Nada 2
22.04.21,18:09
Dobrý deň. Príbuzní žalovali štátny orgán. Okresný aj krajský súd im žalobu zamietol. Teraz je žaloba na kasačnom súde. Máme spoločný záujem i keď som nebola v žalobe zahrnutá. Nechcem však žalovať štátny orgán, ale dosiahnuť rozsudok súdu o určení vlastníctva. Keďže ide o iný súdny spor požiadam súd o určenie vlastníctva, doložím doklady a zahrniem do žiadosti príbuzných. Je môj postup správny? Mám najprv požiadať geodeta o opravu v ROEP na základe overených listín alebo to určí súd, keď nám dá za pravdu? Ďakujem za pomoc.
Mária27
22.04.21,20:01
Musíš si podať svoju žalobu na okresnom súde. Ani keby si bola jeden zo žalobcov a nepodala dovolanie, pri dodatočnom podaní o tvojom nároku by sa nerozhodovalo.
Nada 2
23.04.21,05:02
Ďakujem Ti Mária27 za okamžitú odpoveď. Poprosím ešte doplnok. Podám žalobu za seba. Budú mať z nej úžitok všetci dediči? Alebo ich zahrnúť do žaloby? Nemajú záujem platiť súdne poplatky. Vďaka za radu vopred.
Mária27
23.04.21,06:01
Ak ide o určenie, že majetok patrí do dedičstva, kladný výsledok ešte neznamená rozdelenie majetku medzi dedičov. Mohli by ti dať vyhlásenie, že sa takého majetku zriekajú v prospech teba, potom by si dedila sama.
Nada 2
23.04.21,09:05
Opäť ďakujem za odpoveď. Nechcem dediť sama. Chcem dosiahnuť, aby nehnuteľnosť patrila všetkým dedičom. Takže najprv dosiahnuť že nehnuteľnosť bude prisúdená dedičom a potom ďalší súd na spravodlivé delenie nehnuteľnosti?
Mária27
23.04.21,09:21
Žiadať treba, že nehnuteľnosť patrí do dedičstva po konkrétnom poručiteľovi - to aj dokazovať. Dediť sa bude potom.
Nada 2
23.04.21,09:42
Ak rozumiem správne. Požiadam súd o priznanie dedičstva pre pozostalých po 4 deťoch. Dokladujem a potom sa riešia podiely. Vďaka za trpezlivosť a odpoveď.
Mária27
24.04.21,04:41
nie, žiadnych dedičov tam nespomínaj. Presne ako som ti napísala -Žiadať treba, že nehnuteľnosť patrí do dedičstva po konkrétnom poručiteľovi. Pozri tento rozsudok - pridaná príloha do môjho príspevku
Nada 2
24.04.21,12:47
Ešte raz Ti, Mária27 ďakujem za trpezlivosť a odpovede a najmä pdf. Všetky odpovede mi veľmi pomohli v ďalšom smerovaní mojej kauzy. Želám Ti zdravie, aby si mohla ľudom aj ďalej radiť.
Nada 2
17.05.21,06:33
Zdravím. Opäť prosím o radu. Mám overený dôkaz z MV SR, že kúpa pozemku v 1956 neprebehla a aktuálni majitelia resp. dediči po nich, neoprávnene vlastnia nehnuteľnosť. Katastrálny úrad mi odporúča dohodu alebo žalobu. Akou formou má dohoda s neoprávnenými vlastníkmi prebehnúť? Mám informovať ostatných dedičov a spolu kauzu riešiť? Má význam takúto kauzu riešiť mimosúdne(napr. mediátorom)? Ďakujem za odpoveď.