže nariaďovať niečo na ceste, ktorá NEPATRÍ obci! Pochopila to tvoja prázdna hlava!

O tejto novele som sa bavil s policajtom z DI. Ten konštatoval jedno! Má právomoc, ale pokiaľ to nie je z dopravnej situácie jasné a príkazovými a zákazovými dopravnými značkami nie je to určené - platí to, čo určuje dopravný zákon. Ak teda niekto vydá VZN a NEZABEZPEČÍ, aby to vedeli všetci vodiči - prísl. MsP sa už dopúšťa zneužitia právomoci ver. činiteľa a obec takýmto VZN prekračuje svoje kompetencie a nie je to v súlade so zákonom. A cestný zákon je ZÁKONOM, nie vyhláškou, nariadením, výmyslom obce, neplatným slintom.