Mirkaska
21.09.06,18:09
Prosím Vás veľmi pekne o pomoc.

Spoločnosť - platiteľ DPH je v konkurze. Má majetok, ktorý prenajíma - ide o byty prenajímané občanom, pozemky a stroje prenajímané firme. Tento majetok je zahrnutý do konkurznej podstaty a podľa správcu konkurznej podstaty, táto činnosť je správou konkurznej podstaty. Nie je to pokračovanie v prevádzkovaní činnosti firmy.

Otázkou je, či ide v tomto prípade (správa konkurznej podstaty a dosahovanie príjmu z tejto správy) o dodanie služby v zmysle zákona o dani z pridanej hodnoty a teda, či musí fakturovať nájomné s DPH (samozrejme okrem oslobodených činností).

Predchádzajúci správca vystavil faktúry bez DPH, ale ich uviedol do DP k DPH do riadku oslobodených služieb.

Lebo, ak by sme povedali, že správa konkurznej podstaty nie je dodaním služby podľa z. o DPH a teda na výstupe nie je výnos zdaňovaný DPH, tieto výnosy by ani nemali byť zahrňované do DP k DPH.

Z. o DPH rieši DPH vo vzťahu ku konkurzu len v ustanovení ohľadom nároku na odpočet DPH, kde nie je nárok na odpočet DPH u tovarov a služieb prijatých za účelom správy a speňažovania konkurznej podstaty. Nárok na odpočet je iba v prípade tých dodávok, ktoré sa použijú na prevádzkovanie podniku. (§ 49.ods.10)
(Ďalšie ustanovenie rieši zdaňovacie obdobie.)

Ak by tieto služby podliehali DPH a musela by sa odviesť, mal by mať subjekt aj nárok na odpočet DPH z dodávok vzťahujúcich sa k týmto výnosom - napr. oprava stroja, ktorý prenajímam.

To isté sa týka aj predaja majetku zahrnutého do konkurznej podstaty - predávam s DPH alebo nie? Ak áno, prečo nemám nárok na odpočet?

Vopred ďakujem za každú odpoveď. Alebo ak je táto problematika riešená v nejakej literatúre, napíšte mi prosím názov a číslo.

Vďaka.
Mirkaska
25.09.06,07:58
Z Poraďákov, žiaľ, nikto na moju otázku nereagoval.
Neviem, či nie je zaujímavá, alebo z hľadiska dôležitosti nie hodná reakcie... :-))

Chcem vám len napísať, čo sa mi pri ďalšom zisťovaní podarilo zistiť, možno to niekomu v budúcnosti pomôže. Pár nevyriešených otázok k tomuto problému už na porade v minulosti bolo.
Na DRSR sa k tejto veci nevedeli vyjadriť a zaujať stanovisko, nikdy toto ešte neriešili.
Na MFSR mi jednoznačne povedali, že sa predsa prenajíma majetok, ktorý bol pri obstaraní oddanený, takže na výstupe musí byť zdanený DPH. Prenájom akoukoľvek osobou (či bežná činnosť, či v konkurze, likvidácii) je ekonomickou činnosťou - dodaním služby za protihodnotu. čiže výstup musí byť zdanený DPH.
To, že na vstupe nie je nárok na odpočet DPH z tovarov a služieb týkajúcich sa správy a speňažovania konkurznej podstaty, a výstup musí byť zdanený, nikoho netrápi.

Toľko ku konkurzu.