IVEB
21.09.06,08:08
Dobrý deň - potrebovala by som pomoc pri vyplňovaní nového tlačiva Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti , o preddavkoch na daň ..... / nahrádza tlačivo Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch .../ , kde v riadku 03 uvediem zaplatené celé poistné / sociálne +zdravotné /
a z toho poistné na verejné zdravotné poistenie len zdravotné + nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

Prosím odobriť alebo vyvrátiť môj postup. Vďaka
Jozef Mihál
21.09.06,06:12
Súhlas .
IVEB
21.09.06,16:01
Vďaka p. Mihál a taktiež ďakujem za zaujímavý včerajší seminár v Košiciach.
tonkat
27.09.06,12:24
.... kde v riadku 03 uvediem zaplatené celé poistné / sociálne +zdravotné /
a z toho poistné na verejné zdravotné poistenie len zdravotné + nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

Zamestnanec, ktorý je aj živnostník, si robil sám ročné zúčtovanie. Oznámil nám nedoplatok zamestnávateľa a nechal tu aj kópiu ročného zúčtovania. Jemu tento jeho nedoplatok nezapočítavam do riadku 03, lebo on si to sám vysporiadaval so zdr. poisťovňou. On si to uvedie sám v daňovom priznaní, je to tak správne???
ďakujem
Denda
27.09.06,13:52
Zamestnanec, ktorý je aj živnostník, si robil sám ročné zúčtovanie. Oznámil nám nedoplatok zamestnávateľa a nechal tu aj kópiu ročného zúčtovania. Jemu tento jeho nedoplatok nezapočítavam do riadku 03, lebo on si to sám vysporiadaval so zdr. poisťovňou. On si to uvedie sám v daňovom priznaní, je to tak správne???
ďakujem
On Vám oznámil nedoplatok zamestnávateľa nie svoj. Svoje povinnosti z ročného zúčtovania poistného voči zdravotnej poisťovni si vysporiadava sám tak isto aj z hľadiska Zákona o dani z príjmov v roku 2006.
tonkat
28.09.06,12:01
On Vám oznámil nedoplatok zamestnávateľa nie svoj. Svoje povinnosti z ročného zúčtovania poistného voči zdravotnej poisťovni si vysporiadava sám tak isto aj z hľadiska Zákona o dani z príjmov v roku 2006.
Áno, veď som aj napísala v príspevku, že nám oznámil nedoplatok zamestnávateľa, ale keďže tu robil mzdy, nechal tu aj kópiu svojho ročného zúčtovania, neviem načo. Ja som mu vystavila doklad o príjmoch pri skončnení PP a ten jeho nedoplatok som mu nedala na r. 03, s tým, že si to musí sám vysporiadať, nakoľko si bude podávať daňové priznanie. Jemu sa to nepáčilo, že vo vysvetlivkách je napísané, že aj nedoplatky ....
Takže som mala pravdu, ďakujem za odpoveď.
Candy
10.10.06,08:33
K tlačivu potvrdenia - ak zamestnanec pracuje na DoVP a platí si DDS aj zamestnaváteľ mu prispieva mesačne pevnou čiastkou, zdaniteľnú mzdu má do 5000.- a nepodpísal vyhlásenie, zdaňujem zrážkovou daňou. Otázka: zrazené príspevky zamestnanca aj zamestnávateľa uvediem v riadku 9 a 10?
jankasm
10.10.06,08:36
K tlačivu potvrdenia - ak zamestnanec pracuje na DoVP a platí si DDS aj zamestnaváteľ mu prispieva mesačne pevnou čiastkou, zdaniteľnú mzdu má do 5000.- a nepodpísal vyhlásenie, zdaňujem zrážkovou daňou. Otázka: zrazené príspevky zamestnanca aj zamestnávateľa uvediem v riadku 9 a 10?

Môže zamestnávateľ prispievat na DDS zamestnancovi pracujúcemu na DoVP? :confused:
Candy
10.10.06,08:49
Máš pravdu, nie je.
A čo v prípade, že je to pracovná zmluva na kratší pracovný úväzok a nemá podpísané vyhlásenie, mzda do 5000.- + DDS? Do ktorého riadku?
jankasm
10.10.06,08:59
Máš pravdu, nie je.
A čo v prípade, že je to pracovná zmluva na kratší pracovný úväzok a nemá podpísané vyhlásenie, mzda do 5000.- + DDS? Do ktorého riadku?

