Clinton
20.04.21,21:06
Mojej sestre schválil zamestnávateľ neplatené voľno od 10. februára do bližšie neurčenej doby, k 21. aprílu čerpala 50 pracovných dní. Podľa zákona je prerušenie nemocenského poistenia pri začatí čerpania neplateného voľna posudzované ako jeho zánik a skončenie prerušenia ako vznik. Zákon uvádza ochrannú lehotu 42 dní po zániku zákonného poistenia. Sestra je však súčasne na polovičnom invalidnom dôchodku a je teda štátnym poistencom. Podotýkam, že kompletné poistenie si platí 20 rokov. Teraz vážne ochorela a musí ísť k lekárovi, ktorý by jej mal vypísať PN.
1/ Má moja sestra po doručení PN-ky a dočasného ukončenia neplateného voľna nárok na evidenciu a vyplácanie PN-ky a môže ju bez problémov ukončiť opačným spôsobom, t.j. doručením ukončenia PN-ky a pokračovaním čerpania pracovného voľna?
2/ Ako by bola posudzovaná osoba bez zníženej pracovnej schopnosti, ktorá takisto čerpá neplatené voľno pri ďalej plynúcej pracovnej zmluve a taktiež nastúpi na PN, no súčasne si platí nemocenské poistenie ako samoplatiteľ?
Katy a R
20.04.21,19:30
Treba si dobre pozrieť zákon - napr OL je 7 dní. Štát za nikoho neplatí nemocenské poistenie - a ak teda chce niekto mať dávku z tohto poistenia - tak buď z aktívneho, alebo v tej OL 7 dní. Ideálne by bolo, keby sestra nastúpila do zamestnania - a v podstate aj hneď môže ísť na PNku - aj bude platená. Ak sa to dá. ?

Dobrovoľné poistenie - nemocenské - sa samostatne "platiť" nedá - musí to byť minimálne spolu s celým dôchodkovým (NP+StP+IP+RF): Plus ešte môže mať PvN - ale to už nemusí. Pre nárok na nemocenskú dávku z dobrovoľného poistenia treba mať 270 dní poistenia za posledné 2 roky (pri povinnom poistení táto podmienka nie je)
https://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2021/69129s
Xanti
20.04.21,21:31
1) ukončenie neplateného voľna, obnovenie poistenia = nárok na platenú PN, ale PN bude vyplácaná z minimálneho VZ 546e skrz to neplatené voľno a prerušenia poistenia.
2) pokračovanie neplateného voľna, prihlásenie sa na balík dobrovolného poistenia a následná PN bude vyplácaná z minimálneho VZ 546e

Kedže PN bude v rovnakej výške v oboch prípadoch, osobne by som volila prihlásiť sa na balík poistenia, nakoľko dni ukončeného poistenia ( zamestnanie - poistenie bolo ukončené čerpaním neplateného voľna ) sa pripočítajú k balíku poistenia a nárok na PN vznikne z tohoto poistenia.