reinette
22.04.21,17:22
Dobrý deň, vedel by mi prosím niekto poradiť, či môžu pracovníci elektrární vstúpiť bez dovolenia a bez prítomnosti majiteľa na cudzí pozemok pri výmene elektromerov? Viem, že majú právo vstúpiť pri oprave porúch, ak ich vykonávajú vo verejnom záujme. Toto ale bola pravidelná výmena elektromerov v rodinnom dome. Elektrárne poslali informačný list s dátumom výmeny, ale čas neuviedli. Keďže v tom čase na pozemku nikto nebol, pracovníci vstúpili na pozemok cez pozemok suseda, násilím otvorili skriňu, ktorá ale nepatrí elektrárňam, kupovali sme ju my, poškodili dvierka, hodiny vymenili a odišli. Je toto normálny postup? Ďakujem.
buchač
22.04.21,15:35
No...kóšer postup to nie je.
Ale bol normálny aj ten tvoj postup, že si sa informačný list vyondiala...či ? To akože by si chcela, aby bol uvedený presnejší čas...na hodinu, ba nebodaj na minútu ?
No ja neviem...ale buď si v takúto dobu majiteľ nehnuteľnosti vezme voľno alebo zariadi inak.
reinette
22.04.21,15:50
Takže majú alebo nemajú právo vstúpiť na cudzí pozemok pri výmene elektromeru?
buchač
22.04.21,16:30
Môžu...na nevyhnutný čas.
ivka70
22.04.21,16:50
Elektromer musi byt dostupny, a musi byt v otvoritelnej skrinke - keby bol v standardizovanej, nemaju co poskodit.
Prestuduj si technicke podmienky umiestnenia elektromerov.
buchač
22.04.21,17:03
ivka70 (Dnes 18:50) Elektromer musi byt dostupny, a musi byt v otvoritelnej skrinke
=========================
Mám ti oponovať relevantnými argumentami...alebo pozmeníš názor....?
ivka70
22.04.21,17:36
Nepozmenim, staci si precitat tie technicke podmienky, ktore odsuhlasujes pri instalacii. :)
buchač
22.04.21,18:10
Je rozdiel, kedy bola skrinka namontovaná.
Vieš, kedy bol uvedený dom postavený ? Lebo ja nie.

Ja nič čítať nemienim...ja len za seba.
Tak ti poviem, že môj elektromer je umiestnený na dome, na stene, ktorá je orientovaná do vnútorného priestoru dvora...čiže nie je dostupný a nie je v otvoriteľnej skrinke.
Snáď si nemyslíš, že by som prerábal komplet inštaláciu, rozbúral omietky, lebo boli zavedené nové podmienky ?
Skrinka môže byť uzamknutá...no musí byť vidieť na stav elektromera. Sú bežne v predaji
https://www.google.com/search?q=skrinka+na+elektromer+uzamykate%C4%BEn%C3 %A1&client=firefox-b-d&sxsrf=ALeKk01IkG-jLplp8r3sdPm4yk16Gq7FNA%3A1619114218231&ei=6riBYLHKDcf3kwWql76gCQ&oq=skrinka+na+elektromer+uzamykate%C4%BEn%C3%A1&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAMyBQgAEM0CMgUIABDNAjIFCAAQzQI yBQgAEM0CMgUIABDNAjoHCAAQRxCwAzoHCAAQsAMQQzoCCAA6B ggAEBYQHjoECAAQQ1C1VViejgFgypUBaAFwAngDgAG1EIgBxDm SAQ8wLjYuMS42LTEuMS4xLjGYAQCgAQGqAQdnd3Mtd2l6yAEKw AEB&sclient=gws-wiz&ved=0ahUKEwix58--tpLwAhXH-6QKHaqLD5QQ4dUDCA4&uact=5

Odpočet elektriny robím občas tak, že ofotím stav a pošlem dotyčnému pracovníkovi.
Pred 2-3 rokmi mi menili elektromer. Poslali lajstro, prišiel maník, vymenil...a fertig.
