hasky
27.04.21,18:53
Dobry den, potrebovala by som poradit, s ex vlastnime domna polovicu, ale on ho nechce predate ani ma vyplatit ani aby som ho ja vyplatila, ako najlepsie postupovat? dakujem velmi pekne za radu
Mária27
27.04.21,17:09
Ak máš kupca, môžeš svoj podiel predať. Na zákonné predkupné právo spoluvlastníka pri predaji podielu použiješ § 605 obč.z. ako pri zmluvnom predkupnom práve. Ak ti nezaplatí ex, po 2 mesiacoch môžeš predať, len nie lacnejšie, ako si ponúkla exmanželovi.

§ 605
Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.
Chobot
27.04.21,19:20
Inou možnosťou je podať žalobu o vysporiadanie spoluvlastníctva. Predpokladám, že dom už máte v podielovom vlastníctve a nie v BSM, keďže ste rozvedení a že už prebehlo delenie majetku.

V žalobe môžeš navrhnúť spôsob vysporiadania.

Predať tretej osobe môže kedykoľvek, ak ex odmietne ponúknutý podiel kúpiť. Len je otázne, či sa nájde niekto, kto kúpi taký problematický podiel.