tori
21.09.06,08:46
Prečítala som si pár príspevkov od p. Mihála na tému materské. Všade sa pri výpočte materského hovorí len o 270 dňoch nemocenského poistenia, ako podmienke pre tento výpočet. Mne však sociálna poist. odmietla vypočítať materské s tým, že pred termínom pôrodu som bola rok nezamestnaná. bol tento postup správny?
Ďakujem
Jozef Mihál
21.09.06,06:52
V tom mojom seriáli chýba v úvode toto:

"§ 30 Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca

Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak

a) splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a..."

Ochranná lehota je v prípade materského 6 mesiacov.

Ak zamestnanie skončilo viac ako 6 mesiacov pred potenciálnym nástupom na MD, tak nárok na materské nie je, hoci podmienka 270 dní nem.poistenia zamestnanca v posledných 2 rokoch pred pôrodom je splnená.
zuzana s.
21.09.06,08:43
Dobry den,
chcela by som sa opytat taktiez ohladom materskej. Pracovny pomer sa nasej zamestnakyni skonci 31.12.2006 z dovodu rusenia casti zamestnavatela. Na matersku nastupi 15.3.2007 Koncom decembra by si nechala vypisat praceneschopnost az kym nenastupi na matersku. To znamena, ze narok nemocenske vznikne v roku 2006 a rozhodne obdobie na zistenie vymeriavacieho zakladu je rok 2005. Chcela by som sa opytat ci rozhodne obdobie na vypocet materskej jej bude z dovodu plynuleho prechodu z PN na materske vypocitavane z rozhodneho obdobia 2005. Alebo sa bude materske ratat tak, ze narok vznikne 15.3.2007 z rozhodneho obdobia roku 2006?
Jozef Mihál
21.09.06,08:45
"Alebo" je správne, čiže RO bude rok 2006.
zuzana s.
21.09.06,09:06
"Alebo" je správne, čiže RO bude rok 2006.

Dakujem pekne za odpoved.