Kravat
22.04.21,09:13
Dobrý deň,

Syn ma nahovoril, aby som predala svoj dom a aby som mu dala peniaze z predaja domu, s tým, že v jeho dome môžem dožiť. A teraz ma vyhadzuje, lebo si ten dom chce prenajímať. Zle sa ku mne chová, peniaze mi nechce vrátiť, aby som si mohla kúpiť vlastne byvanie.
Nemame spisanu nijaku zmluvu, bola to len ustna dohoda.
Mozte mi prosim poradit, ake mam moznosti? Nemam ani peniaze ani kde byvat.

Dakujem
Tweety
22.04.21,07:50
Ak na dome nie je vecné bremeno s právom dožitia, potom bohužiaľ asi nemáš veľa možností Ale možno by sa to dalo posúdiť ako trestný čin podvodu, uvedenia do omylu ale to by ste sa museli súdiť.https://ficek.sk/podvod-trestny-cin-9
misoft
22.04.21,11:37
Nielen súdiť, ale tam to aj dokázať. A - asi žiaľ - ona nemá nič na papieri. Ústna dohoda je tiež dohoda, ale keď príde na lámanie chleba - papier je papier - a co je psáno, do jest dáno.
Mária27
24.04.21,05:35
občiansky zákonník

§ 628
(1) Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma.
(2) Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní.

§ 630
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.


Darované boli peniaze, treba ich žiadať späť.
Nandrolon
24.04.21,06:58
Práve som to išiel písať. Predpokladám, že peniaze za dom mu v hotovosti nedala, ale bude mať doklad o prevode z banky.
Takže dalo by sa ich žiadať naspäť, samozrejme asi iba súdnou cestou.
Mária27
24.04.21,07:05
Tak, tak, dokazovať sa dá rôzne. Jednoducho aj tak, že ona nič nemá a on odrazu mal ...
Nandrolon
24.04.21,07:12
Peniaze za dom sa nemôžu iba tak vypariť, a legálny príjem človeka sa dá ľahko vypočítať. Taká sociálna poisťovňa tieto údaje má, možno nejaké orgány by si ich mohli na syna pri dokazovaní vyžiadať.