simonova815
21.09.06,09:27
Prosim poradte,
zamestnanec dnes uz treti den nenastupil do prace, nereaguje na telefonaty a pod. Ja ako zamestnavatel to povazujem za hrube porusenie pracovnej discipliny (o uslom zisku ani nehovoriac) a najradsej by som mu dala vypoved ihned (hlavne urobil taketo uz niekolkokrat, len sa mu to vzdy nejako odpustilo). Pozerala som ZP, v § 63 ods.3, ze mu mozem dat vypoved iba v lehote 2 mesiacov ododňa, ked sa o dovode vypovede dozvedel. To znamena, ze mu musim platit odvody este dva mesiace a on ak sa mu nechce, si nebude chodit do prace?! Je nejaky iny sposob, ako mu dat vypoved okamzite? Co vsetko je potrebne v takom pripade urobit, nikdy sme este nemali takyto pripad, vzdy sme davali vypoved dohodou.
Dakujem
Farks
21.09.06,07:30
pokiaľ máte zakotvené v kolektívnej zmluve, že neprísť do roboty je hrubé porušenie pracovnej disciplíny, tak môžte s ním ukončiť pomer
Gabi03
21.09.06,07:37
Prosim poradte,
zamestnanec dnes uz treti den nenastupil do prace, nereaguje na telefonaty a pod. Ja ako zamestnavatel to povazujem za hrube porusenie pracovnej discipliny (o uslom zisku ani nehovoriac) a najradsej by som mu dala vypoved ihned (hlavne urobil taketo uz niekolkokrat, len sa mu to vzdy nejako odpustilo). Pozerala som ZP, v § 63 ods.3, ze mu mozem dat vypoved iba v lehote 2 mesiacov ododňa, ked sa o dovode vypovede dozvedel. To znamena, ze mu musim platit odvody este dva mesiace a on ak sa mu nechce, si nebude chodit do prace?! Je nejaky iny sposob, ako mu dat vypoved okamzite? Co vsetko je potrebne v takom pripade urobit, nikdy sme este nemali takyto pripad, vzdy sme davali vypoved dohodou.
Dakujem

Ako uviedol Farks, výpoveď mu podľa podmienok môžete dať ihneď. Uvedený odstavec dáva právo ZĽovi DAŤ výpoveď ZCovi v lehote do 2 mesiacov. T. z., ak ste sa dnes dozvedeli o závažnom porušení prac. disciplíny, v období do 20.11. mu môžete kedykoľvek dať tú okamžitú výpoveď.
ZlaticaB
21.09.06,07:38
Lenže na porušenie pracovnej disciplíny ho musíš upozorniť listom a v tom liste by malo byť formulované, že ak sa to bude opakovať budete musieť s ním rozviazať prac. pomer podľa § 63, ak máte odbory mali by byť tiež tento list podpísať /mal by tento list prevziať/
Gabi03
21.09.06,07:52
Lenže na porušenie pracovnej disciplíny ho musíš upozorniť listom a v tom liste by malo byť formulované, že ak sa to bude opakovať budete musieť s ním rozviazať prac. pomer podľa § 63, ak máte odbory mali by byť tiež tento list podpísať /mal by tento list prevziať/

To je v prípade hrubého porušenia prac. disciplíny. Ak majú v prac. zmluve, kol. zmluve alebo internej smernici podpísanej ZCom uvedené, že neospravedlnená absencia sa považuje za závažné porušenie prac. disciplíny, alebo pod., môže nastať okamžité zrušenie PP.
simonova815
21.09.06,07:56
A ked nemame kolektivnu zmluvu, lebo sme len maly zavod (mame v priemere 3 az 5 zamestnancov)? Cize ja mu musim poslat list o tom ze porusil disciplinu a mam cakat, kym sa o k tomu vyjadri a az potom mu mozem dat vypoved?
ajobs
21.09.06,07:58
Upozorňujem na fakt, že právne účinky okamžitého zrušenia PP nastanú v deň doručenia zamestnancovi. Od ďalšieho dňa už nie je vašim zamestnancom.
Pozor však na obsahové vymedzenie okamžitého zrušenia PP (musí ísť o také porušenie pracovnej disciplíny, kedy zotrvanie zamestnanca na pracovisku počas výpovednej doby by vážne ohrozilo firmu alebo jej pracovné úlohy) a formálne veci - prerokovanie so zástupcami zamestnancov, písomná forma ai.
dana9
21.09.06,08:02
A ked nemame kolektivnu zmluvu, lebo sme len maly zavod (mame v priemere 3 az 5 zamestnancov)? Cize ja mu musim poslat list o tom ze porusil disciplinu a mam cakat, kym sa o k tomu vyjadri a az potom mu mozem dat vypoved?

Problematika absencie ZC a jej posudzovania ako závažné/menej závažné porušenie pracovnej disciplíny je veľmi široká, je tam viacero alternatív v závislosti od pozície a druhu práce, ako aj viacero možných riešení. Na porade to bolo veľa krát do hĺbky rozoberané, vyslovene takáto situácia, treba si to nájsť, napr. vyhľadať cez vyhľadávač.

Prijateľné riešenie určite existuje;)

dana:)
Gabi03
21.09.06,08:05
A ked nemame kolektivnu zmluvu, lebo sme len maly zavod (mame v priemere 3 az 5 zamestnancov)? Cize ja mu musim poslat list o tom ze porusil disciplinu a mam cakat, kym sa o k tomu vyjadri a az potom mu mozem dat vypoved?

Treba poslať nejakú výzvu alebo oznámenie o hrubom porušení prac. disciplíny, najlepšie doporučene do vlastných rúk, resp. aby to osobne prevzal na podpis. Teraz ešte nenastáva skutok pre okamžité prerušenie PP. Ale do tuším 6-tich mesiacov ak ešte raz poruší prac. disciplínu, samozrejme mu dáte písomne na vedomie, môže nastať okamžité skončenie prac. pomeru.
Treba pozrieť ZP, je to tam celkom slušne popísané.
ZlaticaB
21.09.06,08:13
Ako som písala vyšši, musíš mu najprv napísať upozornenie na porušenie prac. disciplíny /musí to prevziať aj odmientnutie prevziať sa považuje za prevzatie/ na list napíšeš, že odmietol prevziať dňa... a pod. a v lehote dvoch mesiacov odo dňa,keď sa o dovode výpovede dozvedel môžeš s ním ukončiť prac. pomer podľa § 63 odst. 3
Dadena
21.09.06,08:33
Ja osobne nevidím dôvod prečo by mal možnosť rozviazať okamžite pracovný pomer zamestnávateľ len vtedy, ak to má zakotvené v nejakej internej smernici. Povinnosti vyplývajúce zo Zákonníka práce platia rovnako pre zamestnávateľa ako aj zamestnanca. Osobne by som ho najprv vyzvala (písomne a s doručenkou), aby sa vyjadril k dôvodom svojej neprítomnosti (naozaj sa môže stať všeličo) a následne po jeho vyjadrení by som postupovala ďalej. Sám zamestnávateľ musí vedieť, či ide o zamestnanca, ktorý nemá záujem o prácu a aj už predtým s ním boli problémy alebo, či ide o zamestnanca, ktorý je zodpovedný a Vážne má nejaké dôvody, ktoré nebolo možné zamestnávateľovi oznámiť. V prílohe Vám prikladám dva vzory listov (upozornenie o hrubom porušení PP a okamžitú výpoveď). Snáď Vám pomôžu, samozrejme treba si ich upraviť na vlastné podmienky.