helacer46
12.04.21,19:43
Dobrý , môj manžel žiaľ zomrel 17. 1.2021.Pracoval v oblasti služieb chladiarenstvo, platca DPH štvrťročne. . V januári ešte prišli faktúry za telefon53,25vrátane DPH € a prišli zaplatené vydané faktúr . 2x 54 € vrátane DPH.
Na sklade zostali zásoby za 209,03 € DPH 41,81. Ako zaúčtovať zásoby . Zaťial som to dala do do príjmov ovplyvňujúce základ dane. - ostatné ako závierkovú položku. a neviem kde by mala byť DPH . Či by to malo byť v tom poslednom priznaní ,ktoré určí správca dane. Mám to nejasné ,ako to dobre urobiť. Do troch mesiacov od jeho smrti treba podať daň z príjmu aj DPH.
Ďakujem vopred za rady ,už nemám moc času.
veronikasad
12.04.21,18:00
veronikasad
12.04.21,18:03
pozri odkazy, ktoré som ti priložila
Enyma
12.04.21,20:31
Daňové priznanie sa podáva v lehote do troch kalendárnych mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane má možnosť lehotu na podávanie daňového priznania predĺžiť na základe žiadosti dediča. Žiadosť o predĺženie lehoty musí byť správcovi dane predložená najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania.
helacer46
12.04.21,20:38
Viem, ale jasom nežiadala o predĺženie. Chcem to mať z krku.
Enyma
12.04.21,20:46
V JU do príjmov ovplyvňujúcich základ dane - interným dokladom zaúčtujete všetky neuhradené pohľadávky a zostatky zásoby, do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane zaúčtujete všetky neuhradené záväzky.
Enyma
12.04.21,20:47
Zostatková cena hmotného majetku

Z ustanovenia § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov v prípade skončenia podnikania nevyplýva pre daňovníka povinnosť upraviť základ dane aj o zostatkovú cenu hmotného majetku. Daňovník teda
nie je povinný zvýšiť základ dane o zostatkovú cenu hmotného majetku, evidovanú ku dňu skončenia podnikania.

Nespotrebované zásoby

Základ dane daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie ( aj pri úmrtí daňovníka), t. j. za rok 2018 sa v súlade s ustanovením § 17
ods.8 písm. a) zákona o dani z príjmov zvýši o výšku evidovaný nespotrebovaných zásob ku dňu skončenia podnikania, t.j. ku dňu úmrtia daňovníka.
helacer46
12.04.21,20:57
Čiže 209,03 som zaučtovala ID do prijmov ovplyv. Základ dane. Len nie je mi jasné kde bude Dph tých 41.81 v dph priznaní na ktorom riadku. Do denníka to som dobre urobila. UČTUJEM v Mrp a neviem to ako urobiť aby sa mi to dph dostalo do priznania
Enyma
12.04.21,21:03
Skúste sa poradiť s predajcom programu Mrp.