Danuulienka
23.05.21,11:44
Dobrý deň, zamestnankyni bol neoprávnene vyplatený DB na dve deti za rok 2020, ktorý si upltnil manžel. Máme potvrdenie o vykonaní RZ a DB jej bol aj vyplatený. Je správny postup vrátiť DB podaním riadneho DP A ? Pri vypĺňaní cez FS riadneho DP však mi nedáva možnosť, kde mám uviesť, že je to suma ako preplatok na vrátenie FS. Máme teda použiť dodatočné DP? Neviem z toho výjsť správne. Volali sme aj firme, ktorá im spracováva mzdy nakoľko mi na FS odpovedali, že keď to opravíme DP bude uložená sankcia. Po komunikácii s externou firmou sme ale došli k záveru, že je lepšie to spraviť podaním DP.
ivka70
23.05.21,09:49
RZD je ako riadne DP.
Opraviť musíte cez dodatočné DP.
Za dodatočné DP nie je sankcia.
Tá by bola až keby sa robilo po kontrole na výzvu DU.
Karin87
23.05.21,11:40
Bola to Vaša chyba? Teda chyba zamestnávateľa alebo zamestnanca?
ivka70
23.05.21,12:00
Aj keby to bola chyba zamestnávateľa, že vyplatil, na čo nemal podklady, opraviť to už dnes po termíne, musí daňovník - teda ten, kto neoprávnene DB dostal.
Danuulienka
23.05.21,14:19
Ďakujem veľmi pekne...chybu urobila zamestnankyňa, keďže boli uvedené dve deti...ale hneď pri vyúčtovaní prišla na tú chybu...takže podávame DDP
Katy a R
23.05.21,14:26
Chybu urobila zamestnankyňa - ona podá DDP, kde sa to jednoducho dá do poriadku. (nie zamestnávateľ, on ani nemá ako;) )
A ak by aj hrozila sankcia - tak jej. (samozrejme, pomôcť jej môžeš - nech je to OK ;))
Danuulienka
23.05.21,18:55
ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Danuulienka
24.05.21,03:35
ešte malá podotázka...po podaní DDP DÚ treba počkať od DÚ na číslo účtu, kde sa má DB vrátiť?
ivka70
24.05.21,03:43
Nie na cislo uctu, to je zname treba mat prideleny OUD. Takze preverit, ci ho v minulosti mala prideleny alebo pockat na pridelenie:
https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_osobny-ucet-danovnika-na/bc

Cisla uctov:
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/fyzicke-osoby/financne-vyrovnanie-dp-fo/_1
Danuulienka
24.05.21,04:17
Ivka ďakujem a prajem pekný deň