Matias86
16.04.21,11:58
Dobry den prajem. Chcel by som poprosit o radu. Pracujem vo verejnej sprave a moj nadriadeny je blizky pribuzny rodina. Môže mi byt aj tak šefom??upravuje niečo take ZP??za odpoveď dakujem


Pracujem vo Verejnej správe. Môj šef čiže zamestnavatel je rodinny prislušnik. Nakolko je rodinny prislušnik može mi robit aj šefa a pod. veci. Za odpoved vopred dakujem.
misoft
16.04.21,13:19
Síce staršie: https://www.trend.sk/financie/nadriadeny-podriadena-statnej-sluzbe-status-blizkych-osob
Na jednej strane by to nemalo vadiť, pokiaľ by sa pracovalo vysoko odborne a v súlade so zákonom o štátnej službe. ALE!
Nie je to dobré z pohľadu iných zamestnancov, nakoľko "rodinkárstvo" (a boli prípady!) dáva možnosti zneužívať svoje postavenie. Príkl. šéf je manželom svojej podriadenej, on určuje pracovnú náplň, on určuje o finančných ohodnoteniach. A často sa to zneužíva tak, že jeho podriadená/ý príbuzná/ž má vyšší plat, odmeny ako ostatní zamestnanci na rovnakej pozícii...
Takže môj názor je: nie je to správne!
ZP §40
Mária27
16.04.21,13:32
Pozri sa na Banskú Bystricu
misoft
16.04.21,13:38
Myslela si BBSK? Kotrba a jeho príbuzní vo vedení? Veď to aj takto dopadlo.
Jozef Toman
16.04.21,15:24
Tak, čo presne myslíte - verejnou správou? Štátnu službu - tu rieši zákon 55/2017 , výkon práce vo verejnom záujme? to riesi zakon 552/2003 alebo nieco ine? Tych zakonov je niekolko.

Napr. 552/2003
§ 7 Podriadenosť zamestnancov
Zamestnancov, ktorí sú blízkymi osobami,3) a zamestnancov a fyzické osoby vykonávajúce verejnú funkciu, ktorí sú blízkymi osobami, nemožno zaradiť do vzájomnej priamej podriadenosti alebo nadriadenosti alebo tak, aby jeden podliehal pokladničnej kontrole alebo účtovnej kontrole druhého, okrem zamestnancov zastupiteľských úradov Slovenskej republiky v zahraničí a zamestnancov zamestnávateľa, u ktorého pôsobí len jeden vedúci zamestnanec, ktorý je štatutárnym orgánom.

odkaz 3)§ 116 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka.


§ 40 ZP je bezpredmetny pre tento kontext.
Mária27
16.04.21,17:02
nie tí, ale otec a syn
Matias86
17.04.21,12:42
Dakujem za info. Len som potreboval vediet ci smie alebo nie ci je to vyslovene zakazane niejakym zakonom. Odmenovanie sa vykonava na zaklade dosiahnutych vysledkov a vykonov samozrejme. Nakolko som pracovnikom v obci SÁM nakolko nik sa nehlasi na tuto pracu. Vykonava sa brutalne vela prace dost vela zodpovednosti mam ci za auto park 7ks, spravca cintorina, zimna udrzba 19km ulic 4km chodnikov a o koseni ani nehovorim radcsej. Moj plat je v čistom 660eur (funkcny plat). Nemam problem pracovat nadalej ale sa mi to zda byt neoohodnotene dostatočne.
Mária27
17.04.21,19:32
Verejná správa je štátna správa, samospráva a ich inštitúcie.