tekvicka
12.04.21,17:13
Chcela by som sa spýtať, zamestnanec je na pár mesiacov vyslaný do zahraničia, aké sviatky pri jeho dochádzke budeme brať do úvahy, SR alebo tie v danom štáte? Ďakujem
ivka70
12.04.21,16:45
Jozef Toman
12.04.21,16:52
Tak to je celkom komplikovaná otázka:

Zjednodušene, ak ide o dni (ktoré majú byť označené za sviatok) vychádzal by som zo sviatkového práva štátu vyslania (pretože aj miestna kontrola sa bude zameriavať na dané dni).

§ 5 ods. 13 ZP: Pracovné podmienky a podmienky zamestnávania domáceho zamestnanca sa spravujú právom štátu, na ktorého územie je domáci zamestnanec vyslaný.

V princípe ide o to, že pri vyslaní do iného štátu sa aplikuje pracovné právo iného štátu. Zákonník práce síce spomína aj výhodnosť, ale javí sa otázne, aby zamestnávateľ dodržiaval aj sviatkové právo SR, ak zamestnanec je v režime práva iného štátu.

Ale toto som veľmi zjednodušil:)

doplnenie: dole je oznaceny clanok, ktoreho som (asi) autorom. Len uvediem dve veci, 1. clanok je zo zaciatku 2019 a v lete 2020 uz plati revizia smernice (napr. uz zamestnancatel plati nielen lokalnu minimalnu mzdu ale aj lokalne priplatky), 2. je otazne, ci do daneho clanku nejako nebolo zasahovane bez mojho vedomia /co je obcas prax/
tekvicka
12.04.21,17:23
ďakujem veľmi pekne
tekvicka
12.04.21,17:23
ďakujem