mondes
29.05.21,13:07
Dobrý deň, konateľ ma zaskočil otázkou, či je možné, aby jeho manželka pracovala vo firme, no nie ako zamestnanec, ani na živnosť, len ako FO. Malo by to byť na pravidelnej mesačnej báze. U mňa to hned evokuje závislú činnosť. Problém by to nebol ju zamestnať, avšak ide o cudzincov - Poliakov, a pracovný pomer má uzatvorený aj v PL. Tým pádom by bolo potrebné odvádzať odvody do PL a s tým nemáme skúsenosti. Zatiaľ boli z toho len problémy, preto by sme sa chceli vyhnúť zamestnávaniu cudzincov. A teda je možné na základe nejakej zmluvy, aby ako FO nepodnikateľ dodávala služby, ktoré by sa jej raz mesačne preplácali? Poprípade, ako inak by sa to dalo riešiť? Ďakujem krásne.
Mila123
29.05.21,11:57
o aký druh služby ide?
mondes
29.05.21,12:01
Administratívne služby.
ivka70
29.05.21,12:21
Nie, v sro nemoze takto pracovat-nepracovat.
Nevedela by ju ta PL firma vasej "prenajat" a jej pracu by si k vam fakturovali?
mondes
29.05.21,12:30
Hm, bolo by to teoreticky možné. Len sa mi to zdá zvláštne. Prenajímať človeka na prácu. Normálne by išlo o nájomnú zmluvu? .....nie je žiadna možnosť uzatvoriť nejakú zmluvu o dielo podľa obč.zákonníka?
ivka70
29.05.21,12:55
Nie, skor by islo o nieco, co robia personalne agentury, zamestnavaju pracovnikov, ktori pod nimi pracuju u ineho zamestnavatela - to treba ale medzinarodne dobre osetrit - vyslanie, A1 a pod. - to by musrla ta PL firma.
Alebo potom zmluva medzi firmami na dodanie sluzieb a ona by ich dodavala, ale tam treba fakt dat pozor na zavislu cinnost.
Mila123
29.05.21,12:57
ak by poliak poskytoval služby pre SK spoločnosť(neuvidla si kde ich poskytuje) , dostal by DIČ na SK alebo PL (na zíklade nejakej zmluvy, čo sa mi nezdá, že sa aj tak dá zarábať €), daj si pozor na § 7a DPH........
mondes
29.05.21,12:57
Ďakujem veľmi pekne.
avalik
29.05.21,23:38
ak ide o jednoosobovu sro a manzelka je dochodkovo poistena, tak moze vypomahat ale bezplatne, manzel si moze navysit odmenu konatela budu mat vyssi mesacny prijem

ak chce za uhradu, tak len ako zamestnanec alebo dodavatel (zivnostnik) - ale tu pozor na transferove ocenovanie a dokumentaciu