Však tam je to jasne napísané: (ale asi ani ja už niekedy neviem čítať)
do riadku 10 sa nepíšu príspevky zamestnávateľa, pokiaľ sa jedná o príjmy zdanené zrážkovou daňou

09




Zrazené príspevky na doplnkové dôch. sporenie (poistenie) [§ 11 ods. 1 písm. c) zákona]
ČIŽE PRÍSPEVKY ZAMESTNANCA

10




Príspevky na doplnkové dôch. sporenie (poistenie), účelové sporenie a životné poistenie platené zamestnávateľom za zamestnanca [§ 19 ods. 3 písm. l) zákona] – zahrnuté v r. 01
ČIŽE PRÍSPEVKY ZAMESTNÁVATEĽA (z riadku 01, teda príjmy, z ktorých bola odvedená preddavková daň)


Candy
10.10.06,09:16
Ďakujem,
len ma poplietlo, že poistné a príspevky sú uvádzané samostatne z príjmov zdaňovaných preddavkovo a samostatne z príjmov zdanených zrážkovou daňou.
katka.hesskova
11.10.06,06:51
Mohli by ste mi prosim to nové tlačivo nejako prilepiť???
(aby som donho mohla vpisovat)
dakujem
Jozef Mihál
11.10.06,07:08
Máš pravdu, nie je.
A čo v prípade, že je to pracovná zmluva na kratší pracovný úväzok a nemá podpísané vyhlásenie, mzda do 5000.- + DDS? Do ktorého riadku?
Ak má daň vyberanú zrážkou, prispevky zamestnávateľa na DDS sa do riadku 10 neuvádzajú.

Viď text v riadku 10. - sú to príspevky zamestnávateľa na DDS zahrnuté v r.01.
Denda
11.10.06,07:16
Mohli by ste mi prosim to nové tlačivo nejako prilepiť???
(aby som donho mohla vpisovat)
dakujem
Myslíte toto tlačivo?
ivemar
11.10.06,08:20
Ale predpokladam, ze su zahrnute v r.12, lebo zdanit sa musia, ak ich teda aj takemuto zamestnancovi (spravidla ide len o dohodu alebo nejaku vedlajsiu cinnost) zamestnavatel plati ( s cim asi danovy urad nepocital ?)
Jozef Mihál
11.10.06,10:41
ivemar: Ak ide o prípad, o akom sa hovorí vyššie (zamestnanec má zrážkovú daň a zamestnávateľ mu prispieva na DDS) tak samozrejme ide o zdaniteľný príjem zamestnanca, ktorý musí byť zahrnutý v r.12.

Prečo je v tlačive formulovaný r.10 tak ako je, je zaujímavá otázka. Kto vie, nech odpovie.
Jana Motyčková
12.10.06,08:15
Mám tri otázky k potvrdeniu ... za rok 2006:

1. V komentári Ing.Piršelovej v Príjmy a mzdy 15-16/2006 sa píše, že do r.01 zahrnúť aj vrátené preplatky z RZZP za rok 2005. Ja si myslím, že to by sa tam zahŕňať nemalo - zdaňuje sa podľa §8, novela zákona (vyradenie z §8) je navrhovaná s platnosťou od 1.1.2007. Alebo som niečo prehliadla ?

2. Vyšlo nejaké oficiálne poiučenie k Potvrdeniu o prímoch .... za rok 2006 ?

3. Aká bola motivácia vyčleniť poistné na zdravotné poistenie z ostatného poistenia (ak niekto vie)?
Jana Motyčková
12.10.06,08:19
ivemar: Ak ide o prípad, o akom sa hovorí vyššie (zamestnanec má zrážkovú daň a zamestnávateľ mu prispieva na DDS) tak samozrejme ide o zdaniteľný príjem zamestnanca, ktorý musí byť zahrnutý v r.12.

