Ferdonno
23.05.21,14:01
Dobrý deň,
zdedili sme pozemok aj s chalupou. Máme suseda staršieho pána čo býva vedľa v dome a čoskoro sa bude stahovať ku deťom. Tak sme sa dohodli že dom odkúpime. Syn však ustrelil na ten región astronomickú sumu. Tak som zašiel za realitným maklérom, ktorý mi to pozrel a oznámil mi že podľa ortofto mapy susedou dom leží na našom pozemku. Sused ešte ani nemá prístupovú cestu. Dlho sa súdili oproti zo susedom. Naša rodina po kom sme dom dedili mu ešte v roku 1987 dovolil chodiť zatial kým si to nedá do poriadku cez náš pozemok. Nemá právo prechodu. Ja by som chcel na totmo pozemku začať stavať.Tým pádom by som chcel dať veci do poriadku kedže dom mi nechú predať len za uletenú cenu. Čo vtom prípade ked je to pravda že jeho dom je na našom pozemku ? bude to vedieť predať ? Vopred ďakujem ak ste sa už niekto stýmto stretol.

pekný deň
Karin87
23.05.21,12:39
predať ho môže, ak nájde kupcu. O čom ale pochybujem, že by ho našiel. Každý kto zistí, že dom nemá prístup, nebude chcieť takúto nehnuteľnosť kúpiť. Sused časom zistí, že najlepšie riešenie bude ho predať Vám.
Chobot
23.05.21,12:45
Nepzeraj na ortofotomapy, tie nemusia byť presné. Ak naozaj chceš preveriť, či je susedov dom na tvojom pozemku, musíš nechať geodetom vymerať hranice pozemku. Potom zistíš, kde máš hranice pozemku a či naozaj je susedov dom na tvojom pozemku.

Inak sa čudujem, že realitný maklér si také niečo dovolil vyhlásiť len na základe nepresnej informácie (tá mapa).

Ak chodia cez tvoj pozemok a nemajú právo prechodu, môžeš im znemožniť prístup. Otázne je, čo bude potom. Môže ten syn dať návrh na súd na zriadenie vecného bremena práva prechodu.

Ty nemôžeš donútiť niekoho predať tebe niečo za cenu, ktorú si povieš. Či nájdu iného kupujúceho - kto vie?
važanka
23.05.21,19:45
No ešte sa ti môže stať to čo nám, mali sme presne tento prípad, na katastri robi jedna " pani" z našej dediny , zrazu po 9 rokoch sa zazračne našla notarska zápisnica o vydržaní a na katastri ešte potom sfalšovali hranice pozemkov...a pani z našej dediny , kde je uz roky poslankyňa , klame, falšuje a okrada ďalej. Dokonca za to falšovanie postúpila a je s nej štátna radkyňa. A pravdy sa nedovoláte, ti svinstvo co sa tu na karastri robí nema obdobu.
važanka
23.05.21,19:47
A v našom prípade sa jednal o 2 m po celej dľžke pozemku ( 170m2)
Mária27
23.05.21,20:01
Ferdonno
24.05.21,05:10
Ďakujem za koment. Ja nikoho nenútim. Ponúkol som adekvátnu sumu na daný región. Ide o to že tu boli spory a moju rodinu - po kom sme to dedili doslova terorizovali. Ja sa nemám chuť pomstiť ale dať veci na správnu cestu. Moj pozemok moj majetok.
Mila123
24.05.21,07:31
Važanka, každá notárska zápisnica musí mať číslo, dali ste ju preveriť?
Chobot
24.05.21,07:49
Však v poriadku - on ti to nemusí predať, ty nemusíš súhlasiť s prechodom cez pozemok. Ešte by bolo dobré to dať jasne najavo - postaviť plot, aby nemohol prechádzať. Som zvedavý, ako potom kupujúcim bude ukazovať nehnueľnosť.