Razz
24.04.21,18:57
Dobrý deň,

zdedil som podiel v nehnuteľnosti, v ktorej som tretinovým vlastníkom. Nehnuteľnosť leží v turisticky zaujímavej lokalite a preto by som ju chcel spolu s ostatnými spoluvlastníkmi zrekonštruovať a využívať na podnikanie ako apartmány. Vzhľadom na moju neskúsenosť v tejto oblasti by som prosil o radu:
1) Na rekonštrukciu by sme si chceli zobrať hypotéku. Poskytne banka hypotéku aj trom spolumajiteľm naraz alebo je nutné, aby si zobral hypotéku len jeden z nás?
2) Ak objekt zrekonštruujeme. je najlepšie založiť spoločnú s.r.o., alebo je vhodné postupovať iným spôsobom? Je vôbec možné, aby sme si prenajali nehnuteľnosť sami sebe, t.j. aby na nájomnej zmluve boli rovnaké podpisy za prenajímajúcu sro (konatelia), ako aj nájomcov?
Ďakujem za pomoc.
pavol54
24.04.21,17:09
1 chceš brať hypotéku teda ako súkromná osoba mám taký pocit že banka bude mať s tým problém osoby uvedené na liste vlastníctva -ručenie
2. sro a fyzická osoba aj keď je to ten istý človek nemajú totožné identifikačné údaje ičo, rč sú teda navzájom absolútne cudzie sro dokonca musí mať pred vydaním oprávenia nájomnú zmluvu. úver by som riešil ako sro jednoduchšie ručenie banke vloženou nehnuteľnosťou
Razz
24.04.21,17:37
Ďakujem za radu. Áno, rozmýšľal som nad hypotékou ako súkromná osoba. Zdalo sa mi to byť najschodnejšie. V prvom kroku nehnuteľnosť opraviť a potom zmeniť časť objektu na podnikanie. Asi príliš krkolomné riešenie.
Dá banka úver na podnikanie nezabehnutej sro? Malo by ísť o cca. 100 000. Predpokladám, že úročenie podnikateľského úveru bude zrejme menej výhodné, ako hypotéka, či sa mýlim?
buchač
24.04.21,18:27
s ostatnými spoluvlastníkmi...
===================
Vzťah ku nim je aký ? Predpokladám, že rodina..či ?
Razz
24.04.21,19:21
Áno, je to rodina - brat a teta.
avalik
25.04.21,07:26
nejako nechapem - vy traja podielovi vlastnici chcete nehnutelnost prenajat do sro (kde budete vsetci traja spolocnici) ? = kazdy sa musi registrovat na DU ako prenajimatel (§ 6 ods. 3 ZoDP) - samozrejme transferove ocenenie a transferova dokumentacia u vsetkych 4 subjektov

no a otazka je, ci niekto poskytne hypoteku na nehnutelnost, ktorej nie ste vlastnikmi

tu by som sa poradila urcite s danovym aj hypotekarnym poradcom