tatkab
05.05.21,10:35
Dobrý deň, potrebujem radu.
Mam 61 rokov. Pracujem ako opatrovateľka v Rakúsku, mam živnosť. Vlani v októbri mi bola diagnostikovaná znova po 2 rokoch rakovina. Bola som na PN ke, ta mi ale skončila 9.4.2021. Ako živnostník v Rak. mam PN len 180 dní v roku. Moj stav sa stále zhoršuje, šanca, že sa vrátim do prace je minimálna.
Zostala som bez príjmu, stará sa o mňa matka. Chcela by som jej vybaviť príspevok na opatrovanie, lebo ma si mnou dosť roboty. Sebe invalidný dôchodok a asi aj ZTP. Neviem, na čo mám nárok, nejaké kompenzačné pomôcky, posteľ a pod. Ani neviem, kde to hľadať, kde vybaviť.
Prosím, poraďte, navigujte. Ja nemám ani psychické sily niečo hľadať a zisťovať na nete. Vopred ďakujem za pomoc.
hanelie
05.05.21,13:36
Všetky info: www.upsvr.gov.sk - peňažné príspevky na kompenzáciu
hanelie
05.05.21,13:39
Kontaktujte up v mieste kde bývate resp máte trvalé bydlisko, vypýtajte si formuláre k žiadosti o opatrovateľský príspevok, formulár pre vášho všeobecného lekára - ten napíše správu - nezávisle od úp požiadajte o invalidný dôchodok na sociálnej poisťovni
hanelie
05.05.21,13:42
ZŤP si musíte vybaviť práve na ÚP inak sa nedá vybaviť žiadny príspevok
hanelie
05.05.21,13:48
SP bude žiadať aj AT ( ak vám uznajú ID) o časť dôchodku, nárok sa odvíja od počtu rokov koľko ste platili svs v AT
hanelie
05.05.21,17:16
Ukončili ste živnosť v AT ? SVS platite aj počas PN ale to viete - pre ukončenie použite formular Zürucklegung des Gewerbes ( neviem ako ste zdatná v rakúskych úradoch ) poslať na Bezirkhauptmannschaft v mieste založenia živnosti resp. v mieste preloženia živnosti , pre vašu istotu pošlite mailom na FA, WKO, SVS
tatkab
05.05.21,18:23
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
V rakúskych predpisoch sa vyznám lepšie, ako v slovenských. ????
hanelie
06.05.21,04:43
Super tak to si viete aj sama požiadať o rakúsky ID