solide
07.05.21,07:58
Dobrý deň chcel by som veľmi pekne poprosiť o právnu radu. Asi pred 20 rokmi sme na spoločnom pozemku postavili dve, rekreačné chaty. Pôvodný majiteľ neskôr chatu predal svojmu kamarátovi. Tento, nový majiteľ,
pred niekoľkými rokmi začal chovať vtáky a začal na našom, spoločnom pozemku , ktorý je doteraz vedený ako spoločný, stavať veľké, plechové voliéry. Postupne sa nový sused, so svojou činnosťou tak rozrástol, že prikúpil ďalší pozemok, kde postavil, ďalšie veľké, plechové nové,voliéry,. Problém je, že taktiež pristavil ďalšie voliéry aj na spoločnom pozemku našich dvoch chát, v tesnej blízkosti hranice s našou časťou pozemku. Dokonca niektoré postavil aj v tesnej blízkosti cca 1-2 od mojej,, kopanej studne, ktorú my používame na varenie.. Taktiež sused začal na rôznych komunikačných médiách propagovať svoje aktivity, a chodia mu na jeho časť pozemku , za dobrovoľný príspevok, od jari do jesene, skupinky ľudí, pred pandémiou, aj celé triedy detí. Sused sa ma nikdy nespýtal či s tým súhlasím a my sme v podstate, na chate, stratili súkromie. Sused už teraz býva kvôli vtákom, na chate celoročne, my chodíme na chatu mimo letných mesiacov, len na víkendy.
Chcem sa preto spýtať, právne erudovanej osoby , či má sused na tieto, svoje, aktivity a činnosť, nejaký, právny nárok a či sa ja môžem nejako , právne brániť a ktoré odseky občianskeho zákona, pri jednaní so susedom, môžem použiť. Nechcem robiť žiadne naschvály, len chcem mať už konečne kľud. Ďakujem za každú dobrú, a hlavne erudovanú radu. J.
buchač
07.05.21,06:41
Sused sa ma nikdy nespýtal či s tým súhlasím
============================
Hm...a ty si sa nespýtal tiež....či ?
...a teraz chceš erudovanú odpoveď od právne erudovanej osoby ?

Ale aby som nebol za zlého...síce nie som právne erudovaný :rolleyes:, no svoje viem. ;) :cool:
Sused by mal mať povolenie na chov dravých vtákov....viď napríklad
http://www.horuskosice.sk/najcastejsie-otazky/
Sused by sa mal správať podľa OZ v zmysle § 127, ods. 1
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/
Chobot
07.05.21,17:22
Ty si stratil súkromie už pred 20 rokmi, keď si na spoločnom pozemku postavil s niekým nejakú chatu. Chyba bola urobená už tam. Spoločné je spoločné, nikdy nie súkromné. A teraz chceš, čo? Aby sused odtiaľ odišiel?

Pri spoločnom vlastníctve o využívaní veci (nehnuteľnosti) rozhodujú spoluvlastníci na základe dohody medzi sebou. Ak sa neviete dohodnúť, detailne žiadny zákon neupravuje práva a povinnosti spoluvlastníkov, kto môže kde umiestňovať svoje veci na spoločnom pozemku. Nikoho to ani nezaujíma - to je váš súkromný problém.

Dohodnite sa, ktorú časť pozemku budeš len ty používať, ktorú on a ktorá bude oboch, kam nikto nič neumiestni. Ak sa na tomto neviete dohodnúť, tak môžeš podať návrh na súd na vysporiadanie spoluvlastníctva, alebo predaj svoju časť a kúp si inde, kde budeš len ty výhradný vlastník.
marleau
07.05.21,18:07
pootváraj tie búdy a volaj to sloboda vtákom