Mária27
24.04.21,06:18
Odberateľ elektriny v domácnosti máš s dodávateľom elektriny uzavretú zmluvu a v nej spôsob oznámenia termínu výmeny určeného meradla - pozri § 17. Na vstup na pozemok majú zákonné vecné bremeno. Vpravo od zákona sú aj vzťahy - vykonávacie vyhlášky k zákonu.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2012/251/#paragraf-95.odsek-1.pismeno-h
select
24.04.21,09:05
Odberateľ elektriny je povinný
a)
uzatvoriť v prípadoch uvedených v odseku 1 písm. b) so zúčtovateľom odchýlok zmluvu o zúčtovaní odchýlky účastníka trhu s elektrinou, ktorá obsahuje aj povinnosť zložiť finančnú zábezpeku, ak nepreniesol svoju zodpovednosť za odchýlku na iného účastníka trhu s elektrinou podľa odseku 1 písm. e),
b)
umožniť prevádzkovateľovi prenosovej sústavy alebo prevádzkovateľovi distribučnej sústavy montáž určeného meradla a zariadenia na prenos informácií o nameraných údajoch a prístup k určenému meradlu,4)
c)
udržiavať odberné elektrické zariadenie v stave, ktorý zodpovedá technickým požiadavkám
reinette
24.04.21,10:54
Nevzniká vecné bremeno, ak by cez náš pozemok viedli cudzie siete?
reinette
24.04.21,11:19
Ide o stavebnú prípojku, ktorú nam namontovali na pozemok, nie na jeho hranicu. Keďže ide o rozostavaný dom, nebývame tam a pozemok je v jednej časti neoplotený, skriňa je zamknutá.
https://www.webnoviny.sk/venergetike/energetici-maju-pravo-vstupit-na-vas-pozemok/
V tomto článku je napísané, kedy majú právo vstupu na pozemok.
Áno, ja súhlasím, že tam mal byť niekto prítomný. Otec tam prišiel okolo 11 a už to našiel poškodené. Skriňa sa nedá ani poriadne zavrieť, keďže zámok rozrýpali. Nikto im nebránil vstupu, stačilo oznámiť elektrárnam, že sa nedostali na pozemok a oni musia mať postup, ako tieto situácie riešia. Keby bol okolo pozemku 2 metrový múr, budú ho preskakovať, aby vymenili hodiny? Nešlo o žiadnu mimoriadnu situáciu, ktorú museli urgentne riešiť.
Mária27
24.04.21,11:42
Prečítaj si ten priložený zákon, nebudem ti to vyhľadávať ja.
sito
24.04.21,17:43
Potrebuješ elektrinu ty alebo jej vlastník, dodávateľ? Aj niečo také existuje " tri krát a dosť " Dodávateľ ti ju nemusí dodávať, ale je povinný účtovať elektrinu podľa overeného určeného meradla. Takže, dodávateľ má právo a povinnosť. Ty máš tiež svoje práva a povinnosti určené zákonom a zmluvou o odbere elektriny. :D
pavol54
24.04.21,18:20
Oznámenie posielajú minimálne so 14 dňovým predstihom ak je informácia nejasná, tak si mal kontaktovať distribučku, montér nevie čo máš na liste od úradníka, on má pokyn od majstra. takže nič. Iné by bolo ak by to bola najmenej tridsať ročná inštalácia a tam musel byť v dome
marleau
02.05.21,16:29
brať si voľno? aby niekomu fičal biznis?
besttracker
03.05.21,13:12
poloz si zakladnu otazku: chces elektricku energiu ty alebo oni ? :D oni ju maju,ak ju chces ty,tak sa musis prisposobit.. :-)
marleau
03.05.21,15:56
chcú moje peniaze? chcú, preto si vstúpia na cudzí pozemok?
pavol54
04.05.21,05:21
ten elektromer resp aj plynomer sa viaže okrem iného aj na prevádzku výhradných zariadení. kontrolu nad nimi má osoba spôsobilá (spravidla toto oprávnenie nemá odberateľ)