maja4
23.04.21,18:26
Prosím o radu, brali sme z PSS pred 5 rokmi 15 000, splácame 100 mesačne. Chceli by sme si zlúčiť úvery (ešte s jedným hypo spolu) kvôli menším splátkam. Otázka je: z tej zmluvy sa neviem vysomáriť, ak by som chcela vyplatiť ten "úver" v PSS, doplatím napr. 12 000(akože "istinu"), alebo celú sumu 15 000 + tie úroky, čo tam sú napočítané v rozpise v zmluve? Ďakujem za rady
Chobot
23.04.21,17:51
A čo si čerpala? Stavebný uver, alebo medziúver? Výpisy z účtu ti nechodia?
maja4
23.04.21,18:14
No brali sme to asi ako stavebný úver, vydokladovali sme to kúpnou zmluvou na byt. Práveže na výpise je, že časť splátky ide na úroky, a časť na ten sporiaci účet, ale zbytok úveru na splatenie sa nejako nehýbe smerom dole. sa mi zdá,že hovorili v PSS, že po nasporení 40% cielovej sumy sa to nejako preklopí do medziúveru. Ale ide mi hlavne o to, že ak by sme to chceli teraz vyplatiť, že či aj sumu s úrokmi-to mi tvrdí jeden finančný poradca
Katy a R
23.04.21,18:22
Nuž ja nechápem, ako nemôžeš vedieť, či si brala úver, či medziúver?? Podľa toho, čo píšeš si brala medziúver ... a samozrejme, že istina sa nehýbe, lebo splácaš zatiaľ len úroky plus sporíš . Ale to sú základné veci, ktoré musíš vedieť, keď si berieš nejaké pôžičky - či?
Jednoducho povedané - vrátiť musíš toľko, koľko banke dlhuješ. Všetko máš vo výpisoch:) A tiež v zmluve, ktorú si podpísala.
buchač
23.04.21,18:37
PSS je špecifická tými výpismi...ani Kristus Pán sa v nich nevyzná. Jeden výpis je akože splátka a druhý je akože sporenie...

Výšku zostatku dostaneš písomnou formou po žiadosti u PSS.
Je jedno, či to alebo ono...od PSS proste UTEKAJ a to veľmi rýchlo. PREPLATÍŠ jak fras. Ich časy pominuli a už sa asi ani nevrátia.
Pri iných bankách je úrok fest nižší, aj doba (ide o roky a nie iba mesiace) )splácania je kratšia a to pri rovnakej výške splátky, ako u PSS.

Splátka vo výške 100€ je príliš nízka.
Chobot
24.04.21,22:17
Tak ty si nebrala stavebný úver, ale medziúver, lebo si ešte nesplnila podmienky na poskytnutie stavebného úveru. Vysvetlím ti to stručne a jednoducho.

Ak chceš zo stav. sporiteľne stav. úver, najprv musíš absolvovať fázu sporenia. Musíš mať nasporenú určitú časť (zvyčajne 40, 50 alebo 60 % z cieľovej sumy) Ak napr. kupuješ byť za 100 tisíc, tak cieľová suma je 100 tisíc €. Najprv teda musíš nasporiť aspoň 40 tisíc, aby si dostala tých tvojich 40 tisíc a 60 tisíc úver. Štandardne sa na stav. úver sporí 6 rokov.

Veľa ľudí ale nechce čakať, kým nasporí a chcú úver hneď. Preto stav. sporiteľňa vymyslela tzv. stavebný medziúver. Jeho podstata spočíva v tom, že ty si založíš sporenie s cieľovou sumou 100 tisíc € - teda sama si chceš nasporiť 40 tisíc a 60 tisíc chceš úver. Ty ale nič nemáš, preto ti sporiteľňa mimo toho sporenia poskytne medziúver (t.j. na obdobie, kým si ty nasporíš 40 tisíc) vo výške 100 tisíc €. Tento medziúver ty ale nesplácaš. Z neho platíš iba úroky každý mesiac a zvyšnú sumu ti sporiteľňa prevedie na ten sporiaci účet.

Ak nasporená suma na sporiacom účte dosiahne 40 tisíc, tak získaš nárok na riadny stavebný úver vo výške 60 tisíc. Tou tvojou nasporenou sumou a tým stavebným úverom sa vyplatí medziúver (100 tisíc €) a ty konečne začneš splácať istinu aj úrok stavebného úveru - 60 tisíc.

Celú tú dobu, kým si našetríš tých 40 % ty platíš úroky z celej sumy medziúveru.

Takže tvoj aktuálny dlh voči stav. spriteľne je suma toho medziúveru mínus suma, ktorú máš na sporiacom účte.

Úroková sadzba medziúveru aj stavebného úveru je v súčasnej situácii, kedy sú úroky v bankách okolo 1 - 1,5 %, značene nevýhodná (2 - 4 %), preto má zmysel to refinancovať. Treba si dať ale pozor, lebo pri predčasnom splatení medziúveru budeš platiť poplatok za predčasné zrušenie a splatenie medziúveru, ktorý je podľa sadzobníka poplatkov vo výške 4 - 9% zo sumy medziúveru, teda z 15 tisícov.
maja4
25.04.21,17:32
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, myslela som si to, ale zmiatla ma suma, ktorú mi vypočítal ten finan.poradca. Práveže mi tvrdil, že sa radil s poradcami PSS, kde vypočítal sumu nášho "dlhu" tú pôvodnú sumu 15000 + úroky na celé obdobie - nejakých 23000.