Tati5
20.05.21,12:52
Dobrý deň, po otcovi sme zdedili pozemok. Brat by chcel odkúpiť moju časť pozemku. Ako sa to prosím v praxi realizuje? Podľa čoho sa určí cena, ako je to s vyplatením (platí sa naraz alebo po častiach) ? Prípadne viac info o tom, čo treba k takémuto predaju?
ivka70
20.05.21,11:03
Ak uz ste dedili a ste na pozemku napisani ako spoluvlastnici, tak uz len kupno-predajnou zmluvou.
Na cene sa musite dohodnut. Mozete si dat spravit aj znalecky posudok (zaplatite zan) alebo sa mozete pozriet po cenach podobnych nehnutelnosti v danej oblasti a podla toho sa dohodnut.
Ako sa peniaze vyplatia, to si tiez dohodnete v tej zmluve, je len na vas, ci a ako sa dohodnete.

Zapis do katastra vyzaduje urcite prvky zmluvy, overeny podpis predavajuceho a pod.
Ak v tom nemate jasno, mozno by bolo lepsie zapaltit za zmluvu aj tieto ukony v katastri nejakemu notarovi. Bezne robia taketo zmluvy aj vklady do katastra.
https://www.nehnutelnosti.sk/kupna-zmluva-dom/
Katy a R
20.05.21,16:04
Ak už DK prebehlo - tak normálne kúpnou zmluvou - tá bude prílohou k Návrhu na vklad . Teda tak isto, ako prebieha kúpa hocijakej inej nehnuteľnosti nehnuteľnosti. Cena je taká, na akej sa dohodnete.
Mohli ste si toto ušetriť - a dohodnúť sa hneď pri DK - a už to mohol mať brat. (Ako sme ti už radili minule). Takto máte robotu a výdavky navyše.
Tati5
20.05.21,17:23
Dedičské konanie ešte neprebehlo, čiže zatiaľ je to vedené na otca, tak neviem, sú aj iné možnosti-okrem kúpno-predajnej zmluvy? Ide o to, že sú to dve parcely pri sebe. Brat by chcel moju parcelu využívať ako záhradu. Ja ju vlastne nepotrebujem, alebo by som ju mohla predať inému.
Katy a R
20.05.21,17:46
však tak keď bude DK - tam spravte Dohodu - že tvoja čiastka pripadne bratovi (za koľko - to už je vaša vec) . Notárka to tak napíše - a basta. Tak to pôjde aj na kataster a už netreba nič predávať . :)
Tati5
21.05.21,06:31
Znamená to, že v rámci dedičského konania sa spíše nejaká dohoda, že tá moja parcela pripadne bratovi? A upravia sa v rámci toho aj nejaké podmienky? Lebo brat aktuálne nemá peniaze, aby mi všetko vyplatil...tak neviem, aká by bola vhodná alternatíva...
Mária27
21.05.21,06:59
Dedičskou dohodou si môžete podeliť majetok pred notárom ako chcete. Dohodu spíše notár.

Pozri mimosporový poriadok

§ 203
(1) Súd v uznesení o dedičstve
..
c) schváli dohodu dedičov o vyporiadaní dedičstva; ...
...
e) potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov, ak medzi účastníkmi nedôjde k dohode, alebo vykoná vyporiadanie medzi dedičmi a rozhodne o tom, čo ktorý z dedičov nadobudol,

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/161/20210501
Katy a R
21.05.21,06:59
dohoda znamená, že sa vy dvaja DOHODNETE! A je len na vás, že ako. Môžeš mu to aj zadarmo odstúpiť, alebo mu navrhni nejakú "rodinnú" cenu, alebo splátkový kalendár, alebo ....?? ty vieš, aké máte vzťahy
Tati5
21.05.21,07:40
vzdať sa toho nechcem, keďže mám ako dcéra nárok na svoj podiel a chcela by som to mať aj na papieri s bratom nejakým spôsobom ošetrené...že mu tú svoju polovičku odpredám, akým spôsobom sa to dá spraviť aj aby to bolo o.k. aj z právneho hľadiska?
Katy a R
21.05.21,07:44
však ti to už píšem toľko krát - je na vás ako a za koľko sa dohodnete! tak to bude. Keď sa nedohodnete - dohoda nebude, Ostane to tebe. máš aj zákon priložený a Mária ti presne citovala..
Mária27
21.05.21,10:36
V dohode o vyporiadaní dedičstva môže byť napísané, že ti brat vyplatí peniaze za to, že mu prenecháš tvoju časť. Môže tam byť aj dátum - dokedy vyplatiť, len potom pozor na premlčanie, ak by sa vyhováral, že práve teraz nemá ...
Tati5
21.05.21,12:35
ďakujem za radu, nie som právnička a dedičské konanie som predtým neabsolvovala. Tak sa ešte pre istotu spýtam, tú dohodu spíše notárka priamo na dedičskom konaní a môžeme si v nej upresniť, za akú cenu mu to predám a do kedy má zaplatiť? A ako je to potom s tým pozemkom, na koho bude vedený dokiaľ brat nezaplatí?
Mária27
21.05.21,15:24
Tak, len sa dohodnete a notárka to zapíše. Pozemok bude bratov, ale ak nezaplatí, ty si môžeš vymáhať peniaze ako dlh - exekučne.
faro1
22.05.21,05:24
Tati5 (20.05.21 20:23) Dedičské konanie ešte neprebehlo, čiže zatiaľ je to vedené na otca,
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nič nestratíš keď prebehne normálne dedičské konanie a tvoja časť bude napísaná na teba, čiže budeš vlastníčkou. Tvoj podiel na pozemku môžeš predať ak bude mať tvoj brat peniaze na vyplatenie. Vyhneš sa tým zbytočným problémom v prípade ak tvoj brat špekuluje ako ťa obabrať a nevyplatiť ťa. V prípade dohody na dedičskom konaní bude tvoj brat vedený nezvratne ako výlučný vlastník pozemkov s povinnosťou ti vyplatiť peniaze za tvoj podiel. Samozrejme že ho nedonútiš ak nebude chcieť ťa vyplatiť a potom už len súd a exekúcie, všetko na dlhé lakte tvoje nervy, právnici, čas, výdavky navyše..... Nezabudni, že sa nikam s predajom neponáhľaš, môžeš predať aj cudziemu záujemcovi aj za vyššiu sumu peňazí, ale v prípade spoločného pozemku musíš najprv ponúknuť na predaj bratovi, má predkupné právo na kúpu. Ak sa nedohodnete, predáš cudziemu.
buchač
22.05.21,05:40
Nezabudni, že sa nikam s predajom neponáhľaš, môžeš predať aj cudziemu záujemcovi aj za vyššiu sumu peňazí,
==========================
Ak sú rodinné pomery v poriadku, tak by sa kľudne dalo uvažovať o vyplatení za nižšiu cenu ako by bola v prípade predaja cudziemu.
faro1
22.05.21,06:15
Môže aj darovať.
Mária27
22.05.21,10:12
ak predá do 5 rokov, pätina ceny ide na daň z príjmu