Prečo je v tlačive formulovaný r.10 tak ako je, je zaujímavá otázka. Kto vie, nech odpovie.
Prečo to vlastne vyčlenili? Ak si to nemôžem uplatniť ako nezdaniteľnú časť podľa §11 ods.1 písm.c)-e), tak je to tam zbytočné, nie?
endrju
12.10.06,10:19
Mám tri otázky k potvrdeniu ... za rok 2006:

1. V komentári Ing.Piršelovej v Príjmy a mzdy 15-16/2006 sa píše, že do r.01 zahrnúť aj vrátené preplatky z RZZP za rok 2005. Ja si myslím, že to by sa tam zahŕňať nemalo - zdaňuje sa podľa §8, novela zákona (vyradenie z §8) je navrhovaná s platnosťou od 1.1.2007. Alebo som niečo prehliadla ?

2. Vyšlo nejaké oficiálne poiučenie k Potvrdeniu o prímoch .... za rok 2006 ?

3. Aká bola motivácia vyčleniť poistné na zdravotné poistenie z ostatného poistenia (ak niekto vie)?

1. Janka, nemyslím si, že si niečo prehliadla. Spomínaný komentár vyplýva asi z toho, že Ing. Piršelová má osobitný pohľad na uplatňovanie §8 zákona o dani z príjmov. Ak si spomínaš, trochu sme tento pohľad "prevetrali" v téme http://www.porada.sk/showthread.php?t=32032.

2. Viem iba o "poučení", ktoré je v priloženom súbore. Dokument je stiahnutý z portálu daňového riaditeľstva.

3. To by zaujímalo aj mňa. Spôsobuje to poriadny chaos medzi mzdovými účtovníčkami.
Jana Motyčková
12.10.06,11:39
1. Janka, nemyslím si, že si niečo prehliadla. Spomínaný komentár vyplýva asi z toho, že Ing. Piršelová má osobitný pohľad na uplatňovanie §8 zákona o dani z príjmov. Ak si spomínaš, trochu sme tento pohľad "prevetrali" v téme http://www.porada.sk/showthread.php?t=32032.

Dík, veľmi si mi pomohol.
ivemar
13.10.06,11:00
To, ci tie preplatky v zavislej cinnosti budu znamenat aj navysenie prijmu v zavislej cinnosti uz v zuctovani za rok 2006 uvidime, ked bude novela zakona prijata, lebo kludne to moze platit aj pre tento rok. Stale ale nie som schopna pochopit vyznam celeho "velkeho " problemu do akeho prijmu zaradit preplatky ZP a preco to nie je jednoducho stale poistne. Pouzijuc jednoduchu matematiku by sa zdanitelny zaklad navysoval alebo znizoval a to k comu sa chceme dopracovat - spravna dan- by bolo rovnake ako po komlikovanych polemikach, co je to za prijem.
Jozef Mihál
15.10.06,08:05
ivemar - táto polemika vyplýva z toho, že predkladateľ zákona - MFSR - zaradil preplatky z RZZP do § 5 ods.1 písm.i) zákona 595/2003, čo nie je správne - nejde totiž o príjem z pravom zmysle slova. Správne by preplatky z RZZP mali byť zaradené do § 5 ods.8.

Osobne som i na základe tejto diskusie zaslal pripomienku k návrhu novely zákona 595/2003 do NRSR. Uvidíme.
Indiana
16.10.06,07:33
Rada by som prispela ešte jedným vyjadrením z DRSR:

v riadku 3 je potrebné uvádzať:
- zrazené preddavky ZP
- poistné na SP
-príspevky na SDS
- nedoplatok RZ ZP

ale POZOR: v riadku 03 - z toho poistné na verejné ZP je potrebné uvádzať IBA zrazené preddavky na ZP. (teda nie nedoplatok RZZP)
Jozef Mihál
16.10.06,08:49
To vyjadrenie z DRSR je čudné.

Citujem z dokumentu "Poučenie na vyplnenie potvrdenia...":

"Riadok 03 – uvedie sa zrazené poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitných predpisov. V tomto riadku sa uvedie aj nedoplatok poistného, ktorý vyplynul z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie."

Keďže niečo o zdravotnom poistení viem, dovolím si povedať, že ak sa v tlačive má na r.3 uviesť aj "z toho poistné na verejné zdravotné poistenie", mali by to byť spočítané preddavky na ZP za bežný rok (2006) plus nedoplatok z ročného zúčtovania za minulý rok (2005) a dokonca i preplatok z ročného zúčtovania - čo už by bolo v rozpore s ustanoveniami § 5 a § 8 súčasného zákona o dani z príjmov.

