Danajuri
12.04.21,11:54
Fyzická osoba kúpila podiely v spoločnosti, v tejto s.r.o. je spoločníkom aj konateľom, na kúpu si požičala fin. prostriedky od inej fyzickej osoby.Toto chce zaevidovať v s.r.o. ako dlh a zároveň aj uhrádzať splátky. Nesúhlasila som s tým, nakoľko je to podľa mňa záležitosť fyzickej osoby, s tým má spoločník problém a neviem nájsť nejaké usmernenie, aby som to prezentovala aj v tlačenej forme.
Vie mi niekto poradiť prosím?
Onko
12.04.21,10:14
Nech sa pozrie na zmluvu o pôžičke, ktorú podpisoval. Ako dlžník je tam jedna FO, ako veriteľ druhá FO, takže zmluva, dlh, splátky nemajú nič spoločné s PO.
Danajuri
12.04.21,10:53
Však v tom je problém že na jednej strane figuruje veriteľ fyzická osoba a na druhej fyzická osoba konateľ spoločnosti, ale predmet je kúpa podielov v spoločnosti, a to podľa mňa nemôže figurovať v spoločnosti, keďže s.r.o. tie peniaze ani nedostala v hotovosti /účet ani nič nenadobudla. Beriem za podstatné účet pôžičky, a to je nadobudnutie fyzickej osoby a nie spoločnosti. Alebo je môj výklad nesprávny? už si nie som istá

účel pôžičky
Onko
12.04.21,14:37
Určite sa tento človek chce venovať podnikaniu? :D

On bol konateľom tej spoločnosti aj predtým, než ju kúpil, alebo si písal funkciu predčasne, aj keď kúpu ešte len chystal a konateľom v skutočnosti nebol?

Vychádzať treba z toho, čo je na papieri, z presnej formulácie, nemôžete si ten tak povedať, že dlžníkom bude FO, alebo dlžníkom bude PO, dlžníkom je ten, čo je na papieri, a hlavne koho ako dlžníka vníma veriteľ, lebo keď bude veriteľ dlh raz od PO vymáhať, tak by bolo dobré, aby ho PO mala v účtovníctve. No a čo sa týka presnej formulácie, je rozdiel, či je dlžník FO + je tam informácia, kde pracuje, alebo či je dlžník PO + je tam informácia, kto je jej štatutárom.

Každopádne viem si predstaviť, že z nevedomosti urobili zmluvu o pôžičke s PO, a tie peniaze použila FO na zaplatenie obchodného podielu. Potom sa musí účtovať pôžička s PO ako dlžníkom, ale samozrejme je nutné navyše evidovať dlh FO voči PO + transferová dokumentácia.