elusion
21.04.21,20:33
Dobrý deň, na konci marca som prevodom z podnikateľského účtu uhradil predfaktúru od čínskeho predajcu za LED pásy. Výslovne som ho požiadal, aby na balík napísal skutočnú cenu tovaru (70 €), a nech to pošle cez China Post, aby zásielku prevzala Slovenská pošta a predložila ju colnici, ktorá má vyrubiť DPH, nech to môžem jednoducho zaradiť do účtovníctva. Dnes mi poštárka priniesla balík. Na colnici nebol! Na balíku jasne svieti 70 € a moje IČ DPH. Ako mohol balík obísť colnicu? Čítal som tu viacero príspevkov, ale staršieho dáta a nie som si istý, čo mám vlastne spraviť. Čítal som o doclení. Je toto správny postup? Tiež som čítal v inom príspevku, že ak colnica prepustí tovar bez vyrubenia DPH/cla, netreba to nijak riešiť a z pohľadu DPH to stačí samozdaniť. Do podania DPH zostáva pár dní. Na túto konkrétnu zásielku sa asi vykašlem a nijak ju nezaúčtujem. Prevod označím ako výdaj neovplyvňujúci základ dane a koniec. V budúcnosti však chcem nakupovať rovnaký tovar vo väčšom množstve a určite ho chcem dať do nákladov. Poradíte, prosím, čo treba spraviť resp. ako zaúčtovať nákup tovaru, ktorý z ľubovoľného dôvodu obíde colnicu? Ďakujem. Boris