DRSR by si malo v prvom rade ujasniť, na čo im to vlastne je a následne korektne preformulovať "Poučenie".
Indiana
16.10.06,11:37
To vyjadrenie z DRSR je čudné.

Citujem z dokumentu "Poučenie na vyplnenie potvrdenia...":

"Riadok 03 – uvedie sa zrazené poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitných predpisov. V tomto riadku sa uvedie aj nedoplatok poistného, ktorý vyplynul z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie."

Keďže niečo o zdravotnom poistení viem, dovolím si povedať, že ak sa v tlačive má na r.3 uviesť aj "z toho poistné na verejné zdravotné poistenie", mali by to byť spočítané preddavky na ZP za bežný rok (2006) plus nedoplatok z ročného zúčtovania za minulý rok (2005) a dokonca i preplatok z ročného zúčtovania - čo už by bolo v rozpore s ustanoveniami § 5 a § 8 súčasného zákona o dani z príjmov.

DRSR by si malo v prvom rade ujasniť, na čo im to vlastne je a následne korektne preformulovať "Poučenie".

Mimochodom, "Potvrdenie" v tejto chvíli neviem nájsť na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), nestiahli ho medzitým z obehu?

...už 15 minút to hľadám na drsr.sk, a tlačiva tam niet...

Tiež mi to bolo divné. Ale je to potvrdené z dvoch zdrojov z DRSR, lebo mi to nešlo do hlavy. Vraj si tento riadok vydupal ktosi z MZ SR (toť info z kuloárov).
Čo dodať?? Čo Potvrdenie to perla.
Evaman
16.10.06,13:49
Evaman
16.10.06,14:00
Bohužiaľ nedá sa prilepiť , neviem prečo??? ale nachádza sa v sekcii
-daňové tlačivá,
-daň z príjmov,
-vzory hlásenia, poučenie na jeho vyplnenie, vzory prehľadov a ostatných tlačív pre platiteľov DP ZČaFP
-Ostatné tlačivá pre platiteľov dane z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov
-Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zrážkou z týchto príjmov a o daňovom bonuse na vyživované deti
dnes som ho sťahovala ale dá sa mi len vytlačiť, nedá sa stiahnúť do PC prečo ???
Jozef Mihál
16.10.06,14:14
Vyčistil som si okuliare a už to tam vidím - OK, je to stále to isté, od 30.5.2006 sa nezmenilo.

Stiahnuť do PC si musíte celý ZIP súbor a po stiahnutí už na Vašom PC rozbaliť.
Evaman
17.10.06,06:13
Ďakujem, už som to stiahla.
Netka
20.10.06,05:12
Ahojte mám pred sebou toto nové tlačivo a zaujíma ma hlavne ten riadok 03 je rozdelené na dve časti v jednej časti uvediem preddavky na ZP a v druhej na SP?
A čo s riadkom 13?
Veď z dohôd sa neplatí poistné iba zamestnávateľ platí na SP - ÚP, GP?
Čo tam mám uviesť?
Ďakujem.
jankasm
20.10.06,05:53
:cool: ;)
Ahojte mám pred sebou toto nové tlačivo a zaujíma ma hlavne ten riadok 03 je rozdelené na dve časti v jednej časti uvediem preddavky na ZP a v druhej na SP?
A čo s riadkom 13?
Veď z dohôd sa neplatí poistné iba zamestnávateľ platí na SP - ÚP, GP?
Čo tam mám uviesť?
Ďakujem.

riadok 03 - do prvého riadku ide poistné a príspevky celkom, takže tam zaratávaš aj zdravotné, a do druhého riadku ide len zdravotné z toho prvého riadku

