Clinton
14.04.21,21:33
Podľa zákona je "rozhodujúcim obdobím pre výpočet dávky v nezamestnanosti obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie, pričom z tohto obdobia sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti" (spomína sa tu len PN, OČR ap.)

Akým spôsobom mi ale vyrátajú dávku v nezamestnanosti, keď o ňu požiadam povedzme od mája 2021, pritom od februára do konca apríla 2021 čerpám neplatené voľno (popritom mám stále uzavretú pracovnú zmluvu)? Spomenuté tri mesiace spadajú podľa zákona do obdobia dvoch rokov predchádzajúcich dňu zaradenia do evidencie alebo nie? Zákon uvádza: "denný vymeriavací základ sa vypočítava tak, že súčet vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti v rozhodujúcom období sa delí počtom dní rozhodujúceho obdobia", ale zahŕňajú sa do počtu dní aj dni neplateného voľna? Čo sa vlastne rozumie pod termínom rozhodujúce obdobie? Po lopate, z akých a koľkých výplat mi vyrátajú výšku mesačnej dávky po 3-mesačnom prerušení práce? Podotýkam, že posledných 25 rokov som bol v kuse zamestnaný a vyplácal som si teda aj poistenie v nezamestnanosti.
veronikasad
14.04.21,19:41
Pocas nepl.volna mas poidt.v nezam.prerusene, nepocita sa do doby poisteni
Clinton
14.04.21,19:51
Takže výpočet prebieha tak, že priemerný zárobok v predošlých dvoch neúplných rokoch sa delí len počtom odpracovaných dní v týchto neúplných dvoch rokoch? Neuškodia mi tie tri mesiace neplateného voľna a neodzrkadlia sa ako zníženie vymeriavacieho základu?
ivka70
15.04.21,03:22
Tie doby bez poistenia sa nepocitaju (vylucia sa z tych poslednych 2 rokov pre vypocet). Nebudu mat vplyv na vysku vymeriavacieho zakladu.

Neuskodia, ak splnis podmienku aspon 730 dni poistenia v nezamestnanosti v poslednych 4 rokoch pred evidenciou na UP.
Ak ju nesplnis, lebo tam bolo aj to neplatene volno, tak ti narok na podporu nevznikne.

Kedze tvoje zamestnanie trvalo 25 rokov, podmienku urcite splnas, napriek neplatenemu volnu 3 mesiace, cize nebude to mat ziadny vplyv na davku.
veronikasad
15.04.21,06:54
Nie priemerný zarobok, ale sucet vymeriavacich zakladov v poslednych 24 kal.mesiacoch sa deli poctom kal.dni bez nepl.volna.
Clinton
15.04.21,08:43
ďakujem !!!
Clinton
15.04.21,08:45
ďakujem vám obom