stefanicakova
02.06.21,06:41
Syn sa ide rozvádzať s manželkou, sú tam 3 maloleté deti. Vlastnia spolu rodinný dom, ktorý je zaťažený hypotékou. Problém je v tom, že dom je postavený v záhrade manželkiných rodičov. Úvery (cca 470 €) a všetky náklady na dom platí syn (spolu okolo 700 € aj s poistkami detí), nevesta dostáva rodičovský príspevok, z ktorého má hradiť stravu (akosi jej to nevychádza..). Nevesta dom nechce predať, lebo je úplne závislá na rodičoch, syn dom chce predať, problém je v tom, že je vo dvore...). K čomu môže zaviazať súd - nevesta aj celá rodina si myslí, že on bude naďalej platiť hypotéku, s tým, že samozrejme pôjde preč + výživné. Samozrejme, ak sa hypotéka platiť nebude, banka dom zoberie....
Nevesta je na materskej a nikdy nebude schopná splácať úvery, ani utiahnuť domácnosť....
Na rozvod ešte podané nie je a súdne vysporiadanie je tiež na dlhé lakte..
K čomu ho teda pri rozvode môže zaviazať súd?
Ďakujem za rady
ivka70
02.06.21,05:04
Zaujala ma jedna veta:
nevesta dostáva rodičovský príspevok, z ktorého má hradiť stravu (akosi jej to nevychádza..) .. to z RP ma zivit (a asi aj s hygienou) 5 clennu rodinu? To mi nevychadza, to sa ani tej zavislosti na rodicoch necudujem.
Dolezita je otazka, ake maju dokopy prijmy, pretoze tie su v BSM spolocne, nedelia sa na moje a tvoje. Takze kolko zaraba tvoj syn?
A co chce robit on, kam chce poslat svoje deti po rozvode?

Delenie hypoteky bude tazke, ale aj predajdomu by bol, lebo kto kupi dom na nevysporiadanom pozemku.
buchač
02.06.21,05:21
Klasická odpoveď znie :
Ak sa nedohodnú bez spoluúčasti súdu, tak v konečnom dôsledku sa na súde stretnú.

....a je úplne zbytočne dávať všelijaké doplňujúce otázky a informácie.
stefanicakova
02.06.21,05:26
Okolo 1000, keď robí 12-ky aj 1200, ale to sú neustále výčitky, že je v robote a nevenuje sa deťom.
Tých 270 € na stravu málo? A okrem toho nevarí..
Deti - rodičia majú vpredu dom...
On chce dom predať a kúpiť byt, ale ona nepôjde, to by museli ísť aj rodičia...
Ale tam sa žiť nedá, samé prieky...
stefanicakova
02.06.21,05:27
ale tam je tých dlhov viac..
ivka70
02.06.21,06:14
270 eur je podla mna velmi malo, uplne do dosledkov, synovi ostane min. 300 eur, co je viac ako ona ma prijem, ktory ma cely minut. A ak nevari, tak ako sa stravuju?
Kazdopadne to delenie na moje tvoje je scestne, mali by gazdovat spolocne so vsetkym , co maju..
A myslim, ze toto by nemal riesit svokra, su dospeli, maju 3 deti, vedia, koho si brali, musia sa naucit aj spolu zit aj sa dohodnut ,ak zit spolu nevedia.
A k tomu bytu: ak by sa aj nasiel kupevc na taky dom (v cudzej zahrade), 2 byty za to nekupi, ked vysporiada hypoteku. To si tieaz treb dobre zratat.
ivka70
02.06.21,06:15
mas pravdu ....
Mária27
02.06.21,10:14
Ak sa už nedá spolu žiť, určite je najlepšie dohodnúť sa. Počas manželstva sú príjmy, výdavky a majetok spoločné, zbytočné výčitky z každej strany.

Ak by mohla manželka bývať s deťmi u rodičov, najlepšie by bolo dom predať a podeliť sa. Pozemok pri dobrej voli tiež nemusí byť problém - predajú ho rodičia alebo darujú dcére ... a dá sa to prirátať k jej podielu. Ak sa tak nedá vyriešiť bývanie detí s matkou, ani súd nebude riešiť majetok predajom domu vzhľadom na osobitný zreteľ.

Ďalší osud nehnuteľnosti a majetku, v prípade nedohody podľa predchádzajúceho, určuje najmä hypotéka. Keby sa dohodli aj s bankou na prevode hypotéky na syna, hodnotu domu by si mohli manželia rozdeliť len v časti splatenej hypotéky, syn by sa stal spoluvlastníkom - majiteľom väčšej časti domu a nechal by tam deti s mamou bývať. Pravda, len ak si to môže dovoliť = splácať zvyšok hypotéky a nemať vlastné bývanie. Ak si to dovoliť nemôže, prehrajú všetci.

Exekúcia predajom nehnuteľnosti je taká drahá záležitosť, že zvyčajne pohltí všetko a zostanú len oči pre plač.
stefanicakova
02.06.21,10:23
Ved tak nam je to jasne, nemoze si dovolot platit hypo, lebo si musi zariadit byvanie, len 2. Strana to akosi nemoze pochopit...
Dakujem za vyjadrenia..