riadok 13 - zrážková daň sa predsa netýka len dohodárov, môžu ju mať aj klasickí zamestnanci s príjmom do 5000,- a bez podpísaného vyhlásenia, a práve o tých je tento riadok :cool: ;)
Netka
24.10.06,08:30
Prosím o radu. Pozerám na toto nové tlačivo a chcela by som vedieť ako sa chová nedoplatok z RZ? Znižuje základ dane a tým aj daň?
Ďakujem.
Jozef Mihál
24.10.06,08:40
Áno .
brtkova
08.11.06,08:53
prosím pomôžte....som nová mzdárka a riešim "problém". Chcem sa utvrdiť, či to robím správne...
končíme prac.pomer so zamestnancom, ktorý bol zamestnaný od 21.8.2006-16.10.2006 - pri tlačivke potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených......riešim dilemu, či to mám správne do prvého riadku dám sumu 21.400(keď vychádzam z minimálnej mzdy), a do riadku 03 celkovo poistné-čiže 931,5+931,5+1.026=2.889,-,je to správne? prosím - súrne-preddavky na daň sú 0, keďže je to minimálna mzda a zamestnanec si uplatňuje úľavu na dani:confused: :o :o
Tweety
08.11.06,08:58
prosím pomôžte....som nová mzdárka a riešim "problém". Chcem sa utvrdiť, či to robím správne...
končíme prac.pomer so zamestnancom, ktorý bol zamestnaný od 21.8.2006-16.10.2006 - pri tlačivke potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených......riešim dilemu, či to mám správne do prvého riadku dám sumu 21.400(keď vychádzam z minimálnej mzdy), a do riadku 03 celkovo poistné-čiže 931,5+931,5+1.026=2.889,-,je to správne? prosím - súrne-preddavky na daň sú 0, keďže je to minimálna mzda a zamestnanec si uplatňuje úľavu na dani:confused: :o :o
Riadok 03- uvedie sa zrazené poistné. Je to správne.
brtkova
08.11.06,08:59
Bože, ani nevieš ako Ti ďakujem-som rada, že mi to niekto odobril. cmuk

ešte otázočka: a do riadku-06-zníženie základu dane uvediem 8-10 sumu 22.704,- ????:rolleyes:
Netka
08.11.06,14:05
Chcela by som sa spýtať poraďákov ako je to s preplatokom z RZ ZP. Tento príjem sa nezahrňa do riadku 01 - uhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov?
Jana Motyčková
09.11.06,07:10
Nezahŕňa, nie je to príjem zo závislej činnosti (§5), je to príjem podľa §8.
brtkova
09.11.06,10:17
Prosím pozrite sa mi na to ešte raz,či to je naozaj takto správne-je to pre zamestnanca,ktorý pracoval od 21.8-16.10.2006- počítané z minimálnej mzdy-sú tie sumy správne-a celkovo to tlačivo vyplnené-VRELÁ VĎAKA:(

01
Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti (§ 5 zákona) v peňažnej i v nepeňažnej forme, vrátane doplatkov za minulé roky, okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane, príjmov od dane oslobodených a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona (v Sk)
21.400,-

02

Zúčtované a vyplatené za mesiace (uvedie sa ich číselné označenie)
8-10





03
Poistné a príspevky (§ 5 ods. 8 zákona) celkom (v Sk)
- z toho poistné na verejné zdravotné poistenie2) (v Sk)

925,-
276,-

04


Čiastkový základ dane (r. 01 – r. 03 ) (v Sk)
20475

05

Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa § 35 zákona
(bez uplatnenia daňového bonusu) (v Sk)


Zníženie základu dane podľa § 11 zákona3) kal. mesiace suma

06

Nezdaniteľná časť na daňovníka
8-10
22.704,-

Priznaný a vyplatený daňový bonus podľa § 33 zákona – meno, priezvisko dieťaťa4), narodený (á)
kal. mesiace suma



07

1.




2.




3.




4.




5.




6.



08

Spolu 07

09

Zrazené príspevky na doplnkové dôch. sporenie (poistenie) [§ 11 ods. 1 písm. c) zákona]


10

Príspevky na doplnkové dôch. sporenie (poistenie), účelové sporenie a životné poistenie platené zamestnávateľom za zamestnanca [§ 19 ods. 3 písm. l) zákona] – zahrnuté v r. 01



11


Označenie mesiacov, v ktorých sa na priznanie daňového bonusu zohľadnila nižšia min. mzda 5)



Daň vyberaná zrážkou podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona (v Sk)

12
Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti [§ 5 ods. 1 písm. a) až g) zákona] v peňažnej i v nepeňažnej forme, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa
§ 43 zákona


13
Poistné a príspevky (§ 5 ods. 8 zákona) z príjmov z r. 12 celkom
- z toho poistné na verejné zdravotné poistenie2)


14
Úhrnná suma dane, ktorá bola z príjmov z r. 12 vybraná zrážkou podľa § 43 zákona6)


