maped
01.06.21,10:11
Poprosím o poradenie. Mínusová pokladňa nám nastala už v 3/21, konateľ má v pokladni väčšinou úhrady hotovostných faktúr za nákup surovín. Neplaiteľ dph, nosí doklady nárazovo.
Nakoľko sa už nemôže dávať finančná hotovosť do pokladne. Všetko účtovať cez interné doklady 321/365? Potom bločky o úhrade dať k interným dokladom?
Ak si vyberie z účtu to bude až teraz v 6/21, teda aj celý 4/21 a 5/21 ešte bude účtovaný cez ID, potom len dáme vklad do pokladne a následne vyrovnanie záväzku. Poprosím cez ktorý doklad a akým zápisom?
Môže mi to niekto ozrejmiť ako to presne robí? :)
Ďakujem veľmi pekne.
janulka5595
01.06.21,08:43
Ahoj, ja robím úhrady faktúr, ak to platil konateľ (zároveň aj spoločník) "z vlastného vrecka" tak cez interné doklady ako úhradu faktúry účtujem 321/365 (tu dávam doklad o úhrade, buď z ERP blok o úhrade fakt. alebo ak za služby a nemajú povinnosť používanie ERP tak príjmový doklad). A následne ak mám v pokladni dosť € tak cez klasický výdavkový doklad mu cez pokladňu vyplatím 365/211 ako úhrada za platby vlastnou kartou / vlastnou hotovosťou.
maped
01.06.21,08:47
Ďakujem veľmi pekne. Robíš prosím k tomu aj nejakú zmluvu?
Ešte sa spýtam, máme aj výplatu miezd v hotovosti. To tiež cez z vlastného vrecka cez ID? :) To je dosť divné, že? Len ako to spraviť?
jslancik
01.06.21,08:59
ako to spraviť? vysvetliť JASNE konateľovi, čo a ako. to je základ fungujúcich vzťahov.
janulka5595
01.06.21,09:03
Žiadnu zmluvu nemáme k tomu. A s tou výplatou som sa ešte žiaľ nestretla... Nedalo by sa to ako krátkodobá pôžička do pokladne? Asi sa mi niečo marí, ale počas núdzového stavu sa to asi mohlo, lebo inak je to zakázané a mala by byť vkladom na účet. My sme to niekedy dávno tak spravili a tiež 211/365 a následne splátky späť 365/211, mali sme ju bezúročnú.

Poistite sa radšej vopred ak vieš že nakupuje veľa v hotovosti, nech občas vyberie z BU do "pokladne" alebo nech platí kartou...
maped
01.06.21,09:18
Vysvetlila som, no mám teraz riešiť tento problém. Najradšej by som to dala ako píše Janulka 211/365, no ja nedodržím obchodný zákonník.