janazc
18.05.21,19:05
Viete mi prosím poradiť, ako máme podať Žiadosť dediča o predlženie lehoty na podanie daňového priznania? V živnosti sa nepokračuje, dedičské konanie nie je ešte ani začaté a termín 90 dní od smrti nám uplynie 10.6.2021. Je nejaký vzor na podanie žiadosti? Ako má taká žiadosť vyzerať? Elektronicky už komunikovať nemôžeme. K dokladom sa dostať bohužial tiež nevieme,,, až pokým neprebehne dedičské konanie....
a vztahuje sa žiadosť o predlžení aj na DPH a DzMV?
ivka70
18.05.21,17:27
Normalne podate ziadost so zdovodnenim prislusnemu spravcovi dane.
Otazne je, ci podal DP za rok 2020 a ci v roku 2021 prekrocil hranicu prijmu na podanie DP.

....
Vyššie uvedenú lehotu však môže správca dane predĺžiť, a to na základe žiadosti dediča, ktorú však musí podať najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania.

https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/danove-priznanie-za-zomreleho-danovnika
Katy a R
18.05.21,17:27
Myslím, že formulár na to nie je ... ale ak chceš, lepšie skontroluj na stránke FS.
Podlľa mňa len normálnu žiadosť - napíš všetky údaje o daňovníkovi , aj o zákonnom zástupcovi - a napíš to, čo si napísala tu (že nemáte zatiaľ potrebné doklady) .
Ako vzor - že aké údaje treba - si pozri nejakú žiadosť vo formulároch na FS (napr je tam nejaká o vydanie potvrdenia)
https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/katalog-danovych-a-colnych/katalog-vzorov-tlaciv
ivka70
19.05.21,04:58
Podla mna to nemoze pouzit, vyzaduje ziadost ....cize nemoze len jednoducho oznamit ....
Oznamenie by mohli pouzit, ak by islo o riadne DP napr, za rok 2020, ktore nestihol podat zomrely do 31.3., vtedy by mohli posunut oznamenim jeho podanie o 3 mesiace (lebo ja to musia podat dedici)
Ale na DP zomreleho do 90 dni od skonania toto neplati, aj tu dolu pisu, ze treba ziadost:
...
Ak má povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby dedič podľa § 49 ods. 4 a 5 zákona, správca dane môže lehotu na jeho podanie predĺžiť len na základe žiadosti dediča podanej najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa § 49 ods. 4 a 5 zákona.
Mila123
19.05.21,05:40
požiadajte o predĺženie lehoty, určite DU vyhovie, a do kedy budete žiadať predĺžiť lehotu? žiadala by som aspoň 1 mesiac po právoplatnom ukončení dedičského konania (lehota na podanie DP v takýchto prípadoch nie je, niektoré dedičské konania trvajú roky).....
janazc
19.05.21,10:03
dakujem prave sme podali žiadosť o predlženie DP, len neviem ako s DPH a s DzMV? Aj to mám poslať žiadosť o predlženie?
ivka70
19.05.21,12:48
To ste mali podat, aj ked bez uplnych udajov, a potom podavat dodatocne.
Na to sa asi odklad nevztahuje.
Dan z MV bolo treba podat do 31.1., preco to riesite teraz? DPH za ake mesiace? Zomrely nemal uctovnika?