Jozef Mihál
09.11.06,11:46
Vyzerá to dobre.
Janca
09.11.06,11:57
Nedovolí mi ísť na ten link. Prečo ???
Jozef Mihál
09.11.06,12:00
Lebo nie si blondína.
Antonia1
09.11.06,12:04
mimotemyA ja som blondínka a tiež mi to nedovolí. Ale ďakujem za komentár k vyplneniu tlačiva .
endrju
09.11.06,13:37
Moderátorska poznámka mimotemy :

O dôvodoch problémov so vstupom do témy uvedenej v linku v príspevku 41 čítajte podrobnejšie informácie tu:

http://www.porada.sk/t35314-divne-zaheslovanie-tem.html
marcik
09.11.06,15:24
Dnes som sa dostala tiež k novému tlačivu, lebo jedna z mojich firiem končí, tak im robím potvrdenie a chcem sa spýtať, u dohodárov neuvádzam vyplatené v mesiacoch čiže r.02?Robím to v OLYMPE.Neuvádzajú sa tam mesiace?
Jozef Mihál
09.11.06,15:50
Uvádzajú sa
marcik
09.11.06,16:16
Asi mám nejakú chybu v programe.Ďakujem! Skontrolujem si to!!
maca88
10.11.06,06:01
Pozerala som si komentar na vyplnenie tlačiva, veľmi mi pomohol, ale mám jednu otázku. Konateľ si za minulý rok robil ročné zúčtovanie zdrav.poistenia sám, vyšiel mu nedoplatok, ktorý si hradil sám, nám oznámil len výšku nedoplatku za spoločnosť. Chcem sa uistiť, nedoplatok konateľa nezahrňam do potvrdenia, ved ho vlastne neviem (alebo ano?) :confused:
Dakujem
M.
katkaj
10.11.06,06:12
Pozerala som si komentar na vyplnenie tlačiva, veľmi mi pomohol, ale mám jednu otázku. Konateľ si za minulý rok robil ročné zúčtovanie zdrav.poistenia sám, vyšiel mu nedoplatok, ktorý si hradil sám, nám oznámil len výšku nedoplatku za spoločnosť. Chcem sa uistiť, nedoplatok konateľa nezahrňam do potvrdenia, ved ho vlastne neviem (alebo ano?) :confused:
Dakujem
M.

nezahŕňaš :)
maca88
10.11.06,06:14
To mi odľahlo, ďakujem:)
adinka55
16.11.06,08:34
Dobry den,
neviem ci som si vsetko dobre povsimala, radsej si to ozrejmim.
Zamestnanec ma preplatok z rocneho zuctovania zdrav. poistenia. Ak dobre pozeram je to prijem podla par.8. Tento preplatok mu ale vyplatim ja ako zamestnavatel.
Kde v tlacive "Potvrdenie o prijmoch..." to napisem. Podla mna im tam chyba riadok na ine prijmy.
Co vy na to?
Tweety
16.11.06,08:42
Dobry den,
neviem ci som si vsetko dobre povsimala, radsej si to ozrejmim.
Zamestnanec ma preplatok z rocneho zuctovania zdrav. poistenia. Ak dobre pozeram je to prijem podla par.8. Tento preplatok mu ale vyplatim ja ako zamestnavatel.
Kde v tlacive "Potvrdenie o prijmoch..." to napisem. Podla mna im tam chyba riadok na ine prijmy.
Co vy na to?
Tak nikde, kedže to nie sú príjmy zo ZČ, zamestnanec je povinný podať si DP.
adinka55
16.11.06,08:49
Ako sa na to pride, ze mal ine prijmy takehoto druhu ked sa to nikde neuvedie?
Zita4
17.11.06,21:09
Ako sa na to pride, ze mal ine prijmy takehoto druhu ked sa to nikde neuvedie?
Ľahko sa na to príde, pretože zdravotné poisťovne evidujú preplatky poistencov, ktoré museli vyplatiť. Daňový úrad nebude mať problém dostať tieto informácie.
IVEB
23.11.06,06:19
Práve sa mi dostala do rúk Príručka Čo má vedieť mzdová účtovníčka č.4/2006 / ALFA+AVIS/ a tam je k Potvrdeniu o príjme za rok 2006 uvedený nasledovný komentár, rada by som počula Váš názor na to .

r.01

Súčasťou príjmov budú aj prípadné preplatky z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2005, ktoré sú zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti , ak sa pri platení preddavkov na poistné v roku 2005 znížil o ne čiastkový základ dane z príjmu zo závislej činnosti .



