Enriko Matej
16.05.21,13:09
Dobrý deň, podarilo sa mi vyliať Pepsi na HP notebook... hneď sa zasekol na ploche takže hneď som ho vypol cez tlačidlo a odpojil od nabíjačky a odpojil aj baterku a dal ho sušiť k radiátoru .. môžem vás poprosiť a nejaké rady čo by pomohlo k tomu aby naskočil keďže sa nedá zapnúť ani žeby som vedel či funguje a dať ho naspäť susiť .. ďakujem
besttracker
16.05.21,13:45
ak to nebola Pepsi Light ,tak ked to nechas vyschnut bude ten zaschnuty karamel vsade.....niektory to odporucaju namocit vypnute do cistej vody/liehu/alkoholu - voda/lieh neurobi tolko skody ako ten humus v tej kole....ale je to na tebe....
misoft
16.05.21,14:17
Nuž - dobre si urobil, že si ho vypol, odpojil od siete a vytiahol batériu.
Ale to ostatné - ZLE!
Pepsi má v sebe aj cukor a to je "lepidlo". Okrem toho - má aj nejaké iné prísady a tým, že si ho "vysušil" - tak si (možno) dosiahol to, že nemusí fungovať klávesnica, vypínače, napájanie, že môže byť poškodená matičná doska, zbernice.
V takýchto prípadoch sa musí vyčistiť isopropylalkoholom a to znamená otvoriť NB, rozobraž a všade, kde sú známky zaliatia - vyčistiť.
Ak to nevieš - priprav si zopár drobných a odnes ho do servisu, aby ti ho prečistili.
jelalim
16.05.21,17:02
cim skor rozobrat, uplne najviac ako sa len da do posledneho sroubika, vycistit, vysusit a 6 dni nevkladat bateriu a nepokusat sa zapnut ntb.

Ak toto dodrzis, je 80% sanca, ze to bude fungovat nadalej bez obmedzeni.

AK to nerozoberies a nevycistis, pravdepodobne ntb nejaky cas bude fungovat, ale casom pridu problemy.
Enriko Matej
17.05.21,05:46
Dobrý deň ráno sa mi ho podarilo zapnúť všetko vyzera pohode tlačidla idu všetky a beží normlane, takže zatiaľ vyzera to byť fajn a ďakujem za odpoved
Nandrolon
17.05.21,18:22
Notebooky sú vačšinou už do určitej miery odolné voči poliatiu tekutinou, majú tam prepadový kanál a žliabky a zčasti utesnenú klávesnicu, takže to treba riadne vysušiť /nie v bezprostrednej blízkosti radiátora. Potom buď fungujú normálne ako píšeš, alebo to treba riešiť ďalej.
misoft
18.05.21,09:00
Nandy - technická poznámka: toto majú len low-end NB - založené na membránových klávesniciach. Kvôli cene! Je to lacnejšie na výrobu a montáž.
Middle-end a High-end NB majú často mechanické klávesnice s nízkym zdvihom.
A to ani nespomínam klasické klávesnice! Tam je to ešte dokonalejšie.
Nandrolon
18.05.21,09:55
Asi máš pravdu, ale kde je tá hranica, to nevie ani svätý peter. Notebook fujitsu 18,4 palcov z roku 2009 za vyše tisícky eur /dodnes v prevádzke/ má odolnosť pol decilitra tekutiny na vyliatie na klávesnicu. Takisto teraz mám celkom slušné lenovo asi 3 mesiace a tiež má písané o odolnosti klávesnice - a klávesy majú nízky zdvih. Ak mu fachčí bez poruchy, zatiaľ by som do toho nešpáral.