tomas_za
17.04.21,20:16
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.

Od 8/2020 som zamestnaný v ČR. Zamestnávateľ za mňa platí v ČR odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne.
Zároveň som v SR živnostník cca od r. 2017.
Českú sociálnu poisťovňu som požiadal o určenie daňovej príslušnosti, kde mi vystavili formulár A1, ktorý rozhodol, že patrím do daňovej príslušnosti ČR.
Na základe tohto mi slovenská Sociálna poisťovňa vrátila poistné, ktoré som zaplatil za živnosť od 8/2020 do cca 3/2021 a zároveň som dostal potvrdenie, že sociálne odvody už na Slovensku zo živnosti po dobu trvania prac. pomeru v ČR neplatím.

Predpokladám ale, že plateniu odvodov sa nevyhnem, a budem ich musieť platiť do ČR. Neviem si ale celkom predstaviť, ako to bude prebiehať, z českej soc. poisťovne ma okrem zaslania formulára A1 s ničím iným nekontaktovali. Ako budú poznať moje príjmy zo slovenskej živnosti, aby mi mohli vyrátať poistné? Kde budem podávať daňové priznanie (aktuálne mam odklad DP v SR)? Budem ho podávať iba na SR, alebo SR+ČR ?

Za všetky rady ďakujem.
mondes
18.04.21,15:55
Prečo si si vybavil A1 v ČR? Tu na SK to nešlo? ........k téme.
Zamestnávateľ v ČR platí odvody za teba v ČR. Ale ty sa musíš tam prihlásiť aj do SP a ZP a platiť odvody zo živnosti tam. DP budeš podávať aj na SK, aj v ČR.
tomas_za
18.04.21,16:03
Ďakujem za odpoveď.

Bol som sa informovať o mojej situácií v slovenskej SP, oni moju otázku niekde posunuli (predpokladám, že do českej SP) a následne mi z českej SP prišiel list ohľadom povinnosti požiadať o priradenie k právnym predpisom sociálneho zabezpečenia. Následne z tohto vyplynul formulár A1.

Ak tomu dobre rozumiem, stále budem mať slovenskú živnosť, ale budem platiť odvody zo živnosti do ČR?

Z iného zdroja som dostal info, že slovenskú živnosť musím zrušiť a registrovať živnosť v ČR. Neviem, do akej miery to je pravda. Úprimne, zdá sa mi to nelogické. Ale nie som z oboru.
ivka70
18.04.21,16:12
zvycajne ma PP prednost pred zivnostou, preto to posunuli do CR
tomas_za
20.04.21,18:16
Je to možné. Späť k mojej otázke, nejaké nápady? Ďakujem,
ivka70
20.04.21,18:56
Začať zisťovať na českých stránkach, aké máš povinnosti voči poisťovniam ako živnostník.