V ďalšej časti tejto príručky sa uvádza: V prípade vrátenia preplatku poistného od zamestnávateľa tento bude súčasťou zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti bude (súčasťou potvrdenia o príjmoch )



Tak čo vy na to ?
Jana Motyčková
23.11.06,06:30
Tak čo vy na to ?
Že nie všetko, čo sa kde napíše, musí byť pravda.
Iveta Matlovičová
23.11.06,06:49
je to divné, pretože podľa vyjadrenia DR SR, B. Bystrica a usmernenia MF SR zo dňa 22.8.2006 ak je zamestnancovi vrátený preplatok z RZZP, ide o iný druh príjmu (ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov - zmena má byť až v novele zákona o dani z príjmu, o ktorej písal p. Mihál), Do riadku 01 Potvrdenia sa majú uvádzať príjmy zo závislej činnosti výhradne podľa § 5 a nie podľa § 8; že by to bol preklep ?
Jozef Mihál
23.11.06,06:55
Fronco, tieto teórie pochádzajú od p.Piršelovej, neviem, kto je autorom článku v "Čo má vedieť mzdová účtovníčka č.4/2006", ak je to ona, tak je to jasné, ak nie ona, tak autor čerpá z jej úvah a myšlienok.

Ja sa riadim usmernením MFSR a do r.01 preplatky z RZZP neudávam.
Iveta Matlovičová
23.11.06,07:17
neviem, kto je autorom článku v "Čo má vedieť mzdová účtovníčka č.4/2006"

ano autorom je ona ... ja sa tiež budem riadiť usmernením MF (a ktohovie možno vydajú ďalšie) a budem sa tešiť na vaše školenie... ale sranda koľko to narobí chaosu
Jozef Mihál
23.11.06,07:23
mimotemy Veru, to RZZP bolo teba zrušiť....ale vy ste rozhodli.
tomare
23.11.06,08:03
Pripravovaná novela už zaradí preplatok do príjmu zo závislej činnosti. Nebude tam vsunute, že to plati už pre RZZP za rok 2005? Aby odbúrali tie daňové priznanie.
katkaj
23.11.06,08:08
Pripravovaná novela už zaradí preplatok do príjmu zo závislej činnosti. Nebude tam vsunute, že to plati už pre RZZP za rok 2005? Aby odbúrali tie daňové priznanie.

A prečo by nám mali niečo uľahčovať už tento rok???? :mee::mad:
marcik
24.11.06,12:45
Dnes som sa dostala tiež k novému tlačivu, lebo jedna z mojich firiem končí, tak im robím potvrdenie a chcem sa spýtať, u dohodárov neuvádzam vyplatené v mesiacoch čiže r.02?Robím to v OLYMPE.Neuvádzajú sa tam mesiace?
Dnes som konzultovala to nové tlačivo potvrdenia o prij.zo záv.činnosti. A to čo som už riešila mám znovu otvorené. DOVP príj.§5 zrážková daň do 5.000,-tis. ide do r.12, daň do r.14! A riadok 02 sa tam neuvádza!!??? Totio mi bolo dnes potvrdeneé od KROSu, ke´d som tam volala, lebo mám DOVP ktorí končia sezónu a tak im toto potvrdenie vydávam. Tak je to tak?
Jozef Mihál
24.11.06,13:11
Riadok 02 sa vzťahuje na príjmy uvedené v riadku 01
marcik
24.11.06,13:16
Tak som asi posledne zle napísala a tak ste ma nepochopili. Ďakujem, aby aj ostatní boli v obraze tak som to napisala.Vďaka.
Jozef Mihál
24.11.06,13:44
Naozaj sme sa nepochopili, aby som všetko uviedol na pravú mieru tu je citát z DRAK-a:

Riadok 02:

Uvedie sa číselné označenie mesiacov roka 2006, v ktorých sa príjmy uvedené v riadku 01 zúčtovali a vyplatili. Napríklad "1 - 12" (zamestnanec dosahoval príjmy zdanené mesačnou preddavkovou daňou celý rok) alebo "3-9" (...od marca do septembra) alebo "2,4-6" (...v mesiacoch február, apríl, máj, jún).
jankasm
29.11.06,14:41
Pripravovaná novela už zaradí preplatok do príjmu zo závislej činnosti. Nebude tam vsunute, že to plati už pre RZZP za rok 2005? Aby odbúrali tie daňové priznanie.

