Lenka Benková
01.06.21,14:35
Poprosím o radu: ako môžem zaučtovať u FO živnostníka nákup staršieho poľnohospodárskeho stroja od súkromnej osoby, aby tento príležitostný príjem nemusel byť zdanený....
Katy a R
01.06.21,13:39
podľa mňa zaučtuješ normálne, ako hocijako inak nadobudnutý(kúpený) stroj. Ale treba myslieť, že platí pre toho obyčajného človeka
za príjem z príležitostnej činnosti podľa tohto ustanovenia sa nepovažuje príjem dosahovaný z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu, ak vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6, môže znížiť základ dane podľa § 17 až 29 o odmenu vyplatenú na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu,33)
Samozrejme, môže si uplatniť výdavky! resp treba pozreť, či vôbec má nejaký iný zdaniteľný príjem, možnože ani netreba robiť DP, alebo sa zmestí do NČZD (ak nejde o veľa)
Mila123
01.06.21,13:49
Katarína, súkromná osoba, ak bude musieť priznať príjem za predaj stroja (ak ho mala v OM do 5. rokov od možného podnikania) inak má všetky hnuteľné majetky od dane oslobodené......a ak by neboli oslobodené tak by to pre občana nebol príjem podľa §5, či § 6 (ods. 1 alebo 2) ZDP tak aby si mohol uplatniť NČZD....
Katy a R
01.06.21,13:59
opravím - zabudla som na pasívny príjem ! no a predpokladala som, že nejde o oslobodený príjem - keď sa takto pýta. (že na ten by sa nepýtala;))
Lenka Benková
01.06.21,18:30
Ďakujem....dodávam, že sa jedná o nákup cisterny na vodu - ťahanej v prívese za traktor od občana /nemal ho v OM/ . Dokladom by bola kúpna zmluva ? Uvedený občan je zamestnaný - tento príjem je pre neho jednorázový /príležitostný ?
kn-alka
02.06.21,07:04
príležitostný predaj osobných vecí, ktoré neboli v OM nie sú zdaniteľným príjmom.