ZuzanaP
21.09.06,14:26
Poraďáci, známy sa ma spýtal: čo by sa stalo, keby som si podal daňové priznanie zvlášť zo závislej činnosti (požiadal by o ročné zúčtovanie zamestnávateľa) a zvlášť zo živnosti.

Ide mu o to, aby jeho zamestnávateľ neprišiel na to, že podniká. Myslí si, že by si potom našiel nejaký dôvod na prepustenie. :rolleyes: Podotýkam, že by nepodnikal v tom istom alebo podobnom smere ako zamestnávateľ.

Povedala som mu, že to nepôjde, lebo daňové priznanie sa podáva za tú istú osobu ako celok, a zamestnávateľa nemusí požiadať o ročné zúčtovanie (zamestnávateľa nemusí zaujímať, či mám aj nejaké iné príjmy). Veď to je na báze dobrovoľnosti zamestnanca.

Je také niečo možné, alebo sa nemýlim.

Občas ma udivuje, čo všetko ľudí napadne. A otázka, čo môžem a čo nie, býva občas tiež na mieste. Ja im len poviem, že môžu všetko, čo sa im len zachce. Otázne je ako sa na to budú pozerať patričné úrady.:cool:

Ďakujem
Nika
21.09.06,12:39
Mne sa raz stalo, že kolegyňa si podala žiadosť o ročné zúčtovania. Až keď som ho urobila, mi povedala, že mala aj iné príjmy. Tak po dotaze na DÚ si urobila opravné daňové priznanie. Ale ona nepodnikala,. Myslím, že to nie je pre človeka čo podniká vhodné riešenie.
Johanka
21.09.06,12:55
To je nejaký starostlivý zamestnávateľ, keď konroluje, či si u neho dáva zamestnanec robiť ročné zúčtovanie :eek: .
Keby sa ho aj spýtal na dôvod, môže mu povedať, že prenajíma garáž ;) .
Prax je taká, že ak si niekto dá urobiť RZ u zamestnávateľa, považuje sa toto za riadne daňové priznanie. Ak potom podá B-čko z titulu iných príjmov, považuje sa toto za opravné, resp. dodatočné. Do osobitných záznamov napíše vysvetlenie pre správcu dane.
ZuzanaP
22.09.06,07:11
Mne to príde tiež divné, ale zaujímal ma váš názor. Mne osobne to príde zbytočné a zamestnávateľ vôbec nemusí vedieť, že mám aj iné príjmy. Len som nevedala, či môže jedna osoba podať dve daňové priznania.
Zoltán Kovács
22.09.06,09:30
Tiež som stretol s takýmto prípadom. zamestnanec, popri tom SZČO, požiadal o RZ u zamestnávateľa a mne už iba dal RZ ako prílohu k DP typu B. Mne na DÚ vyriešili prípad tak, že výsledok RZ sa uviedlo do DP typu B ako nedoplatok, resp. preplatok. Nemuseli sme podávať opravné, a ani podané nepovažovali za opravné priznanie, resp. dodatočné.