glen
17.04.21,16:22
Studujem si momentalne ako funguje danovy system, hlavne ak ide o danovu optimalizaciu, ak clovek zije medzinarodne a mam zopar nejasnosti s ktorymi si neviem rady bez odbornika, tak mozno niekto poradi.

V prvom rade je to koncept domicilu(trvaleho pobytu). To vnimam tak ze krajina kde ma clovek trvaly pobyt ho bude zdanovat z jeho celosvetoveho prijmu(aj podla nasho zakona).

1. Ak by vsak clovek vycestoval na dlhsie do inej krajiny a stal sa tam danovym rezidentom, najcastejsie sa pouziva pravidlo pritomnosti viac nez 183 dni, tak by v tom danom roku platil dane tam. Otazka, platil by tam svoj celosvetovy prijem alebo iba prijem ziskany v tej krajine, a zvysok(svet) by zdanil zase v krajine kde ma trvaly pobit?

2. Ak sa prestahujem na trvalo napriklad do Portugalska, takze v SR sa odhlasim a prestavam tu mat trvaly pobyt(domicil) aj danovu rezidenciu, avsak ak v Portugalsku budem iba rezident ale nebudem tam viac nez 183 dni, tak sa tam nestavam danovym rezidentom a teda v pripade ze by som cestoval znacnu cast roka, mam trvaly pobit/domicil v Portugalsku ale bez danovej rezidencie. Povezme ze cez ich NHR program. Je to stale tak alebo sa tam nieco zmenilo?

3. Dalsia vec je, ako funguje teritorialny danovy system? Teoreticky takato krajina(Malajzia, Gruzinsko, Guatemala, Kostarika, Bolivia, Hong Kong...) hovori ze nebude zdanovat celosvetovy prijem, iba prijem lokalny alebo prijem kde praca na jeho ziskanie bola vykonana lokalne. V praxi je vsak problem v tom ze ak ma clovek firmu v zahranici, tak by takato firma bola kontrolovana tymto clovekom v mieste jeho trvaleho pobytu a teda z jeho uhlu pohladu danena lokalne a teda teritorialny system by vobec nemal ziaden prinos. Takze predpokladam, ze takyto clovek by bud musel v priebehu roka cestovat do miesta kde je firma registrovana aby sa kontrola preniesla naspet do krajiny registracie a firma bola danena lokalne. Ako sa vsak urcuje kedy je kontrola povazovana za lokalnu v pripade ze majitel nezije v rovnakej krajine? Kolko navstev rocne by musel absolvovat aby dostatocne odovodnil lokalnu kontrolu alebo ake nalezitosti ta navsteva musi splnat?

4. Na to nadviazem otazkou ohladom "Limited Liability Partnership". To musi mat aspon jedneho General Partner-a a aspon jedneho Limited Partner-a, cize hlavny a vedlajsi partner, kde hlavny partner riadi a rozhoduje a vedlajsi sa prakticky len vezie a zisky su delene podla vnutornych stanov. Podla vsetkeho sa za danovu rezidenciu povazuje miesto kde sa nachadza hlavny partner kedze vykonava kontrolu. Avsak co som cital, tak sa zaroven zisky presuvaju priamo na partnerov ktory ich musia danit samostatne. LLP sa povazuju za investicne subjekty, takze redistribuovane zisky z aktivit by boli danene ako zisky z investovania. Avsak ako sa riesi danene z pohladu GP a LP ked teda "danova rezidencia" firmy je urcena podla toho kde je GP. Ako to riesi potom LP? Mozem to chapat tak ze LLP moze prakticky sluzit na oddelenie kontroly a danenia, ktore je skoro vzdy spojene s majitelom firmy(ak firma nema realny menezersky/riadiaci tim ludi)? Inak povedane mozem zalozit LLP kde zaplatim advokatskej kancelarii aby jednala ako GP a ja by som bol LP a tym padom by som mohol danit lokalne zahranicny prijem a teda eventuelne bud neplatit dan ak by slo o teritorialny danovy system pripadne ak by v krajine boli z dani vynate zisky z investovania?

Na webe su nejake informacie... na YT je znamy Nomad Capitalist, Offshore Citizen alebo Florian Wilk ale kazdy ponuka len uplne genericke informacie bez praktickeho vyuzitia. Samozrejme je to ich biznis takze to ma logiku ale skratka je tazke sa dostat k nejakym solidnym informaciam, tak ci nahodou sa niekto tomuto nevenuje a ma aspon ako taky prehlad? Pripadne ak viete o Bratislavkej uctovnejúpravnej firme ktora toto riesi a kde by nebol problem ziskat 1-2hod konzultaciu.
glen
17.04.21,14:24
*pobyt :D