marciana
21.05.21,21:19
ahojte, bývam v bytovom dome, do 30 bytov, pozemky okolo domu sú spoločné odkúpené. Je tu klasický trávnik aj záhradky, každý si nájde to svoje hobby. Otázka, mám právo si na tom spoločnom pozemku niečo dať pre deti? hojdačku, pieskovisko...trampošku....či musim obehat suhlasy? a kolko podpisov mi treba viac ako polovicu? dik za radu.
misoft
21.05.21,19:28
Môžeš. Keď ONI môžu mať tam záhradky (a často bez súhlasu všetkých) - môžeš i ty pre deti. Ak by sa stavali na zadné - len im pripomeň, že ICH záhradky sú aj na TVOJOM pozemku. Každý jeden centimeter štvorcový patrí všetkým. Takže právne i tie ich záhradky by mali z 1/30 patriť i tebe.
marciana
22.05.21,08:53
veď práve, nikto tu nič nerieši, susedy na dôchodku sa tu realizujú sadením kvietkov ale ohladom deti sa im to nepaci ze je to spolocny pozemok....jedna sa vyhraza policiou ale ja nebyvam v domove dochodcov kde sa sadia len kvietky, deti potrebujú behat a hrat sa....
ivka70
24.05.21,06:16
no a? co to meni na vyjdreni, ze kazdemu z vlastnikov patri kazdy kusok spolocnej parcely? keby to dal aj v mm2 ... tak je to jedno ...
Mária27
24.05.21,06:27
Ak nebolo v zmluve o prevode vlastníctva bytu určené, ktoré spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu, časti príslušenstva a priľahlého pozemku užívajú len niektorí vlastníci bytov a niektorí vlastníci nebytových priestorov (§ 5 ods. 1 písm. c) zákona o vlastníctve bytov a NP =ZVB), máš právo užívať pozemok minimálne vo veľkosti svojho podielu. Potvrdzuje ti to aj § 12. Žiadne podpisy k tomu nepotrebuješ.
O zmene by museli vlastníci rozhodnúť podľa § 14 ods. 1 písm. r, voči čomu sa máš právo odvolať a súd by si vyhral.
Ak niekto pozemok nadužíva nad svoj podiel, podľa § 10 sa mu to zohľadní na práspevkoch do fondu opráv aj za energie (napr. vodu).

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1993/182/20200201
ivka70
24.05.21,08:06
to skor ty nevies citat s porozumenim ....
misoft
24.05.21,09:03
xc28pqr (Dnes 10:27) " keby to dal aj v mm2" , ukázal by , že píše o niečom , čomu nerozumie
-------------------------------------------------------------------------
Zato ty tomu "rozumieš" ako koza ďateline.....