Na včerajšom školení bola jednou z potešujúcich informácií aj tá, že preplatok z RZZP sa zahrnie do príjmu zo závislej činnosti s poznámkou, že to bude platiť už aj pre rok 2006. Takže tí čo mali preplatky, môžu požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.
Ale zatiaľ je to len návrh, takže ešte treba počkať aby to bolo v takom znení aj schválené. ;)
katkaj
29.11.06,14:46
Na včerajšom školení bola jednou z potešujúcich informácií aj tá, že preplatok z RZZP sa zahrnie do príjmu zo závislej činnosti s poznámkou, že to bude platiť už aj pre rok 2006. Takže tí čo mali preplatky, môžu požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.
Ale zatiaľ je to len návrh, takže ešte treba počkať aby to bolo v takom znení aj schválené. ;)

janka ja sa radšej ešte dopredu neteším :D:D:D:D
Iveta Matlovičová
30.11.06,05:16
Na včerajšom školení bola jednou z potešujúcich informácií aj tá, že preplatok z RZZP sa zahrnie do príjmu zo závislej činnosti s poznámkou, že to bude platiť už aj pre rok 2006. Takže tí čo mali preplatky, môžu požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.
Ale zatiaľ je to len návrh, takže ešte treba počkať aby to bolo v takom znení aj schválené. ;)

dobréé, chaos nad chaos, jedno usmernenie z MF SR máme, takže môžeme očakávať iné, "lepšie" niekto to asi nedomyslel, šľak aby ich trafil :mad:
IVEB
15.01.07,06:40
Prosím , potrebujem len odobriť , či sa nepeňažný príjem zo SF uvádza v riadku 01 Potvrdenia o príjmoch ... alebo nie ?
Zita4
15.01.07,06:51
Uvádza sa, je to zdaniteľný príjem.
IVEB
15.01.07,06:55
Vďaka len som si to chcela overiť.
Jozef Mihál
15.01.07,06:59
Ak ide o zdaniteľný príjem (lebo napr. príspevok na stravu zo SF je oslobodený od dane) a ak nebol zdanený zrážkovou daňou (lebo napr. ak by šlo o zamestnanca, ktorý nepodpísal Vyhlásenie a príjem v úhrne za mesiac bol do 5000 Sk, zdaňuje sa zrážkou), uvádza sa v riadku 01.
IVEB
15.01.07,15:16
Jedná sa o nepeňažný príjem zo SF - vianočné kolekcie.
Jozef Mihál
15.01.07,17:21
Potom ide o zdaniteľný príjem.

Ak nebol zdanený zrážkovou daňou, uvádza sa v riadku 01.
IVEB
18.01.07,07:33
Opäť sa vraciam k tlačivu Potvrdenie o príjmoch......., nakoľko som narazila opäť na jeden problém.

v Riadku 03 uvediem zaplatené celé poistné / sociálne +zdravotné /
a z toho poistné na verejné zdravotné poistenie len zdravotné + nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia.


Ako sa chová tento nedoplatok v riadku 01? Jedná sa mi vlastne o to , že pri vyúčtovaní nedoplatku za zamestnanca , tento nedoplatok znížil daňový základ t.zn. bol odpočítaný od hrubej mzdy a teraz neviem , či v tom riadku mám uviesť príjem pred znížením tohto základu alebo až po znížení?
janber
18.01.07,08:18
Samozrejme pred znížením, čiastkový základ dane r.04 bede 01-03, takže základ dane bude ponížený o poistné a o nedoplatok z RZP.

PS:riadok 01 je úhrn príjmov a nie základ dane.
jež
19.01.07,18:11
kde najdem tlačivo - Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch ?
matafe
19.01.07,18:46
kde najdem tlačivo - Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch ?
Napr. na stránke ministersva financií
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5339

alebo priamo na porade ... drak pomôže
http://www.porada.sk/t35649-potvrdenie-o-prijmoch-fo-zo-zavislej-einnosti-za-rok-2006.html