Bohuš21
12.05.21,12:41
Ahojte.prosim poradte mi.prebieha dedicske konanie.mamka naša zomrela v novembri minulého roka.zanechala závet.sme 5 súrodencov,štyroch vydedila a závetom mna dala za dedičku všetkého.jeden z bratov chce napadnut vydedenie.ako to je prosim,ak ostatni nie.
Dakujem pekne za odpovede
Chobot
12.05.21,11:36
Poručiteľ môže vydediť dediča závetom. Pokiaľ ide o tzv. neopomenuteľného dediča, ktorým je napr. dieťa poručiteľa, tak podľa zákona takéhoto dediča môže vydediť iba z dôvodov, ktoré uvádza obč. zákonník v § 469a.

Ak má brat pocit, že neboli naplnený dôvod vydedenia, môže sa obrátiť na súd so žalobou o neplatnosti závetu v danej časti.

Ak bude formulovať žalobu len za seba, tak súd bude rozhodovať o dôvodoch voči nemu. Ak uspeje, tak bude mať nárok na zákonnú časť svojho dedičstva, čo je v prípade plnoletého dediča 1/2 jeho nároku v prípade dedenia zo zákona - viď § 479.
Katy a R
12.05.21,11:42
Neviem, či určite vydedila - lebo to až také jednoduché nie je (na to treba vážny dôvod).
Ak len spísala závet - tak treba mysliť na to, že deti (aj dospelé) sú neopomenuteľní dedičia.
"Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov"
pozri pozorne tuto (celkom dobre vysvetlené): https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjxs__8k8TwAhUnsaQKHfKLDaMQFjAAegQIBRAD&url=https%3A%2F%2Fwww.pravnenoviny.sk%2Fmoze-rodic-vydedit-svoje-dieta&usg=AOvVaw2a1ct3ld4oPmnaqfb_LGey
Bohuš21
12.05.21,13:37
Ďakujem,ano toto viem,ale ak ostatné deti nenapadnú,tak iba jeho mám vyplatit a to je všetko?
Bohuš21
12.05.21,13:39
Dakujem pekne za odpoved.
Áno vydedila všetkych zvlášt.a závet napisala tak,že ja dedim všetko
Katy a R
12.05.21,16:39
Ak naozaj existuje listina o vydedení (kde je aj dôvod uvedený) - tak brat zrejme nepochodí .
Inak keby ti mamka v minulosti všetko darovala, bolo by to podľa mňa jednoduchšie, ako riešiť všetky listiny o vydedení (hlavne fakt dôvod musí byť vážny). Ale zrejme mala pádny dôvod na takýto postup.
Bohuš21
12.05.21,16:46
Ano mala to na pláne,ale bohuzial zomrela na covid velmi rychlo
Chobot
12.05.21,17:40
Dopredu nikto nepovie. Ale ak len on namieta a vyhrá, tak ty nemusíš vyplácať, ale on zdedí 1/2 podielu z dedenia zo zákona. Ak sa potom dohodnete, že ty ho vyplatíš, tak potom áno, budeš vyplácať jeho podiel.
Bohuš21
13.05.21,06:13
Dakujem pekne za odpovede
Pekny den prajem